• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta Gerd Muller, njeriu i golave

Arkiva, F1, Sport

Eshtë ndarë nga jeta kampioni i botës, Gerd Myler, 75 vjeç. Këtë njoftim e ka dhënë klubi i Bjernit nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare.


Para Ronaldos dhe Mesit, bomberi gjerman kishte gjithë rekordet në Europë. Në 427 ndeshje të Bundesligës, Myler arriti të shënonte plot 365 gola.


Myler ishte një nga golashënuesit më të mëdhenj të historisë të futbollit. Para Ronaldos dhe Mesit, bomberi gjerman kishte gjithë rekordet në Europë. Në 427 ndeshje të Bundesligës, Myler arriti të shënonte plot 365 gola.

Ai fitoi 4 herë Bundesligën gjermane, 4 herë Kupën e Gjermanisë, 3 herë Kupën Europiane si dhe njëherë Kupën e Botës. Ai mbajti veshur fanellën e Bajernit nga viti 1964 deri në 1979.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.