• |
ide | kryesore

Raporti i DASH/ Tabaku: Shqipëria ka qeverinë më të korruptuar në Europë

Lajme, Të fundit

Partia Demokratike ka reaguar pas raportit të DASH për klimën e biznesit 2021 Sipas raportit, korrupsioni endemik vazhdon të minojë shtetin e së drejtës dhe të rrezikojë zhvillimin ekonomik. Sipas Tabaku, ky raport konfirmoi edhe njëherë se Shqipëria ka qeverinë më të korruptuar në botë.


Investitorët e huaj përmendin korrupsionin, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës në prokurimin publik, ekonominë informale dhe zbatimin e dobët të kontratave si disa nga problemet më të mëdha në Shqipëri. Nga ana e saj e Partia Demokratike thotë se shteti nuk ka respektuar ekonominë e tregut dhe konkurrencën.


“Ky nuk është thjesht një perceptim por një realitet i provuar tanimë nga dhjetëra raporte ndërkombëtare që vërtetojnë korrupsionin në nivelet më të larta të qeverisë dhe abuzimet me tenderat publik. Këto janë kthyer në sëmundje kronike për Shqipërinë, pasi fatkeqësisht raporti i vitit 2021 mbi klimën e investimeve në vend vazhdon të përsërisë të njëjtat shqetësime që janë vendosur në një raport të tillë nga DASH së paku që nga viti 2015”, shprehet Tabaku.

7 Comments

 1. Dhe opoziten me te kapur dhe me te mbaruar ne Europe perderisa nuk qeveria me e korruptuar vazhdon ne pushtet per te treten here.

  1. Opozita nuk eshte e kapur, Basha thjesht po zbaton plani per te cilin e vune aty.
   Shqiperia gjithashtu ka dhe Popullin me idiot ne Europe, mbase dhe me gjere. Cfar nuk po i bejne dhe prap shumica shkojne dhe i votojne si dele.
   Une nuk kuptoj dot njerezit, si ka mundesi qe te jene kaq idiota nga trute sa te votojne Ramen, leje pastaj ato qe votojne Bashen, atyre nuk i funksiono fare truri.

 2. “Investitoret” e amerikes dun privilegje
  Ha merr ik,
  Sic e beri Bankers qe hodhi fshatin b.thperpjete i la pa shpija, spagoi as taksa dhe iku na la tymin.
  Amerikanet duan monopolin hegjemonin
  karte te bardhe, per vete
  Duan parajse pa taksa e ligje.

 3. Departamenti i Shtetit Amerikan dhe Zhzhzharzaaaaaa.
  Mos ti degjon keta fjale Kimetja se do te perfundosh non grada zonja Tabaku.

 4. Si nuk e kupton moj çupkë apo bën sikur ,në vend që të bashkoheni rreth riorganizimit bën konferenca për shtyp nuk ka një korrje që t’u mar se në si popull na ka marë kur ju keni ju një tufë servila dhe Sahan lepirsa që nga mëngjesi në darkë vetëm duke i bërë fresk kryetarit ,Keni sy te shifni që po i ikin për ditë njerëz që e duan PD por pa servila e pisa Kujtoni se jeni marë ato mandate dhe ja keni hedhur ,por thërrisni kallaballikun ku w keni dhe ndiqeni Mark Markun e shumë të tjerë që duan të mirën e demokracisë së nuk dua të citoj emra të tjerë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu