• |
ide | kryesore

Putin bisedë telefonike me Erdogan, dërgon avionë për shuarjen e flakëve

-Instant, Lajme, Planet

“Presidenti ynë zhvilloi një bisedë telefonike me  Putinin. Erdogan falënderoi Putinin për dërgimin e pesë avionëve Il-76 dhe tre helikopterë zjarrfikës Mi-8 në Turqi për të shuar zjarret që kanë përfshirë vendet.


Nga ana tjetër, presidenti rus dëshiron që situata të kthehet në normalitet sa më shpejt të jetë e mundur. Rusia , e cila po përballet me zjarre të shumta  ka arritur të stabilizojë situatën në të gjithë vendin dhe, për këtë arsye mund të ndihmojë Turqisë që vuan nga e njëjta katastrofë natyrore, theksoi ministria.


Në fillim të javës, zjarret shpërthyen në rajonet Mesdhetare dhe Egje të Turqisë . Deri më tani, gjashtë persona kanë humbur jetën dhe 183 janë plagosur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu