• |
ide | kryesore

OKB paralajmëron: Miliona njerëz në rrezik urie, nëse nuk ndihmohen shpejt

-Instant, Lajme, Planet

Uria pritet të rritet në 23 pikat e nxehta globale në tre muajt e ardhshëm me alarmet më të larta për situata “katastrofike” janë për rajonin e trazuar të Etiopisë, Madagaskarin jugor, Jemenin, Sudanin e Jugut dhe Nigerinë veriore. Ky paralajmërim ka ardhur nga dy agjenci të OKB -së të premten. Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë dhe Programi Botëror i Ushqimit thanë në një raport të ri mbi “Pikat e nxehta të urisë” midis gushtit dhe nëntorit se “pasiguria akute e ushqimit ka të ngjarë të përkeqësohet më tej”.


Sipas tyre në krye të listës qëndron Etiopia, pasi numri i njerëzve që përballen me urinë dhe vdekjen pritet të rritet në 401,000, numri më i lartë që nga uria në Somali në 2011, nëse ndihma humanitare nuk ofrohet shpejt. Në Madagaskarin jugor, i cili është goditur nga thatësira më e keqe në 40 vitet e fundit, dëmtuesit që prekin të korrat kryesore dhe çmimet në rritje të ushqimit 14,000 njerëz pritet të shtyhen në pasiguri ushqimore “katastrofike” akute të shënuar nga uria dhe vdekja deri në shtator. Dhe ky numër pritet të dyfishohet deri në fund të vitit me 28,000 njerëz që kanë nevojë për ndihmë urgjente, thanë të dy agjencitë.


Në një raport në maj, 16 organizata përfshirë FAO dhe WFP thanë se 155 milionë njerëz u përballën me uri akute në vitin 2020, përfshirë 133,000 që kishin nevojë për ushqim urgjent për të parandaluar vdekjen e përhapur nga uria, një rritje prej 20 milionë nga viti 2019. Mbi 41 milionë njerëz në mbarë botën tani janë në rrezik të bien në uri ose kushte të ngjashme me urinë, nëse nuk marrin ndihmë të menjëhershme për jetën dhe jetesën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu