• |
ide | kryesore

Italia aplikon rregullat e reja për udhëtarët nga Shqipëria

-Instant, Lajme, Të fundit

Shqiptarët që duan të shkojnë në Itali, duhet të paraqesin testin negativ të Covid 19 dhe të deklarojnë vetëkarantinimin 5-ditor.  Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme thekson se nëse do të qëndroni në shtetin fqinj më pak se 5 ditë, nuk do të jetë i nevojshëm izolimi.


Njoftimi i Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme:


Duke nisur nga sot, 𝟯𝟭 korrik 2021, të gjithë qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë drejt Italisë, bazuar mbi rregullat e reja. Ministria italiane e Shëndetësisë, në udhëzimin e saj të fundit, ka bërë të ditur protokollin e ri të lëvizjes edhe për vendet e listës 𝐃, ku bën pjesë Shqipëria.

Përpara nisjes duhet plotësuar formulari 𝐏𝐋𝐅. Qytetarët duhet të paraqesin në pikat hyrëse të territorit italian tamponin apo testin molekular. Testet do të paraqiten në pikënisje, ndërsa në udhëtimet tranzit ato nuk do të kërkohen (nëse tranziti nuk zgjat më shumë se 72 orë).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu