• |
ide | kryesore

“Obama: Në ndjekje të një bashkimi më të përsosur”, dokumenti përfundimtar mbi jetën dhe trashëgiminë e Barack Obamës

-Instant, Paparazzi

Me rastin e ditëlindjes së 60-të të ish-presidentit, “Obama: Në ndjekje të një bashkimi më të përsosur” kërkon të jetë dokumenti përfundimtar mbi jetën dhe presidencën e tij, dhe në pesë orë e më shumë gjatë tre netëve, kryesisht ia del mbanë në atë detyrë të frikshme. Në rastin më të mirë, ky prodhim i HBO bashkon retorikën dhe pritjet e larta me sfidën e realizimit të atij “bashkimi më të përsosur”, si atëherë ashtu edhe tani.


Duke pasur parasysh marrëdhënien prodhuese të Obamas me Netflix, i cili kohët e fundit transmetoi dokumentarin kushtuar librit të Michelle Obama “Becoming”, është interesante të shohësh HBO të parashtrojë pretendimin e tij ndaj presidentit të 44-t. E vetmja gjë që mungon me të vërtetë nga prodhimi i përpunuar me përpikëri i regjisorit Peter Kunhardt është shumë konsideratë për jetën post-presidenciale të Obamës.


Pjesa e I-rë hapet me fjalimin e Obamës në 2008 mbi garën presidenciale (video më poshtë), në të cilin ai vuri në dukje se Amerika nuk ka “zgjidhje” përveçse të ndjekë një bashkim më të përsosur. Kjo përforcohet në kapitullin e fundit nga fjalimi i tij i fundit presidencial në janar 2017, duke lënë pas një ndjenjë të hidhur të asaj që u arrit dhe çfarë nuk ishte, gjatë atyre viteve.

Në të vërtetë, siç vëren gazetarja Michele Norris, biseda për zgjedhjet e Obamës duke futur në një shoqëri “post-racore” duket naive me përfitimin e pasqyrës, megjithëse pyetja mbetet nëse ata që citonin mundësinë në atë kohë ishin, siç thotë ajo, ” shpresëdhënëse “ose” deluzionale “.

Duke u kthyer në edukimin dhe jetën e hershme të Obamës, dokumentari nuk i përmbledh aspektet e atyre viteve që mund të mos jenë krejtësisht lajkatare, duke përfshirë një nivel ambicie që e shtyu atë të kalojë demokratët e vjetër teksa ai e përshkoi rrugën e tij drejt majës.

Ajo periudhë gjithashtu e pa Obamën të përballej me pyetjet nëse ai ishte “mjaft me ngjyrë” për të fituar mbështetjen nga kisha dhe zonat e tjera kryesore, para se fjalimi i tij kryesor në Konventën Demokratike të vitit 2004 ta niste në skenën kombëtare.

Marrë nga CNN
Përshtatur në shqip nga ©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu