• |
ide | kryesore

E vërteta na duhet të gjithëve, herë pas here edhe Berishës

-Instant, 1, Ide

Sali Berisha me sa duket ka vendosur të adoptojë një qasje perfide ndaj vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit për ta reshtuar atë në listën e errët të politikanëve « non grata » të shpallur nga Uashingtoni. Në konferencën e shtypit të organizuar këtë të enjte ai i shpërfaqi hapur synimet e tij : «Bëni ç‘të doni me vendimin tuaj për të mos më lejuar të shkel në tokën amerikane, por ama, loja ndryshon, kur doni ta përdorni këtë për të më nxjerrë edhe nga politika në Shqipëri ».


I gjithë lajtmotivi që ish kryeministri përdori në bashkëbisedimin e tij mbi një ore me gazetarët ishte pikërisht ky, se sekretari i shtetit nuk ka nevojë të bëjë publike prova dhe fakte, kur është fjala për ti ndaluar atij hyrjen në SHBA, por paraqitja e tyre bëhet e domosdoshme, për të penguar qenien e tij në grupin parlamentar të PD-së.  


Lexo me tej:

Goditja/Berisha e kthen batutën “do hani bar” kundër Yuri Kim

Me këtë synim të përcaktuar qartë ai, ai tha se po kërkonte nga gjykata e Parisit provat që ka SHBA për minimin që i ka bërë demokracisë dhe për korrupsionin me fondet publike. Ai e ironizoi ambasadoren Kim, duke theksuar se bar hanë ata që besojnë akuzat pa fakte. Së fundi bëri edhe premtimin për tërheqje përfundimtare nga politika, nëse dikush i nxjerr qoftë edhe një dokument të vetëm që provon fajësinë e tij.

Duket se strategjia që ka zgjedhur Berisha, nuk është ti kthejë mendjen diplomatëve amerikanë, që për ditë e më shumë po shfaqen të prerë në qëndrimet kundër tij, por të rikuperojë në publik, pas goditjes së fortë që ka marrë dhe të pengojë me sa mundet përshkallëzimin e situatës.

Sepse, nëse ndaj vendimit për shpalljen non grata, që erdhi menjëherë pas zgjedhjeve, ish lideri historik i PD-së e kuptoi se ishte i pafuqishëm për të ndryshuar diçka, ndaj shantazheve që Yuri Kim po i bën Lulzim Bashës për të vrarë atin e vet politik, Berisha e ndjen se ka ende një rol për të luajtur.

Dhe për të arritur këtë, ai po i adresohet atyre vlerave, që janë në ADN e politikanëve realisht demokratikë, por të cilat ai shpesh i ka nëpërkëmbur në karrierën e tij.

Ai po kërkon ta zhvendosë lojën tek parimet e transparencës, të vërtetës, të mos linçimit të njerëzve pa prova, të mos zhvillimit të gjuetive të shtrigave pa fakte.

Berisha për takimin Basha-Kim: Kryetari i PD-së ka kërkuar prova e fakte

Pra, ajo që po synon është e thjeshtë: nëse nesër KQZ-ja do të marrë në shqyrtim praninë e tij në parlamentin e ardhshëm, kjo duhet të bëhet në bazë të dokumenteve dhe akteve konkrete dhe jo duke e trajtuar si njeriun e shpallur armik nga hiperfuqia. Nëse PD do të detyrohet të debatojë kërcënimet e Yuri Kim, lidhur me prezencën e tij në grupin parlamentar, diskutimi nuk mund të zhvendoset në rrafshin debil se « kështu na kanë thënë amerikanët ».

Dhe duhet pranuar se, në gremçën që ka gjetur, ujku plak i politikës ka të drejtë.

Nuk besoj të gjendet shqiptar me mend në kokë, me gjykim të pavarur dhe me arsye të shëndoshë, sado që ta përbuzë apo mos e dojë Berishën, që të kërkojë goditjen e tij sepse këshu ka ardhur urdhëri nga përtej oqeanit. Me përjashtim të ndonjë sahanlëpirësi që flet për llogari të rilindjes, ose të dikujt që i janë errur sytë nga urrjetja, askush nuk e preferon një demokraci, ku vullneti i vendit më të madh nuk e përfill shtetin tonë ligjor.

Për më tepër një histori të ngjashme e kemi ndjekur jo shumë kohë më parë në Kosovë. Të gjithë e mbajnë mend turmën e trutharëve që bërtisnin me të madhe në rrugë se qeveria Kurti duhej rrëzuar, se atë se donte një birbo si Grenell, apo vetë djali i Trumpit, se Kosova do të humbte aleatin e saj të madh, se do të iknin investimet, se NATO do të largohej, po mos zbatohej urdhri i secilit gringo që kalonte andej pari.

Natyrisht, asgjë nga këto nuk ndodhi, trupat ushtarake dhe fondet amerikane mbetën po aty, veçse Kosova humbi më shumë se një vit në luftën e saj për ç‘kapjen e shtetit, sepse iu bind vullnetit të idiotëve të dobishëm që i flisnin në emrin e madh të Amerikës.

Natyrisht si ç‘do krahasim që çalon edhe ky i fundit as nuk mëton të barabisi dy figura aspak të ngjashme si Albini dhe Saliu, por ai vlen për të kuptuar se jo gjithçka që thuhet në emër të SHBA mban me vete edhe vulën e së vërtetës.

Kështu po ndodh edhe këtë herë, kur pasi i dhanë një goditje të fortë politike, një grup diplomatësh nga Amerika, po tentojnë ta likudojnë edhe juridikisht Berishën.

Mesazhet/ Yuri Kim i bën Ramës dy dhurata para pushimeve

Dhe kjo në një shtet demokratik nuk mund të ndodhë pa prova. Pikërisht këtë lojë ka kapur edhe ish kryeministri që po reket ti mëshojë fort këtij argumenti.

Është e vërtetë që Berisha sot, në rastin e tij më fatlum, do duhej të ishte në Lalëz duke u kujdesur për niprit, është po ashtu e vërtetë që PD duhej të ishte divorcuar nga pjesa më e keqe e trashëgimisë së tij. Por nëse asnjëra prej këtyre gjërave normale nuk kanë ndodhur dhe kjo, aq më pak, mund të bëhet me një ndërhyrje anormale të diplomatëve nga SHBA. Nëse sfida e vërtetë e shoqërisë shqiptare është ndarja përfundimtare më këtë lloj politikani, kjo nuk mund të bëhet përmes një berishizmi të ri, të importuar me etiketën «made in USA». Ne nga SHBA nuk kemi nevojë të bëjë detyrat tona të shtëpisë, duke na spastruar skenën politike, ajo që na ndihmon është të mos trajtohemi si barngrënës, që janë të padenjë për dëgjuar fakte, sepse sillen kolulur ndaj urdhrave. 

©Lapsi.al

39 Comments

  1. Ne pamje te pare, mund te thuhet se po, zoti Berisha i ka konsumuar ato cka ka thene DASH. Pra korrupsion. Dheb jo vetem kaq. Ainkankryer korrupsion dhe spiunazh ne favor dhe nxitur pikerisht nga DASH, qe e imstaloi ne pishtet pas 90. Por ne keto 2 dekadat e fundit ne Shqipeei korrupsioni ka kaluar nga nje forme e pergjithshme ne nje me te sofistikuar, ku kreu i maxhorances dhe qeverise ka shtene ne dore pushtetet ne nje shtet dhe kontrollin e krimit te organizuar. Per rrjedhoje te gjitha parate e pista, pra pastrimi i tyre, kryhet ne lavatricen e shtetit. Dhe eshte per te ardhurbkeq qe nje zyre e ambasades ne Tirane, vetem per te zbatuar nje interes qe askush nuk e di ekzaktesisht cfare eshte ne Ballkan, ka gjetur njeriun e saj te ri, pikerisht Berishen 2.0! Ai eshte Edi Rama.

 1. Andi me pelqen sh finesa dhe ekuilibri qe i trajton temat me nje analiz cheeky qe te karakterizon. Ti flet bukur sh bukur por kush te degjon????? Shqiptaret i ke letargjik apo ne hibernate mode! U ben nja 8 vjet qe vetem clodhen edhe flen te shkretet, mesiguri e kan nga keq ushqyerja! Skan lek as te ngopin barkun dhe prap rrin e dlen. I neperkembin, i tallin , i vjedhin dhe prap flen . Hapin njerin sy ndonjeher por pertojn te cohen nga gjumi. Fatkeqsi e madhe! U rrin te huajve sikur jan perendia! Perjashta ti nxjerrin kur i trajtojn si kavje. Nese diplomatet nder vite do donin te ndihmonin shqiperin padyshim qe me nje vit e kishin rindertuar nga vermoshi ne konispol. Duhet te mesojm te themi STOP 🛑
  ASNJE POPULL AS OPOZITAR AS KTA QE KAN VOTUAR KTA KINGAT QE JAN SOT NUK MERITOJN TE HAN BAR! Saliu nuk eshte e keqja me e madhe e ktoj vendi sot!
  Zgjohuni dhe mesohuni te thoni Joooooo …
  Tregoni se kemi standarte.

   1. Ujo Ujku e cakalli ben kerdine.
    Ne fakt populli Lapkars si puna jote te gjatin duan ne byth 24/7 prandaj jeni qenie humane pa respekt e dinjitet per veten tuaj.

 2. YMER GELBAZA OSE YMERI SI THOTE DOKTORI JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,KOL SALLAKU SKYPE DHE KRESHNIK SPAHIUT- thotë:

  ZOTI BUSHATI,SHIKOJE TANI YMER GELBAZA KELLIREN,FRROK CUPI DHE KOL SALLAKU SKYPE KUR TE JU SULEN ME URDHER TE EDI RAMES DHE REGJIMIT TE TIJ TE JU SULMOJ HAHAH -JU KUJTOHET ZOTI BUSHATI KUR YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN SE SI KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E POLLI GREG KRISTAQ RAMEN ,DHE TANI YMERI LEH SE ZAGAR SE JU DHE GENC SEJKO TALLNI KARIN ME YURI KIM -KIMETJA-

 3. 1 pyetje e thjeshte per emrin e madh USA, ku jane provat? I tregoni .. kaq shume pushtet paska Saliu ne opozite?! Duket situate komike ku Ambasada therret, Ujku ujku .. po cakalli po ben kerdine!

 4. Loje e SORRES, ky palla i Surrelit gajaset me fatkeqsit e tjetrit pasi e ka per zemer te haj geshtenja pa i djegur duart e tije.por gezimin e ka te shkurter palla.

 5. YMER GELBAZA,FRROK CUPI,BLEDI MANE PO MASTUBOJN NE SHKURRE AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT-LIDHENI ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL JU LUTEM.. thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DO TE PUBLIKOJ NJE DOSJE TE EDI RAMES SE ZAHO OSE ESHTE I KUJTIM GJUZIT OSE BATON HAXHIUT

 6. Mek mek si pordha neper breke o andi. Se do amerika e po ste deshe amerika je i mbaruar vella sado te perpelitesh. Tja dime pee nder amerikes dhe popullit amerikan qe na do e ndihmon

 7. ZOTI BUSHATI QKA MENDONI KY YMER GELBAZA KELLIRA CILIT JA FUT KARIN NE BYTH ME URDHER TE AMBASADES SE SHBA

 8. Historikisht kemi provuar qe s’jemi te afte per katarsis. Vazhdimisht perserisim paaftesine tone, injorancen tone, dyftyresine tone,provincialitetin tone te tmershem, egoizmin primitiv , hajduterine tone e pafundesisht vese te keqia e ky lloj populli ka nevoje per dado!

 9. FRROK CUPI ME FLOKE TE GJATA DHE BLEDI MANE ME DHEMBET E KRIMBUR PO E PRESIN ME BYTH HAPUR YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  ZOTI BUSHATI A KENI ME SHUME LESH NE BYTH JU APO YMER GELBAZA KELLIRA NE HUNDE,
  ?

 10. Vertet mendon ti Andi, se SHBA nuk i ka provat?
  Po a e di pse nuk i jep?
  Sepse i vjen keq per SRB-in.
  Nuk do qe ai te vrase veten, sapo SHBA, ose CIA te publikoje provat.
  1- A e ka pranuar vete SRB-i , qe e ka shkelur embargon , duke e furnizuar me nafte Sllobodanin?
  2- A e ka pranuar vete SRB-i se e ka lejuar me vetedije kultivimin e droges ne Lazarat?
  3- A e ka pranuar vete SRB-i se i ka lejuar firmat puramidale, pasi parate e shqiptareve jane te pastra?
  4- A ju beri thirrje SRB-i, kosovareve me 1999, qe te mos shkojne ne Rambuje ,France, ku do te vendosej bombardimi i Serbise, dhe clirimi i Kosoves?
  5- A i beri thirrje SHBA, SRB-it ne vitin 1996 qe te perseriste zgjedhjet e majit te cilat u vodhen dhe dolen 110% per PD? Ky nuk ja vari thirrjes te SHBA-se.
  6- A kujton ti, se SHBA, nuk e ka dosjen e Gredecit dhe skemen si Xeni vodhi e vrau atje?
  7- A kujton ti se SHBA ja fal ate qe deklaroi vete me gojen e tij SRB-i, se me 21 janar do te vrisja 300 edhe 3000 shqiptare.
  8- A kujton ti se SHBA nuk e ka dosjen e vjedhjes marramendese ne Rrugen e Kombit, ku me leket e vjedhura mund te ndertohej edhe nje rruge tjeter me ato parametra?
  9- A mendon ti se SHBA ja fal SRB-it qe ne mbledhjet e Keshillit te Sigurise Kombetare, merte pjese serbi Damir Fazlliq, te cilit ju shit 100 ha toke ne Lalez, me vetem 1 euro?
  10- A mendon ti se SHBA, nuk i zoteron deklarata e biznesmeneve te huaj, me pergjimet perkatese, ku Argita Berisha, ju kerkonte 3% te vleres te investimit?
  11- …….
  Dhe me kryesorja—–
  Nuk mendon ti z. Bushati se CIA amerikane mund te kete nje dosje spiunazhi per S-ali R-am B- erishen?
  Dhe kur SHBA te nxjerre kete dosje, SRB do te vrase veten. Dhe bashke me te edhe NAMYTI dhe ky GELBAZA qe hane byreke me gjize te thartuar.

  1. O Rilinds, e di pse s’kane bythe tja japin kete listen me 10 pyetje qe ke radhitur ti ketu? Sepse nese Sales ja cojne me keto 10, Paulni e ka me 110 dhe prishet tere magjia e qokes se Sorrosit pastaj. Kaq e thjeshte eshte !

 11. Ka njollosur dhe baltosur Lulzim Bashën, dhe u ka treguar gjithë demokratikasve dhe shqiptarëve se “situatën brënda asaj partie e dirigjoj unë, dhe vendos unë për gjithçka”. Kryetari de jure, në atë parti mbetet të “hajë bar” deri ditën kur Sali Berisha të vendosë me vullnetin e tij largimin. Por ajo ditë duket tepër e largët. Sali Berisha deklaroi dje në provokimin e tij të hapur se “ish-ambasadori më ka sjellë dosje për Lulzimin, dhe se unë pas saj e kam mbrojtur edhe për akuzën e lobimit me para ruse

 12. Edhe sikur ti kete te gjitha te faktuara, me cte drejte nderhyn ne punet e brendshme te nje partie, as te nje shteti por te nje partie kjo ambasadorja Kim Spiropali?

 13. Pse ka njeri aty qe nuk i di faktet? O Andi po ti nuk I di faktet? Kaq shpejte harruat ca beri ky njeri? Doni fakte per 1992-1997, apo per 2011.

  1. Jo se Berisha eshte qelibar, por ne referencen tuaj, 1996 ishte lufte civile organizuar nga “komitetet e shpetimit” me Gramoz Ruca e Skender Gjinusha dhe 2011 po grusht shteti i organizuar nga Rilindasit, paulin, Tom Dosh, Saje Qorr, Taulant Palla.

   Kshu i bie qe ta shpalle non grata Kimetja dhe Donlad Trupmin and Nancy Pelosi-n.

  2. Po ti i di faktet e Skenderit Akademik qe uleriste ne mes sheshit te Vlores “Ngrihuni o popull rrembeni armet se ju vodhen leket” !!!

   Je i vogel, meso ca gjera para se te flasesh !!!

 14. Po amerika nuk e di qe lulushi eshte futur ne nje valle qe nuk del dot !!! Po doli nga vallja lulushi behet per rahmet si olldashi me shok . E vetmja zgjidhje eshte nje koqe plumbi saliut dhe zgjidhet problemi. Saliu e ka mbushur kupen me kohe.ti loqja e majte e salihut vetem ti dhe ca loqe nuk i kane pare dosjet e salihut ne prokurori,vetem dosja e remzi hoxhes dhe e haklajve mjaftojne qe salihun dhe ju qe i shkoni mbrapa tju vijne nga keni ardhur o rrace e qelbur e ketij kombi

 15. Departamenti i Shtetit, përmes ambasadores Juri Kim, ka hedhur dorezat dhe ka kërkuar që Sali Berisha të mos jetë pjesë e parlamentit të ardhshëm. Si asnjëherë tjetër, as në rastin Doshi, ata kanë këmbëngulur që pjesë të pista të politikës të mos jenë në sallën e Kuvendit, aq më tepër ata që janë shpallur haptas si të tillë nga SHBA. Tom Doshi e kuptoi mesazhin, ose e bënë ta kuptonte; Sali Berisha e mori si shpallje lufte dhe ka vendosur ta shndërrojë në një betejë politike, jo mes tij dhe DASH, ose mes avokatit të tij francez dhe zotit Binken, por mes partisë ku e kanë deleguar për ta zaptuar 30 vite më parë dhe Departamentit të Shtetit.

 16. O paymer gelboqja mos krahaso nje Dr Prof me nje psikopat dhe ca qenie te peshtira si tom kodoshi I pashkolle

 17. Kush beson se USA, mendon vetem per te miren tone si popull, apo se USA eshte nje vend i se drejtes, ose eshte injoront komplet ose eshte idiot nga trute.
  Mjafton te lexosh historine e 100 viteve te fundit, USA eshte nje vend djallzor qe, eshte i gatshem te vras e te prese per interesat e veta.
  Saliu copa bythqirit eshte, po nuk mund te dali USA dhe te thote hiqeni ju kte se ma do trapi mu.
  Njeriu ka nja pike dinjiteti, nuk mund ti haj mutin Amerikes.
  Popujt me Dinjitet, si puna e Iranit, Vjetnamit, Talebanve ja kan tregu venin Amerikes.
  Po sikur te doj Amerika me ju qi komplet ca keni ne familje ca do thoni o njerez, a do pranoni?

 18. Dhe është vendosur vetë në ballë të kësaj lufte. Blinken-in e ka paditur në Paris, Biden-in, ia ka lënë ta shkatërrojë Çim Peka, shtypin amerikan ia ka lënë Shkëlzenit, Sorosin e ka demaskuar vetë, Marrëveshjen e Uashingtonit me Kosoven, ja ka lënë ta demaskojë Albin Kurti, e kështu me radhë.

  E mira e kësaj strategjie është se Berisha nuk ka kohë të humbasë, pasi kjo luftë me mullinjtë e erës mund të zgjasë gjithë jetën e tij fizike sa të jetë gjallë, dhe në fund njerëzit të thonë: “luftoi i shkreti, por s’ia doli dot se vdiq nga mosha

 19. Blinkeni erdhi ne Shqiperi shtrengoj duart me Ramen per rrjetin 5G por nuk tha asgje per Salen dhe normalisht qe nuk ju dha rasti ndonje media ta pyeste per kete fakt. Dmth Blinkeni e shpall non grata kurse Kimetja do ta heqi nga parlamenti dhe i jep urdher sorrosianit te vogel Lulushit , pse valle, ku fle lepri, ky njeri ka 10 vjet pa pushtet.

 20. YMER GELBAZA OK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT KRESHNIK SPAHIUT DHE KOL SALLAKU SKYPE SE PO TE PRESIN ME BYTH HAPUR thotë:

  YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al POR IK FUTJA LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES

 21. Ishte vetë ish-kryeministri Berisha ai që në konferencën e pardjeshme zbuloi se ish-ambasadori Donald Lu i kishte shkuar në zyrë me një dosje, për t’i provuar se kreu i PD-së, Lulzim Basha, kishte pranuar financime ruse.

 22. vjedhjet ,vrasjet,mashtrimet e Sali Cecenit dihen fare mire jo nga CIA qe di cdo gje mer kete kufome qe qelbet,po dhe nga populli shqiptar pervec ceceneve qe akoma mundohen te mbrojne qelbesiren Sali dhe familjen e tij me fytyra neanderthali

 23. Që Shqipëria të mos ketë më pasoja nga haxhiqamilizmi dhe dumbabizmi, e djathta dhe opozita në Shqipëri, duhet ta konsiderojë qartazi Sali Berishën si komunistin e fundit të Ramiz Alisë që ka marrë peng Partinë e Parë Opozitare dhe të Djathtë në vendin tonë.

  E djathta duhet të jetë me SHBA.

  Sali Berisha është me Ramiz Alinë e duhet lënë tek e shkuara njëlloj si çdo rudiment i së shkuarës komuniste.

 24. në datën më 23.03.2012, Shaban Memia ia shiti oligarkëve Luan Leka e Dritan Çelaj me 119 lekë/m2; ndërsa pas 20 ditësh, më 16.04.2012, me urdhër të Sali Berishës e Ilir Metës, u hipotekua në emër të firmës fantazmë “Riviera Kakome”.

 25. A e kuptoni o njerëz se keni ra viktima të nipit të kriminelit gjakatar Hysni Kapo…..tani na jep leksione demokracie….ja pse ka shkuar ne grope te m… ai vend….

 26. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE PO TE PRET ME BYTH HAPUR

 27. BERISHA KA ZGEDHE RRUGEN DINJITOZE PER TU PERBALLU ME AKUZA TE PA DREJTA .
  TE NEVERTISHEM DHE MASKARAJ ATO QE MENDOIJNE SE E ULIN BERISHEN DHE GEGNIN DUKE THANE MALOKU , TURP TRUSHPLAME NGA IEDEOLOGJIA E MBRASHTE KOMUNISTE .
  DUAJENI PERVERSIN ESHTE E DREJTA E JUAJ PO ESHTE TURP TE ETIKETONI PERSONAT PER VENDBANIMIN E TYRE , MALCIA ESHTE KRENARIA E KOMBIT , UNE NUK JAME I TILLE PO I VLEROI SHUME.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu