• |
ide | kryesore

Presidenti Xho Bajden do të niset drejt Afganistanit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i SHBA, Joe Biden do të udhëtojë drejt Afganistanit.


Lajmi është bërë i ditur nga Këshilltari i Sigurimit Kombëtar Jake Sullivan.


Në një prononcim për rrjetin televiziv “ABC”, Jake Sullivan tha se presidenti tashmë është në kontakt aktiv me ekipin e Sigurisë Kombëtare për t’u nisur drejt Afgnistanit.

Afganistani ka rënë në duart e talebanëve pas një goditje “rrufe” dhe ndërsa njerëzit shikojnë të shokuar nga kaosi dhe dëshpërimi në aeroportin e Kabulit.

Lexo më tej:

Pamje rrënqethëse/ Të rinj afganë bien nga avionët amerikanë që i lanë në mëshirën e fatit përballë talebanëve 

Çfarë janë talebanët, kush i udhëheq dhe si erdhën sërish në pushtet 

Fjala e fundit publike e Joe Biden ishte më 10 gusht , kur ai siguroi se “nuk pendohet” për vendimin e tij për të tërhequr trupat e fundit amerikane nga Afganistani deri më 31 gusht pas 20 vitesh konflikt.

Biden është përballur me kritika të ashpra se tërheqja e trupave amerikane ishte keqmenaxhuar, me Shtetet e Bashkuara që po garonin për të evakuuar ambasadën e saj vetëm një muaj pasi ai hodhi poshtë frikën se qeveria afgane do të shkatërrohej shpejt.

Ai më pas njoftoi në një deklaratë me shkrim vendimin për të vendosur 6,000 trupa amerikane për të siguruar aeroportin e Kabulit dhe për të larguar 30,000 amerikanë dhe afganë që kishin punuar me Shtetet e Bashkuara.


16 Comments

  1. Talrbanet, krahasuar me bestarde oa emra si ty, me njerez pa identitet si ty, jane gati-gati nje SHPRESË, nje shprese se soji yt sorrosian njerezim-vrases do te marre fund shpejt, brenda dy dekadash

   1. Ku ka rrace ai! Rraca e tij eshte Rilindja. Nuk perzihen Afganet me ta se zdun me prish rracen e vet. Nuk besoj se ka rrac me te poshter se rraca e Rilindsave.

  2. Sufllaqoret vetem dy fjale dine, “cecene” ,”maloke. Po erdhi puna pastaj per te lidh nje dy fjale apo per te artikuluar nje fjali, nje mendim apo opinion te tyrin, aha eshte “mission impossible”. Pale, aq te shkolluar dhe qytetare “pariziene” e mbajne veten keto rracqira qe perbuzin gjysmen e Shqiperise qe ishte kunder idhullit te djeshem shokut Enver dhe atij te sotem shokut Edver, saqe shenjat e pikesimit i kane cuar ne emigracion ne pidh te robve te vet.

 1. jam n isur ‘drejt’ gjyshes
  po shkoj drejt banjes
  kush ua mësoi këtë ‘drejt’ o shpellare gazetare
  nuk shkohet me ne shkolle por drejt shkolles
  edhe parafjalet nuk dini o shpellare gazetare?

  1. Ca paradoski, te jep mend per drejtshkrimin nje hajvan qe e fillon fjaline me germe te vogel dhe nuk ve kurre presje e pike.

   Minishengenist, gjithe kjo urrejtje per “shpellaret”, ka shume te ngjare qe te kete shpartallu ate baxhellen rilindese ndonje i tille.

 2. Ishalla të kap nji raketë e skthehesh më në shtëpinë o bardhe mor derrrrr sorosiani he corona ta martë shpirtin mor thi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.