• |
ide | kryesore

Tokio 2020/ Alarm në Fshatin olimpik, janë infektuar 12 punonjës të sigurisë

-Instant, Sport

Tokio shtrëngon dhëmbët, përdor kufizime e masa, por nuk është e lehtë të kundërshtosh emergjencën pandemike. Me 3.177 raste të reja të konfirmuara të Covid, për të dytën ditë radhazi qyteti i Lojërave regjistron një rekord të infeksioneve për shkak të përhapjes së variantit Delta. Kjo u raportua nga agjencia e lajmeve Kyodo, duke deklaruar se presioni mbi spitalet po rritet. Infeksionet po rriten gjithashtu në shkallë vendi, me numrat që i afrohen një maksimumi historik prej rreth 8,000 që datojnë që nga fillimi i janarit, por Kryeministri Yoshihide Suga përsëri mohoi se ekziston mundësia e ndalimit të Lojërave Olimpike.


Alarmi i fundit vjen direkt nga Fshati olimpik, ku të paktën 12 punonjës sigurie të Lojërave dolën pozitivë me koronavirus. 38 të tjerë u urdhëruan ta futen në një izolim të rreptë. 50 agjentët janë rreth gjysma e një ekipi nga provinca Hyogo, të thirrur për të garantuar sigurinë e atletëve në lagjet e tyre. Banorët e kryeqytetit u këshilluan të shmangin udhëtimet jo-thelbësore, të mbajnë maska dhe të punojnë nga shtëpia.


1 Comment

  1. Latë nam me këto karlliqe aq shumë ju besojnë shqiptarët sa asnjë nuk mban më maskë dhe tek qendrat e çpimit vetëm pleq loqe shikon

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu