• |
ide | kryesore

Studimi: Nuk shkaktohet mpiksje gjaku prej dozës së dytë të AstraZenecas

-Instant, Lajme, Planet

Sipas një studimi të botuar në Lancet, doza e parë e vaksinës AstraZeneca mund të shkaktojë mpiksje gjaku por jo doza e dytë. Të dhënat tregojnë se 8 nga 1 milion të vaksinuar kanë zhvilluar mpiksje gjaku.


Rreziku pas dozës së dytë të vaksinës është 2.3 për milion persona, i njëjtë me rrezikun e infektimit të popullatës së pavaksinuar. Agjencia Europiane e Barnave ka hetuar efektet anësore dhe e ka cilësuar mpiksjen e gjakut një nga efektet anësore të AstraZeneca dhe Johnson & Johnson.


Sidoqoftë, Coreper ka deklaruar vazhdimisht se përfitimet tejkalojnë rreziqet për të dy vaksinat. Gjithashtu personat që kanë zhvilluar mpiksje gjaku duhet të shmangnin një dozë të dytë të AstraZeneca.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu