• |
ide | kryesore

Berisha i përgjigjet Yuri Kim: Ofendove demokratët me shprehjen “do hanë bar” (Deklarata e plotë)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të ambasadores amerikane Yuri Kim e cila kërkoi përjashtimin e tij nga Kuvendi i ardhshëm pas shpalljes non-grata nga DASH. Berisha e ka cilësuar deklaratën e Kim si fyerje për të gjithë demokratët teksa shton se asnjë shpifje apo trillim nuk do ta pengojë atë të përmbushë misionin e tij të besuar nga zgjedhësit.


Njoftim shtypi


Sot ambasadorja e SHBA Yuri Kim, me nje deklarate fyese per cdo demokrat dhe shqiptar duke iu permendur barin, ne dhunim flagrant te misionit te saj, i kerkoi Kryetarit te PD qe Sali Berisha te mos futet ne parlamentin e ardhshem. Lidhur me keto deklaroj sa vijon:

Asnje shpifje, trillim apo sajim nuk mund te pengoje kurre Sali Berishen te permbushe misionin e tij te besuar nga zgjedhesit shqiptar ne mbrojtje te interesit kombetar dhe publik te shqiptareve. Qe nga data 19 maj 2021 dhe deri sot pas vendimit te Sekretarit Blinken, te bazuar ne lobimin korruptiv te Edi Rames dhe George Soros, armik i demokracise se shqiptareve dhe shpifjet e tyre, une i kam kerkuar dhe i kerkoj Sekretarit Blinken te publikoje çdo fakt, dokument apo prove qe ai ose kushdo tjeter mbi toke disponon per te faktuar ato qe ka shkruar ne vendimin e tij. Por deri sot nuk eshte publikuar asnje prove dokumet apo fakt vetem e vetem se ato nuk ekzistojne. Per te gjitha keto une kam njoftuar se kam paditur Sekretarin Blinken per shpifje ne Gjykaten Korreksionale te Parisit.

Deri sot Departamenti i Shtetit me zedhenesin e tij ka informuar se Sekretari Blinken vendimin e ka te bazuar ne raporte te NGO lokale, rajonale dhe nderkombetare, raportet e mediave dhe raportet investigative antikorrupsion te qeverise shqiptare.

Domethene vendimi i Sekretarit Blinken eshte bazuar ne raportet e armiqeve te mi, NGO te kontrolluara nga George Soros dhe raportet e mediave te kontrolluara nga qeveria dhe raportet sekrete te Edvin Rames te pa publikuara kurre ne Shqiperi.

Duke shprehur bindjen se vendimi eshte nje abuzim i paster me ligjin e Kongresit te SHBA, perdorimin e tij si arme kunder kundershtareve politik te multimilardierit George Soros dhe mikut te tij te ngushte Edi Rama, une pavaresisht nga keto perseri ftoj Sekretarin Blinken ti bej te gjithçka publike.

Perveç ketyre e ftoj Sekretarin e Shtetit te ndikoje tek Edi Rama qe te votojme ne parlament ligjin e vetingut te politikaneve.

Une dua ti rikujtoj Zonjes ambasadore se ke gabuar rende me barin qe iu permende demokrateve. Ne kete kontekst shprehja juaj se PD nuk mund te haje bar eshte nje fyerje per çdo demokrat dhe per çdo shqiptar te cilet citate te ngjashme i kane degjuar vetem ne diktature apo nga raciste albanofobe.

Se fundi, nuk e di nese takimi i sotem i Zj ambasadore Kim ka ndonje nxitje nga denoncimi im i marreveshjes se dyshimte qe u njoftua se u arrit ne prani dhe me nxitjen tuaj midis Kryetares se KLGJ, Llagami dhe Instutut East Ëest qe sipas burimeve amerikane drejtohet nga Delina Fico. Duke ju kerkuar mundesisht te beni transparente kete marreveshje ju siguroj se sikunder deri sot do te denoncoj çdo afere te dyshimte nga cilido dhe pa asnje hezitim.

