• |
ide | kryesore

Mbi 1.200 viktima nga tërmeti në Haiti, qeveria shpall gjendjen e jashtëzakonshme

-Instant, Lajme, Planet

Qeveria e Haitit shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pasi një tërmet me magnitudë 7.2 goditi vendin të Shtunën, duke lënë të paktën 1,297 njerëz të vdekur dhe më shumë se 5,700 të plagosur, sipas agjencisë së mbrojtjes civile të vendit. Tërmeti shkatërroi 13,694 shtëpi dhe dëmtoi 13,785 të tjera, thanë zyrtarët e agjencisë së mbrojtjes civile. Shkatërrimi ka shtyrë spitalet në prag dhe ka bllokuar rrugët që do të mbartnin furnizime vitale.


“Kur bëhet fjalë për nevojat mjekësore, kjo është urgjenca jonë më e madhe. Ne kemi filluar të dërgojmë ilaçe dhe personel mjekësor në objektet që preken,” tha kryeministri Ariel Henry. “Për njerëzit që kanë nevojë për kujdes urgjent të veçantë, ne kemi evakuuar një numër të caktuar të tyre, dhe do të evakuojmë edhe sot dhe nesër.”


Tërmeti ra në orën 8:30 të mëngjesit të së shtunës rreth 10 kilometra thellësi, me epiqendrën e tij rreth 12 kilometra në verilindje të Saint-Louis-du-Sud në pjesën jugperëndimore të vendit. Vendndodhja ishte rreth 96 kilometra në perëndim të tërmetit katastrofik me magnitudë 7.0 në 2010 që vrau rreth 220,000 deri në 300,000 njerëz.

Tërmeti i së shtunës ishte shumë më pak i dëmshëm se ai i vitit 2010. Një mision zbulues i Kombeve të Bashkuara në zonat e prekura gjeti dëme më pak të konsiderueshme sesa pritej fillimisht, deklaroi të dielën Zyra e OKB -së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare. Spitali aktualisht ka 500 viktima nga tërmeti, shumë me këmbë dhe gjymtyrë të thyera, si dhe lëndime në kokë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu