• |
ide | kryesore

Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro shënojnë epokën e re të smartfonëve për Google

-Instant, F1, Stil

Google të hënën nisi sezonin e telefonave inteligjentë duke parë paraprakisht telefonat e rinj inteligjentë Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro. Por gjithashtu sinjalizoi një epokë të re për Pixel, duke e zhvendosur atë nga një linjë e nivelit të mesëm me një bazë të përdoruesve premium, në një lëvizje që mund ta pozicionojë atë për të përballuar më mirë Apple dhe Samsung.


Në një seri postimesh në Twitter dhe një video të postuar në websitin zyrtar, kompania publikoi një shumëllojshmëri shumëngjyrëshe të telefonave inteligjentë të pajisur me veçori me procesorin e parë të prodhuar nga Google të krijuar posaçërisht për Pixel. Kompania tha se një çip Tensor, të cilin Google (GOOG) e ka përdorur më parë në pajisjet ekzistuese të Inteligjencës Artificiale, do të lejojë që Pixel të jetë më i shpejtë, më i personalizueshëm dhe të ketë “shtresat më të mëdha të sigurisë harduerike në çdo telefon”.


Google, e cila më parë ka punuar me prodhuesin e çipave Qualcomm për telefonat e saj Pixel, është prodhuesi i fundit i smartfonëve që ka ndërtuar çipin e vet në vend që të mbështetet në furnizuesit e palëve të treta. Vitin e kaluar, Apple (AAPL) u largua nga një procesor Intel për kompjuterët e tij Mac në favor të chipset -it të tij M1, një veprim që ka fituar vlerësime pozitive nga përdoruesit për shpejtësinë e shtuar dhe jetëgjatësinë e baterisë.

1 Comment

  1. Kur te rritem, dua te behem ‘harduerik’…..
    Me pelqeu shume si term te ky shkrimi…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.