Shqiptaret jane njerez te lire dhe me dinjitet qe nuk meritojne bar por transparence! sb

29 Comments

  1. mgths nuk e honeps dot plakun ali dhe gdhete qe instaloi me pushtet e pasuri perfshi dhender e te bir, ketu I JAP TE DREJTE . Pooor mgjth Kim lolot e korrup[tuar i trajton si lolo jashte cdo norme diplomacie

  1. Minusi i demokracis, i kthen pergjigje botes demokratike.
   O sale ata ty te dhjesin ne koke, dhe ti prap do besh si kur nuk ka ndodhur asgje.
   Nje her ta ben mutin, tani da ta hash.

 1. Po ndonje llaf per Bashen, qe e priti ne zyre kte baxhellen dhe nuk i tha gjysem fjale, apo harrova Bashen e ka vu vet ky shkerdhata.
  Kjo qe po ben kjo palo ambasadore eshte tallje e hapur me te gjithe Shqiptatet.
  Ne Amerike Ambasadoret e huaj nuk kane te drejte as ti permendin deputetet dhe kongresmenet atje se i shpallin direkt non grata.
  Popull idiot jemi, na kap prej loqesh kjo putana.

  1. Eh.. Ca ka per ti ber berisha kesaj, cfar ka per ti ber….
   Do ta padis ne gjykaten e parisit. Qe mos te di nga te fus koken ambasadorja.

 2. Nuk e care trampin asnje demokrat per ty o kriminel salih,por disa shpellkare me komente të tipit salih dhe baron per keta shpellkare flet amerika

  1. A te qifsha baxhellen , kur erdhi dita ta mbrojne Ameriken kopilat e vijes se pare te sigurimit shtetit qe te rrasnin ne burg vetem ta permendje si fjale Ameriken, qr.

 3. Sa poshte ka rene diplomacia amerikane , meret me Sali Berishen qe pavaresisht te metave e gabimeve gjate drejtimit te tranzicionit shqiptar eshte politikani me dinjitoz,me i pakorruptuar dhe me proamerikan i Shqiperise. A mund te besoje me njeri qe Amerka eshte mikja jone e madhe? A beson me njeri ne teorine e sovranitetit qe ajo propogandon. A po shnderohemi ne ne nje republike bananesh dhe ne nje narkoshtet fale dhe “ndihmes ” se saj te pakursyer?.A quhen keto ne diplomaci si nderhyrje ne punet e brendshme te nje vendi sovran?

 4. Po ambasada e sotme ka perfunfu ne duar ojfsh… ca pret nga delina fico

  Shperqendrimi i rradhes

  Leket e koorupsionit dhe droges ku vene??

  Bo lek rama , shpernda tek rrjeti i sorrod, dhe …..hopa ambasadorja me deklarata ne mes te nxehtit te korrikut…

  Fajin e ka saliu ci qi temen qindra milion euro korrupsion , dhe miliarda euro droge

  Nivel ripjellje kjo ambassadore …po duket fuga si harri potter

 5. Paçi bekimin e te madhit zot per te miren e Shqiperise dhe Shqiptareve !
  Koha te ktheheni ne krye te PD,pasi ka nevoje per burra te pakapur e dinjitoze !

 6. Tani e shtyjme gjith gushtin me Saliun. Nga ana tjetr ujqerit vazhdojne kerdine dhe shqiptaret ( jo te gjithe) behen me fukarenj se c jane. Hajd pushime te mbara.

 7. AMERIKA OSHT NONA !!!!
  PA KOMPROMIS !
  ISH SEKRETARI I PARTISE QE VRISTE DHE PRISTE NE EMER TE PARTISE , VESHI BRENDA 24 ORESH XHAKETEN E DEMOKRATIT DHE GENJEU NJE MASE TE GJERE NAIVESH QE NUK E DININ SE CISHTE DEMOKRACIA , NUK E KISHIN PARE NDONJEHERE, NUK E KISHIN JETUAR NDONJEHERE, NUK E KISHIN NE KULTUREN E TYRE SHEKULLORE.
  MISJONIN E TIJ PER TE MOS PREKUR ASNJE ISH-PUSHTETAR TE PPSH , E KREU ME SE MIRI, PASTAJ KUR E PA QE U BE I PLOTFUQISHEM , TREGOI KARAKTERIN E TIJ GJAKSOR, MASHTRUS, KOKFORTE DHE INTRIGANT, PERCARES DHE SHPIFES.
  POR AMERIKA OSHT NONA !!!! ( e ka thene nje komentues ketu ) . I DI TE GJITHA .
  FALEMINDERIT KIMETE , FALEMINDERIT USA.

 8. Po ca transparence o berishe,

  Ate pune e di partia.dmth rama qe u mush valixhet

  As syte sti hedhin po nuk u hodhe tufen me leke ketyre felliqesirave te ojf.

  Mbushin llogarite ne parajdat fiskale bashkeshorte e femije e tyre perfitojne grante e bursa mga rrjeti i shoqatave te sorros

  Pse ca kujtoni ju dele??? I ha palla per ju??
  Jo or lum miku! Mbush valixhen me leke

 9. Po fiks si fleterrufe e ppsh, ate e di partia!
  Ti qen bir qeni ske asnje te drejte

  So much for the country of the freedom
  Zero transparency

  Leje o vlla se e ka then ambasadorja!!

  Hahahaha

  Palaco amabasade

 10. Shprehjen qe ta ka thene edi rama,per barin behet fjale per eterit e tij sorre e zeze,demokratet nuk hane bar monster te pallofte gamori i Nevruzit !
  Shko e ruaje veten shume se na ke çare bythen si shume,cfare je ti ?Nje zedhenese e narokotrafikanteve shqiptare e korruptuar pafund deri ne palce,nje femer me pamje shtrige !Te te vije turp,apo s’ta ndjen nga ajo ane !Pi pak mall……,mos ha jatshqijen e edvinit e ta thuash ne se cfare duhet te bejne demkratet e cfare jo !?

 11. Sali Berisha vdiq. I përhershëm qoftë kujtimi i tij. Ata që përdhunoi më shumë, ata e deshën më shumë. Në fund e zuri gjaku i Haklajve, Tropojanëve tjerë që vrau, gjaku i pafajshëm në Gërdec dhe gjaku i Shqiptarëve që vrau si skuth , nga larg, në bulevard me 21 Janar. I përjetshëm qoftë kujtimi tij.

 12. O MALOK TI HASH KARIN SALIUT
  JE NGA FIS QITAT E HAKLAJVE TI
  BERISHA NJESOI E KA PERKRAJEN NGA JUGU NE VERI
  IK QIU O FIS QIRE MUTI

  1. Ata që përdhunoi më shumë, e deshën më shumë. RIP Sali Berisha, na e falni për përdhunimin që ju ka bërë Labi.

 13. Me ne fund erdhi dita te paguash mekatet dhe gjynahet qe i bere per 30 vjet ketij populli qe ne emer te demokracise shkaterrove çdo vlere dhe u perpoqe te ndash Shqiperine ne veri-jug per interes te armiqve tane shekullor,ike plaku Mere me gjithe tespiet e tua….

 14. E verteta eshte se para Sali Berishes duhet te ike Edi Rama,per tradhetine kombetare,duhet te jete e kujdesshme Yuri Kim,duhet te shpallet non grata Soreka e bashke me keto te tre te shpallet non grata
  Sorosi kjo faqe e zeze e ardhur nga kanale te nendheshme si vete rilindja-vdekje e Edi Rrames..
  yuri Kim eshte me mire qe ju te tre te merrni
  plackat e shporruni nga Shqiperia se me djallezite tuaja po heqin Shqiperia e shqipetaret.
  Shporruni hileqare te gjithe!

 15. ne pidh te Sheqeres do shkosh o malok i ndyre Askush ste ndihmon dot se ju tredh koqet USA ..Ambasadores Kim shqiptaret duhet ti ngrejne permendore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu