• |
ide | kryesore

Saturni do të dhurojë spektakël në qiell më 1 dhe 2 Gusht. Ja si ta shihni

-Instant, F1, Stil

Saturni do tw dhurojw spektakwl javwn e ardhshme nw qiell.


Më 1 dhe 2 Gusht, Saturni do të jetë në kontrast, që do të thotë se Toka do të vendoset midis planetit të unazës dhe diellit. Kjo është kur planeti i jashtëm do të jetë në shkëlqimin e tij, duke krijuar një pamje të shkëlqyer të qiellit të natës.


Kontrasti i Saturnit është në orën 2 të mëngjesit ET më 2 gusht, ose 11 pasdite. Ndërsa në Shqipëro mund të shfaqet përgjatw ditës duke filluar nga ora 8 e mwngjesit.

Pasi Venusi të fundoset nën horizont pasi perëndon dielli, Jupiteri do të jetë objekti më i ndritshëm në qiell, sipas EarthSky. Për të gjetur Saturnin, shikoni në perëndim të Jupiterit.

Nëse shpresoni të kapni një paraqitje të shkurtër të unazave të famshme të Saturnit, do t’ju duhet të nxirrni një teleskop.

Mos u shqetësoni nëse qyteti juaj ka mot të vrenjtur në fillim të gushtit sepse Saturni do të mbetet i ndritshëm në qiell për pjesën tjetër të muajit, tha EarthSky.

Saturni është planeti i gjashtë nga dielli, dhe do të duheshin nëntë Tokë për të shtrirë diametrin e planetit të gaztë, sipas NASA dhe kjo nuk përfshin unazat.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.