• |
ide | kryesore

Përmbytjet në Turqi, shkon në 40 numri i viktimave

-Instant, Lajme, Planet

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve në Turqi. Sipas një raporti të përkohshëm nga agjencia përgjegjëse për menaxhimin e fatkeqësive natyrore (Afad), 34 persona humbën jetën në provincën e Kastamoni dhe 6 në Sinop.


Ende nuk dihet numri i personave të zhdukur. Presidenti turk vizitoi ditën e djeshme një nga zonat më të prekura nga përmbytjet, në Bozkurt, në provincën e Kastamonu, ku, ndër të tjera, u shemb një ndërtesë tetë katëshe.


“Dhimbja juaj është dhimbja e të gjithëve ne.” Shteti është pranë jush”, tha Erdogan para se të merrte pjesë në funeralin e viktimave.

Në gjendje shoku, disa të mbijetuar filluan të shprehin zemërimin e tyre kundër autoriteteve lokale, duke i akuzuar se ata nuk morën masat në kohën e duhur.

“Na thanë vetëm t’i vendosnim makinat  në një vend të sigurt, sepse ekzistonte rreziku i daljes së lumit.” Nuk na thanë , largohuni dhe shpëtoni jetën tuaj dhe të fëmijëve, “tha Arzu Yucel.

“Nëse ata do të na kishin paralajmëruar, ne do të largoheshim në pak  minuta .” Ata nuk na kërkuan të largoheshim, “shtoi ajo, duke qarë, sipas agjencisë së lajmeve DHA.

Adem Senol, 75 vjeç, pa që uji i vrullshëm po “gëlltiste” shtëpinë e tij në provincën Bartin në pak minuta.

“Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë në jetën time,” tha ai për agjencinë e lajmeve Anadolu.

Shërbimet meteorologjike parashikojnë që reshjet e shiut do të vazhdojnë në zonat e prekura edhe gjatë javës së ardhshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu