• |
ide | kryesore

Veliaj e pranon hapur: Një pjesë e afganëve mund të qëndrojnë përfundimisht në Shqipëri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kur kryeministri Edi Rama njoftoi se e kishte pranuar kërkesën e SHBA për të strehuar përkthyesit afganë të rrezikuar nga talebanët nënvizoi se bëhej fjalë për një gjë “të përkohshme”.


Këtë version kanë mbajtur më pas edhe ministrat e Ramës që kanë folur për këtë çështje. Por në një seri televizive, nga një ekran në tjetrin, kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka dhënë një tjetër version.


Në një prononcim në Klan News, Veliaj tha hapur se një pjesë e afganëve edhe mund të qëndrojnë përfundimisht në vendin tonë.

“Ajo që di të them është se nëse periudha është afatgjatë, disa prej tyre mund edhe të na ndihmojnë me organizimin, me pastrimin, me aktivitet sociale për fëmijët.

Unë nuk do e përjashtoja mundësinë që të rinj dhe të reja afgane që duan të rrinë më gjatë në Shqipëri, ose në fakt duan të rrinë përfundimisht në Shqipëri dhe janë të aftë mund të na ndihmonin për Tiranën “Kryeqytet të Rinisë” dhe për të treguar që sot jemi një qytet kozmopolitan” – tha Veliaj.

Në fakt, kjo deklaratë e Veliajt zbulon edhe arsyen se përse SHBA nuk i transferoi këta njerëz menjëherë nga Afganistani në vendin e saj.

Ata do të intervistohen dhe kalojnë në filtra dhe nëse nuk i përmbushin kushtet do të mbeten në Shqipëri pasi në vendin e tyre është e pamundur që të kthehen mbrapsht.

Veliaj sapo e shtroi terrenin edhe për këtë mundësi. ©LAPSI.al

24 Comments

 1. Ja i mori Lali dhe votat e afganeve.
  Kjo eshte pjese e strategjise qe ka Edvini me Lali Erin te shpopullojne vendin nga shqiptaret dhe te sjellin afgane, siriane, bangladeshas, etc.
  Kjo eshte rilindja qe shqiptaret vazhdojne te votojne.
  Bravo cunat e rilindjes!!!

 2. Haha. Lapsi paskeni folur me amerikanet ju qe i dini te gjitha? Ca jane kta gazetare amatore qe keni mer aman? I jepni nga 2 mij kek te vjetra ne dite? Konviktor dmth ?

 3. Porosia me e fundit e Dostum-Edvinit per kozmopolitanin Erion
  -Ti do ngrihesh ne kater te mengjesit!Ti,personalisht! Do pastrosh dhe do dezinfektosh halet e afganeve ne godinat e qytetit “Studenti”! Pasi t’i kesh pastruar dhomat nga studentet shqiptare me gjithe placka!!!!……

 4. Asgje e re. Shpopullimi i Shqiperise nga shqiptaret dhe zevendesimi me te ardhur nga vendet aziatike e afrikane ka kohe qe po pregatitet. Ky eshte projekti dhe strategjia kryesore e rilindjes. A eshte pjese e
  nje plani nderkombetar per ta bere Shqiperine nje kamp te madhe refugjatesh si prite per Europen apo
  e ben rilindja thjesht per te ndejtur ne pushtet kete nuk mund ta dime. Por ne dime qe ate qe nuk e
  bene perandorite me te medha te koherave -shperberjen e kombit shqiptar-po e bejne keta rilindasit.

 5. Fillimisht na u tha se behet fjale per 200 veta gjithesej. Gjasme intelektuale afgane. Tani na dolen 350 vetem grupi i pare. Po mund te na thoni sa grupe do kete qe u boshatiskan konviktet ne Durres e Tirane. Tani na dalka ashtu sikurse pritej qe sdo jene te perkoheshem ne shqiperi. Me siguri do u jepet statusi i azilantit politik dhe do mbahen me taksat tona.

 6. Po normale vetem nje idot nuk e ka kuptuar qe ne fillim. Nese do i mernin ne usa i mbanin perkohesisht ne kuvajt apo diku tjeter. Ketu i sollen per ti ngec qe ti perdorin kundra shqipetarve per misione te ndryshe. Neser beogradi, greqia apo kujt i teket i hap sulm shqiperise me pretekstin se po luftojne talibanet terroriste qe jane strehuar ne shqiperi, pasi shume shpejt do i iapin 100 mije. Dhe sdo i ndaloj kush, biles shqipetaret do i presin me lule.

 7. Kujt po ja fut keto mashtrime ky zdromsi. Gjasme na qenkan te rinje e te reja do na nevojiten per te pastruar tiranen. Po pse latyre te rinjte e Freshit i ke keta qe do punojne vullnetarisht. Po moren statusin e refugjatit do bejne palle e do jetejne nga taksat tona. Qe mos kete eksese me mire merri te vila jote ti pastrojne baçen ajolkes se tirana nuk i do e nuk ka nevoje per ta.

 8. Se ca pune ka ky me dal me fol si KM, ec e mere vesh. Ne fakt jo se smerret vesh se ajo duket ashiqare qe ky eshte KM i ardhshem i Rilindjes. Fajin se ka ky por ky milet ne shumice militanto-hajvane- komuniste qe megjithese i qihet nena diten per diell vazhdon i beson 3D-ve te tyre ne TV dhe jo syve te tyre qe shohin cdo dite ky vend po behet rrepublike bananesh.

 9. Është mirë që shoqëria ta ketë para syve të saj çdo ditë një hajdut, një vrasës, dhe një njeri që ka hedhur në erë demokracinë në vend, për të kujtuar cilat janë rreziqet e saj dhe nga kush i vijnë.

  Salibanizmi është talibanizmi ynë. Ka pas momente që ka marshuar dhe si taliban në rrugët e këtij vendi, ka pas momente që dhe ka vrarë si taliban në bulevardin e këtij kryeqyteti, ka pas momente që është sjellë me shtypin ashtu si talibanët, por shoqëria jonë e ka mundur vetë, pa ndihmën e amerikanëve.

 10. YMER GELBAZA DHE BLEDI MANE PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT TE CEPI I KOSHAVA TE PLEHRAVE-POLICIA JU LUTEM LIDHENI ZAGARET thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BY FRROK CUPIT CARLO BOLES BOLINO EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

  1. Sikur te mblidhen disa avion e te na marrin per ne BE?

   Nuk do ishte keq per te shpetuar koken, te ardhmen dhe fundja mos jetojme me socialistet dhe afganet, bangla, sirian etj.. ne Shqiperi?

   Ato qe votojne jane grupi interesi. E duan PS vetem per ta mjel si ajo lopa, ka akoma dhe nje tufe qorrash qe vdesin per buke e per uje ne emer te partise por jane minorance, shumica dmth 700.000 banore kryesisht te ardhur nga Elbasani e poshte ne Tirane me urdher partie per te blere shtepi neper cepat e Tirones kundrejt votes keto jane masa vitale e socialisteve qe i numerojne me gishtat e dores patronazhistet per ti perkthyer ne vota sa here ka zgjedhje.

   Une mendoj Avion me marr Shqiptar me i cuar ne perendim do ishte zgjidhje e perkryer.
   Ose kur thote i madhi Arjan Cani, akoma nuk ke bere gati valixhet njeri? c’fare pret?

   Romsi ti strehoje ne bunker e tije miqt e ftuar.

 11. Ne nje vend me 2.5 milione banore, kryeqyteti nuk mund te jete “kozmopolitan” por eshte kryeqyteti i shqipetareve per shqipetaret. Ky diteziu kujton se me nja dy piktura dhe germadha dhe me dperkrahjen e “kozmopolitit” Soros, do genjeje e do zboje shqipetaret.

 12. E pashe ne TV-Propaganda, kur ky talebani mavi pyeti per konviktet, nese me ngrohjen jane ok apo jo. Do ta kene me vale te gjata keta! Kjo dihet. Se po te ishte per pune vizash, i merrte direkt U.S.

  Shume shpejt brenda 1650 minoriteteve qe kemi, do kemi edhe ate afgan.

 13. Ne fakt Edi Rama modelin e brekusheve qe vishte neper takime zyrtare e ka marre duke u frymezuar nga brekushet e modelit afgane. Dhe nuk eshte cudi qe nga gjithe ajo game “frymezimesh” dhe Afganistani eshte shtuar ne listen e tij, pervec Erdoganit, Putinin, Vucic, etj.
  Tani ceshtja eshte Lali Erioni si do pershtatet me modelin afgane, mbase do t’i duhet te mesoje dhe gjuhen e tyre qe te marre votat e tyre kur te behet kryeminister.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.