• |
ide | kryesore

Rusia dëbon gazetaren e BBC

-Instant, Lajme, Planet

Rusia vijon të tregohet e ashpër në politikën e jashtme duke dëbuar një gazetare të BBC. Autoritetet i kanë kërkuar gazetares Sara Rainsford, korrespendente e BBC në Moskë të largohet nga vendi deri në fund të muajit meqenëse dhe viza i skadon.


Kjo duket si një shenjë hakmarrje teksa TV shtetëror thotë se është dëbim simbolik për shkak të diskriminimit britanik ndaj gazetarëve rusë.


Rainsfordit nuk do i rinovohet më akreditimi për të punuar si korrespondente në Rusi. Tashmë nga diplomatët e ambasadorës, Rusia ka kaluar edhe në shpalljen ‘non-grata’ të gazetarëve të huaj.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu