• |
ide | kryesore

Rama nuk e ka me Albinin, por me këdo që futet mes tij dhe Vuçiçit

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Edi Rama i ka ngulur një thikë pas shpine forcës negociatore të qeverisë së Albin Kurtit, e cila është në hapat e parë të një dialogu të vështirë me Serbinë. 


Duke fajësuar Kosovën, për mospërparimin e tryezës së Brukselit, Kryeministri i Shqipërisë jo vetëm ka hedhur një hap që do të përbënte skandal për çdo vend normal, jo vetëm është treguar më katolik se papa, me qëndrime shumë më radikale se BE e SHBA-ja, por ai ka lënë pas edhe idenë se serbët-, që janë të përbetuar në mosnjohjen e shtetësisë së Kosovës-, qenkan më të ndershëm dhe më të hapur në procesin negociator.   


Duke i akuzuar dialoguesit e Prishtinës se ata e mbajnë kokën nga e shkuara e tyre e dhimbshme dhe se po e përdorin politikën e jashtme në favor të asaj të brendëshme, ai i ka dhënë një argument të mirë në duar Beogradit, për të shenjuar me gisht, në mbarë botën, fajtorët e mosgjetjes së kompromisit.

Analiza fjalë për fjalë/ Rama renditet hapur pro Vuçiçit dhe kundër Kosovës

Por, sado e rëndë dhe e dëmshëm të jetë kjo qasje për Albin Kurtin, lajthitja e Ramës nuk mund të merret vetëm si një politikë personale ndaj homologut të tij kosovar. 

Një shkrim i Lapsi.al, i bazuar në arkivat e viteve të fundit (shiko linkun këtu poshtë) hedh shumë më tepër dritë për të kuptuar atë që po ndodh sot.

Rama lideri shqiptar që ka pasur marëdhëniet më të këqia me homologët e Kosovës (historia rast pas rasti)

Aty del një gjë e qartë. Edi Rama ka pasur marëdhënie konfiktuale me të gjithë liderët e Kosovës me radhë. Shigjetimeve të tij nuk i kanë shpëtuar as Haradinaj, as Isa Mustafa, as Vjosa Osmani, madje as Hashim Thaçi, që njihet publikisht si miku i tij. Dhe po ti qëmtosh me vëmendje këto përplasje, ato kanë ardhur kryesisht për dy tema, ose për planin e ndarjes së Kosovës, ose për atë të mini Shengenit. 

Pra për dy projekte që Edi Rama i ka hartuar së bashku me Vuçiçin.

Për këtë kuptuar këtë, sinjifikativ është një episod i takimit të liderëve ballkanikë në dhjetor 2019, që u zhvillua në Shqipëri. Aty presidenti serb i tërhoqi vërejtjen kryeministrit tonë se ai luante shumë në mbrojtje dhe nuk promovonte me zell, idenë e shkëlqyer të mini Shengenit. Kaq u desh dhe kur mori fjalën Rama nuk kurseu as Ramushin, as Vetëvendosjen, madje as Hashim Thaçin që e pati bojkotuar atë samit.    

Kjo po ndodh edhe tani. Për të ralizuar projektet e tij të Ballkanit të hapur me autokratin serb, kryeministrin tonë do e pengonte çdo kush që i kujton të shkuarën kriminale të Serbisë në Kosovë dhe planet e saj për ta ripushtuar ekonomikisht atë përmes mini Shengenit. 

Në këtë rol sot është vënë Albin Kurti, që po i mbron ashtu siç di ta bëjë ai, me më tepër kryelartësi dhe forcë, pothuajse të njëjtat parime që kanë pasur edhe paraardhësit e vet.

Prandaj Rama po do ta godasë pas shpine dhe ta dobësojë pozitën negociuse të Albinit. Sepse, ndonëse do të ishte kurdoherë një pengesë shumë e fortë, ai përbën aktualisht barierën e radhës në lidhjen okulte me Vuçiçin.

Pra, në këtë kuptim, Edi Rama nuk e ka thjeshtë me Kurtin, ai do të trajtonte po njësoj këdo që bëhet pengesë për projektet e tij me Vuçiçin.

Në fakt, atij nuk i interesojnë as këto nisma në vetvete. Ai do thjeshtë të jetë pjesë e tavës. Ai do të luajë rolin e një lideri të rajonit. Sepse nuk ka si shpjegohet ndryshe që dikush i cili ka miratuar një zgjidhje me ngritje muresh, si ajo e shkëmbimit të territoreve dhe popullsive, të bëhet papritmas idhtar i një tjetre, krejt të ndryshme, që mëton ti rrënojë ato përmes Ballkanit të hapur, pa kufij dhe pa barriera. 

Edi Rama nuk ka as bindje dhe as ideale. Ai ka vetëm qëllime. Atij i duhet një projekti i përbashkët me Vuçiçin, për të mbuluar përmes statusit të të qenit faktor rajonal, krimet që ka kryer në nivel lokal. Nëse ai shet fabulën e njeriut që do pajtojë shqiptarët me serbët, pak kush do të guxojë të mbajë shënim vjedhjet masive të parave publike, grabitjen e votës, lidhjet me krimin.

Pikërisht për këtë i duhet binomi me presidentin serb. Prandaj dhe kushdo që e kundërshton atë, do bëhet pre e goditjeve si ajo e së martës në Facebook.

 ©Lapsi.al

 

 

34 Comments

 1. Pallate, vila, miliona e makina luksoze/ ‘Sikleti i madh’ që po kalojnë Berisha, Basha e Kryemadhi, pasuria ‘e çmendur’ që duhet të justifikojnë si kusht për të hyrë në Parlament

  1. Kushe mendone se Aleksander Vuqiq Edi Rama a po edhe kure ka çen Hashim Thaqi keta 3 Lidra kane pase munsi te ndryshone kufi ne Ballkan eshte nje budalla i pa ditur thotë:

   Si do te jet puna une besoje se shkrimi i jote o Andi eshte komplt kote une nuk deshta ta lexoje se pak e shume e dija prufundimin. .. Por une dua të them dy fjale se kushe mendone se Aleksander Vuqiq Edi Rama a po edhe kure ka çen Hashim Thaqi keta 3 lider Kan ose kane pasur munsi tē ndryshone kufi në Ballkan .. ËSHTE nje budalla gomare .. Por une e di se ti o Andi nuk je as budalla as gomare … Por je i djallzume dhe ke interesat e tuja personale dhe te grupeve qe ti punone per ta!!! Si do te jet puna une mendoje se Shqiptarve do u kishte interested shume po te kishte ndodhure shkembimi i territories por nuk te le Evropa edhe po na last Amerika neve por nuk e len as Rusija Serbine…

 2. Hahaha. Bravo Bushat!

  Udheheqesi eshte dhjere ne çitjane!
  Sa me shume e largon fundin e tij, aq me te tmerrshem do ta kete!

 3. Kësaj i thonë pirdh se lirohesh o Bushat. Politika e Ramës është gjithmonë në linjë me BEnë dhe SHBAnë. Të tjerat janë dokrra hini.

   1. O NAMUT, ende nuk e ke vrarë veten? Jepi, c,pret? Ditë të zeza do të të shohin sytë. TY dhe GELBAZËS.
    Byrek me gjizë të thartuar nuk keni ku me gjet. Mbaroi gjiza.
    A mundesh me duru ti NAMUT, bashkë me GELBAZËN, edhe dy fitore të tjera të Ramutit, më 2025 dhe më 2029, siç ka thanë Andi Bushati?
    Fitoren e Ramutit më 2017 e durove, këtë të 25 prillit, shpirti jot e din se çka hjek. U plagose rand. Por nuk ke dek hala.
    Si po mundesh me pa Ramutin ne pushtet deri me 2029. Hajt pra, ç’pret? Futja vedit…

 4. Po ashtu Berisha, siç kanë dalë faktet, ka arrestuar mjaft veprimtarë të rezistencës së armatosur të Kosovës, të tjerë janë arrestuar në Serbi, sapo kanë ikur nga Shqipëria. Kurse të tjerë si Remzi Hoxha u torturuan e u zhdukën pa lënë gjurmë, as sot e kësaj dite. Në 1995, Shqipëria e Sali Berishës furnizoi me naftë Jugosllavinë e Sllobodan Millosheviçit, që ishte nën embargo nga OKB.

  Berisha ka deklaruar se e ka bërë për të furnizuar kosovarët me naftë.

 5. Me keqardhje çdo rresht i ketij shkrimi qendron. Tradhëtar me të keq se ky kryeministër nuk gjen. Turp, turp per të.

 6. Albini perdit po del gjithmon e me delirant. Si spolli nje njeri me shpirt demokrati kjo toke mo vlla, te gjith sillen si despoter e kompetenta qe dine gjithcka sa hipin ne karrige ☹️

 7. Ando ke 8 vjet me ramen na lodhe dhe ne, mire vet. Na hap nej tem tjeter o burr se je bo si qamushi qe bertiste vetem ‘tirona’ ‘tironaaaa’

  Kar

 8. Si Esati, si Zogu dhe si Enveri për të mbajtur pushtetin me forcë u është dashur mbështetja e Beogradit. E njëjta situatë dhe me Ramën, i cili ka patur takime dhe marrëveshje më shumë se të tre të marrë sëbashku.
  Një gjë është e sigurtë, serbët nuk bëjnë asgjë falas dhe nuk ka gjë më të vyeshme për ta se sa të coptojnë Kosovën….

 9. Une jam dakord qe Edi Rama nuk ka as bindje politike e as ideale ideologjike. Problemi mbetet si si duhet reaguar me kete njeri pragmatist pa pike morali e qe i pelqen vetja?

 10. Bushat nuk je gjekundi.Analiza e dobet dhe jargavane.
  Edhe nje idiot i di keto perralla,por si strateg i politikes ja ke rruajt mire Rames.
  Gjeja me lehte ne Kosove edhte shprehja”spiun i serbeve”,tek berberi,ne kafe,ne spital,ne autgobuz,ne nevojtore etj etj ku”he spiun e serbeve” degjohet.
  Nje kosovar bertiste ne Tirane”ta plasim serbim tu shkuje ne disko”(shume e vertete)
  Albinit do ti vije fundi shpejt sepse nuk mundet ti thote amerikes”kalova lumin te dhjefsha kalin ”
  Liria nuk eshte “lire” dhe kushton.
  Kososva nuk ka asnje ushtare .por do te beje politiken e te fortit me bythet e tjetrit./Pika qe si bie.

 11. YMER GELBAZA,KOL SALLAKU SKYPE DHE KRESHNIK SPAHIU PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT TE CEPI I KOSHAVA TE PLEHRAVE-ESHTE LIVE NE VIDEO thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA ,FRROK CUPI,DHE BLEDI MANE NE RESPEKT TE EDI RAMES KANE VENDOSUR TJA FUSIN KARIN NE BYTH EDI RAMES DULLA KOTIT DHE ALEXANDER VUCICIT

 12. Na cat trapin me kto artikuj patriotik. Viti 2021 🤦‍♂️ Ikni beni plazh o njerez e kapni ndinje zocke te embel

 13. Rama eshte ne hall nga fermani qe po i pergatitet. Mini Shengeni eshte vetem mburoje per te shpetuar nga shigjeta e Uashingtonit. Sa here qe e sheh Berishen, Rames i kujtohet vetja. Berisha nuk hoqi shume, se s’e dinte c’e priste, por Rama e di shume mire, prandaj po vuan. Marifetet me mini Shengenin dhe Bregovicin jane akte te nje njeriu te deshperuar, i cili e pret kumtin e zi. Vuajtja do te jete e thelle deri sa t’i vije kumti, pastaj gjerat do rrjedhin vetvetiu. Pritja eshte e keqe. Rama eshte si ai i pandehuri qe me ankth pret vendimin e jurise. Per nje cast i lind deshira ta denojne edhe me vdekje, por jo te prese ne pafundesi.
  Te jesh ne lekuren e Rames eshte me keq se ne lekuren e Berishes, sepse Rama eshte qyqar dhe frikacak. Qyqaret vdesin cdo dite nga pak…

 14. YMER GELBAZA,FRROK CUPI,DHE KRESHNIK SPAHIU ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL DUKE PIRE BURRA NE PLAZH NE DURRES-HAHAHAHA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA PREJ SA KA FILLUAR TJA FUS KARIN NE BYTH EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC PO E SULMON ALBIN KURTIN

 15. Analizat e Bushatit mos i humbni, sepse kur ben analiza, nuk i le anash edhe te ngjarjet ne te shkuaren e afert. Ja psh, eshte nder te vetmit, apo ne mos i vetmi, qe e spefikon, qe pervec me te tjeret, Rama ka pasur perplasje publike edhe me vete Thacin, per punen e Minishengenit. Bile kujtojeni, qe kur i erdhi ftesa per ne Hage Thacit, Rama na beri nje fjalim emocional patriotik ne parlament, dhe kesaj radhe jo vetem per populizem, por sepse ne kembim te kitj fjalimi dhe kesaj mbeshteteje morale per Thacin, thuhet se i kerkoi Thacit qe mos te dilte me te pakten publikisht kunder Minishengenit. Dhe “hallexhiut” tradhetar te shantazhuar nga Vucici, tani po i behej nje mbeshtetje publike dhe nje lloj “presioni”, nga vellai dhe miku i tij Rama,per t’ia blere hesthjen per Minishengenin.
  Pra Rama u perplas me te gjithe, jo vetem me Kurtin, keshtu qe eshte e kuptueshme qe faji nuk eshte tek Kurti, por te Rama.

 16. Edo ,vazhdo punen si kryeminister deri ne 2029,pastaj vazhdon lali eri.Shqupsat dhe albinsat jane duke garuar me njeri tjetrin se kush do jete opozita afatgjate ne shqiperi .Kryesorja eshte qe Edi dhe PS Jane plotesisht te angazhuar ne aleancen strategjike te kombit Shqiptar me cliruesit e Kosoves, SHBA dhe BE.

 17. GREG KRISTAQ RAMA TALLIN TRAPIN ME YMER GELBAZA KELLIREN-YMER PUBLIKOJE CERTIFIKATEN TIME TE LINDJES - GREG KRISTAQ RAMA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA KA ME SHUME LESH NE HUNDE DHE VESH SE SA ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU NE BYTH

 18. Shume koment i dobet, nuk te ka hije Bushat. Rama, Serbia dhe M. V
  si shtete qe prodhojne dicka ne Ballkan jane te interesuara ti heqin barrierat, normale qe Kosova dhe Mali i Zi qe nuk prodhojne gje duan ti mbajne, pastaj patriotizmat w nacionalizmat jane ambalazhi per tja shit popullit.

 19. edhe bar të hamë por Salën nuk e lamë” . Rreth tij turma e servilëve dhe lakejve që i pëshpërisin në vesh: “Si guxon ai, Blinkeni të të akuzojë ty dhe familjen tënde për korrupsion? Apo ajo, “Kimetja, ambasadorja amerikane të të ulë ty para të tjerëve? Ti, që ke sjellë demokracinë, ti, që ke sakrifikuar për këtë popull?, etj, lajka si këto, që edhe mendjet më të ndritura e më të arsyeshme, u bëjnë ballë me vështirësi.

 20. Amerika dhe OKB morën vendim që të ‘fiket’ makina e hekurt e Milloshevicit që po copëtonte shqiptarët e Kosovës e madje edhe vetë serbët. Po e dini çfarë bënë shqiptarët? Shqiptarët e nivelit më të lartë u takuan natën; presidenti Berisha dhe presidenti Bullatovic nuk besonin se do të zbuloheshin. Këta hapën natën rubinetat e naftës, thyen embargon ndërkombëtare, nisën trafikun e armëve edhe për ushtrinë serbe, bënë psillëqet e mëdha kundër jetës së njeriut dhe paqes botërore.

  Ishte natë, errësirë, në mëngjes vetëm binte era naftë e gjak njeriu, por nuk kishte fajtorë.

 21. Na cate karin me kosovaret ju cecenet e PeDes ,athu se nuk e dime ne se kush jane ata dhe ju katunaret e Sali Vicidolit.Ashtu do vdisni si morrat te shtypur dhe zgerlaqur

 22. GREG KRISTAQ RAMA TALL KARIN ME AUTORIN E DOSJES SE EDI RAMES DHE KRISTAQ RAMES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA NE SHENJE RESPEKTI JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT EDI RAMES ALEXANDER VUCIC

 23. Një nga shprehjet proverbiale të Namik Hotit, ose gjatë siç donte ai ta thërrisnin Namik Vehbi Fadile Hoti është kjo: “Berisha si malok, kur hyp në kalë nuk zbret kurrë veç duke e rrëzuar me plumb”! Kjo shprehje e thënë gjatë një interviste në TVSH bëri bujë dhe kujtohet edhe sot e kësaj dite. Më vonë dikush e pyeti Namikun: Po sikur të mos zbresë edhe me plumb? Atëherë vrisni kalin! U përgjigj qetësisht kryeekologjisti…Shpellkare e byrektore cecene te shurranjosit salih shkoni ne vicidol dhe futini ne greve urie,qe salihu tju perdori per të shortest bythen komuniste

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu