• |
ide | kryesore

Sky News pezullohet nga YouTube për dezinformim rreth Covid-19

-Instant, Lajme

YouTube ka ndaluar përkohësisht Sky News Australia të ngarkojë përmbajtje të reja mbi dezinformatat që lidhen me pandeminë e koronavirusit.


Sipas platformës së Google (GOOGL), transmetuesit i është dhënë një njoftim të enjten e kaluar, e cila e pengon atë të postojë video ose transmetime të drejtpërdrejta për një javë. Tre thirrje gjatë një periudhe prej 90 ditësh do të rezultonin në një heqje të përhershme të kanalit.


Një zëdhënës i YouTube nuk zbuloi se cilat video nga Sky News Australia kishin shkelur politikat e tij, por tha në një deklaratë të lëshuar të hënën se “ne nuk lejojmë përmbajtje që mohojnë ekzistencën e Covid-19 ose që inkurajojnë njerëzit të përdorin hidroksilklorinë ose ivermektinë për të trajtuar ose parandaluar virusin “.

Autoritetet e shëndetit publik kanë paralajmëruar kundër përdorimit të dy ilaçeve për të luftuar koronavirusin.

YouTube “lejon videot që kanë kontekst të mjaftueshëm kundërbalancues, të cilin videot shkelëse nuk e siguruan,” shtoi përfaqësuesi.

Sky News Australia u përgjigj në një deklaratë të hënën, duke thënë se “shprehimisht refuzon që çdo host ka mohuar ndonjëherë ekzistencën e Covid-19 siç nënkuptohej, dhe asnjë video e tillë nuk u publikua ose u hoq kurrë.”

Një zëdhënës i transmetuesit shtoi se “ne e marrim seriozisht angazhimin tonë për të përmbushur pritjet e redaksisë dhe të komunitetit.”

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu