• |
ide | kryesore

Italia mund të ketë përjetur ditën më të nxehtë të regjistruar në Evropë

-Instant, Planet


Autoritetet Italiane thonë se ishulli i Sicilisë mund të ketë vendosur një rekord të nxehtësisë të të gjitha kohërave për Evropën, duke goditur një temperaturë prej 48.8 gradë Celsius (119.8 gradë Fahrenheit).

Qyteti i Sirakuzës arriti rekordin më të fortë të mërkurën pasdite, pasi një anticiklon të cilin mediat italiane po e quajnë “Lucifer” u përfshi dhe vazhdon të lëvizë në veri të vendit. Një valë e vazhdueshme e nxehtësisë rreth Mesdheut në Evropë dhe Afrikën e Veriut ka kontribuar në disa nga zjarret më të këqij të parë atje në vitet e fundit.

Temperatura më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në Evropë ishte 48.0 ° C (118 ° F) në Athinë, Greqi në 1977, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO).

Rekordi në Itali u konfirmua nga autoritetet siciliane, por duhet të verifikohet zyrtarisht nga WMO.

Një anticiklon është një sistem me presion të lartë, ku presioni atmosferik është relativisht më i lartë se ajri që e rrethon.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *