• |
ide | kryesore

Falenderimet nga SHBA/ Rama bëhet më afgan se afganët në mediat e huaja

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Një shkrim i DW mbi qasjen e Bashkimit Europian ndaj refugjatëve afganë, sjell një për një qëndrimet që kanë mbajtur disa vende europiane në lidhje me këtë çështje. Hezitimi është i qartë. Disa kanë refuzuar kategorikisht. Vende si Austria, Greqia, Suedia, Danimarka i kanë thënë JO kërkesës së amerikanëve për të strehuar bashkëpuntorët e tyre në Afganistan. Liderë të tjerë europianë po tregohen të kujdesshëm.


Gjermania është e paqartë. Makron ka folur për “valë të pakontrolluara”. Italianët nuk janë shprehur fare, ndërsa Holanda dhe Spanja janë të qartë se duhet të strehojnë pak dhe përkohësisht.


Lexo edhe: “DW”: Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Lexo edhe: “Shqipo mendjefikur”, “mallkues pa din e pa iman”, “llum njerëzor”/ Rama kthen në sherr dhe ardhjen e afganëve

Lexo edhe: Një kusht për ardhjen e të ikurve nga Afganistani

Vetë presidenti Biden, në konferencën pas shpërthimit të krizës në Kabul, kur mijëra afganë tentuan arratisjen, kujtoi se ata kishin edhe një zgjedhje tjetër: të qëndronin dhe të luftonin kundër talebanëve. “Trupat amerikane nuk mund dhe nuk duhet të luftojnë në një luftë dhe të vdesin në një luftë që forcat afgane nuk janë të gatshme të luftojnë për veten e tyre” tha ai, duke ia lënë një pjesë të fajit vetë afganëve.

Por në Shqipëri, ndryshe nga vendet e BE, ka entuziasëm për këtë shans që na u dha për t’iu gjendur pranë popullit afgan. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i është futur një fushate propagandistike në dy anë, brenda dhe jashtë vendit për të ndihmuar afganët.

Në reagimin e parë iu drejtua shqiptarëve. Pasi evokoi traditat e mikpritjes dhe momentet historike kur ne shqiptarët ishim sjellë denjësisht me popullin hebre, në mënyrë kontradiktore lëshoi edhe një seri sharjesh dhe ofendimesh për ndjekësit e tij në Facebook.

Rama i quajti “shqipo mendjefikur“, “mallkues pa din e pa iman” të Facebookut, për “llum njerëzor me shqipe bazike dhe me 100 fajlë fjalor të shkruara për ibret”. Paragrafët ishin të mbushur me armiqësi kundër armiqve me “kafshim të helmatisur“, “të verbër” me “patriotizëm si të talebanëve” , të cilët tjetrin e konsiderojnë si një kundërshtar që duhet “sakatuar e poshtëruar”.

Gadishmëria që tregoi për të hapur kufijtë për afganët e mbetur në Kabul, u shoqërua me një falenderim personal nga ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim, me një reagim nga Senati amerikan dhe me një vlerësim të ish-sekretares Allbright.

“Populli i Shqipërisë po i tregon edhe një herë botës se çfarë do të thotë “BESA”. Ju keni respektin dhe falenderimet tona”, u shkruajt në llogarinë e Twitterit të Komitetit të Senatit Amerikan për Marrëdhëniet me Jashtë.

BESA – atëherë kur ka më shumë rëndësi, populli shqiptar tregon gjithnjë nder, guxim dhe mirësi. Ne jemi krenarë që ju kemi miqtë dhe aleatët tanë.”, shkruajti ambasadorja amerikane në Twitter.

Ish-sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright shprehu mirënjohjen ndaj Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Kanadasë për vendimin e tyre për t’iu ofruar strehë afganëve.

Lexo edhe: Kaos, kundërthënie dhe gënjeshtra rreth refugjatëve afganë

Lexo edhe: Rama: Ne ishim afganë që po i iknim ferrit tonë

Reagimet pozitive të amerikanëve e karikuan Edi Ramën për një seri intervistash në mediat e huaja. Pasi telendisi shqiptarët, iu kthye europianëve me tone megallomanie.

Në intervistën që dha për The Guardian, kryeministri i Shqipërisë u shpreh: “Nuk mund ta kuptoj se si vende më të pasura mund t’u kthejnë shpinën atyre. Kjo bie ndesh me vlerat që ne të gjithë predikojmë”. E kishte fjalën për ata vende të BE-së që nuk pranojnë të strehojnë më shumë refugjatë.

Për spanjollen El Periodico, reklamoi kushtet e mira, me të cilat do t’i priste afganët në Shqipëri kur tha se do t’i vendoste në “shtëpi ose hotele të caktuara nga qeveria” dhe jo në kampe për emigrantë, një formë pritjeje të cilën e quajti “çnjerëzore”.

Për gazetën italiane Il Foglio i përshkroi europianët që janë kundër strehimit të afganëve si njerëz “hipokritë” dhe “pa kujtesë”.

Për BBC sot, kritikoi sërish europianët, që sipas tij i kanë harruar luftërat. “Mos harroni një gjë se në Evropën Perëndimore njerëzit i kanë harruar luftërat. Luftërat për ta janë thjesht dokumentare në Netflix” tha Rama.

Dë shpjegon se disa prej liderëve europianë janë të shqetësuar për efektet që do të ketë strehimi i më shumë refugjatëve në vendet e tyre në zgjedhjet e ardhshme. Kryeministri i Shqipërisë nuk e ka një shqetësim të tillë.
Që nga dita e pare, ka marrë flamurin e dhembshurisë për refugjatët dhe po e tund me një zell që e bën të duket më afgan se afganët./Lapsi.al

33 Comments

 1. SALIBANET. Jan terbuar, qe gjith meritat i mori rama. Qetesohuni se do ju ik kapaku i kokes, se do ta keni aty edhe per te pakten 8 vjet ramen. Ca do beni…. 8 vjet do pellsni? Pellsni pellisni, po kush ju degjon??

  1. Per cfare meritash e ke fjalen to mor debil. Bota tall bythen me dythelepirjen e palloshit. Ty te duken merita….

  2. Ne diktatoret e 900 bente pjese edhe Muammar gedaffi i cili deri sa u kap i fshehur ne nje hale dhe u ekzekutua menjehere,kishte mbeshtetjen e usa,rusise,frances,italise etj etj.me ngjarjet e 11shtatorit me kullat binjake,ky u rreshtua me forcat e natos kunder terrorizmit islamik duke shpresuar te qendronte ne fuqi deri ne vdekje.hapi librat e lexo edhe nga bodrumet e kryeqenit.

 2. Vetëvendosje sulmon Korçën pse ftoi Bregoviçin për të kënduar, por sot në Kosovë këndon grupi çetnik serb. Asnjë ‘patriot’ s’reagon,salibane e shpellkare nuk ngopen me mut salihu të vaksinuar

 3. Dhe fatkeqesisht na identifikojne te tjeret me kete Taleban me citjane!!!

  Skizofren bir komunisti bolshevik pa kurrfare atdheu dhe ndjenje a perkatesi kombetare!

  1. Po Muti I Kristaqit,
   ke te drejte kur thua pa perkatesi kombetare.
   Ate virtut e mban vetem Saliu, me nene qe askush se di nga c’shpelle vjen, me baba dhe grua serb, me krushk boshnjak dhe me pidhin e satome gabele.

 4. Nuk lejojn talebanet te largohet asnje nga kta afganet “e zgjuar”.
  Amerikanet kane 15mije qytetare te vetet qe spo i largojn dot e u bene gazi botes.
  Jane shashka per te mbuluar ndonje pisllek tjeter perdryshe nuk do e degjonim 24 ore rrjesht ne tv perdite.

 5. o kurvat e rikurvave ju i doni afganet qe tu shkerdhejne motrat,vajzat,nenat dhe grate biles dhe veten tuaj sepse per keto keni lindur dhe jeni klonuar me spermen e qelbur te komunizmit ,ju vetem grate dhe femrat tu shkerdhehen dhe jeni te kenaqur nuk doni gje tjeter,dashurine tuaj per horrate e amerikes e dime ashtu sic ekishit per serbet,ruset,kinezet ,hallall ta keni shkerdhyerjen e bucave qe keni neper familjet tuaja te degjeneruara,keni dhe parrullen e famshme lekureverdhe ,bythezinje te llare e te palare mblidhuni te vaginat e kurvave te rikurvave,

 6. Μire thot ai mesiper per pellitesit. Por un do shtoja qe salibanet jan rrac me e keq se talibanet. Nuk din cfar duan apo se me cilin jan. Nuk u del inati me ramen qe u ka nxier surratin e vertet cdo her. Jan terbuar se si ju le gjithmon dopio gjashten ne dore. Dhe dalin gjithmon keq.
  Jeni ber per gjynah. Ju shoh per shume vite duke ngren thonjt nga inati.

  1. O ca mjerani je me patronazhist. Puna eshte se motivi jetes tende eshte vetem te mbrosh surratin e Rames per nje sufllaqe rroge. Kurse ne qe shajme Ramen e shajme se politikat dhe idiotlliqet e tij afektojne negativisht shumicen e popullsise dhe te ardhmen e femijeve.
   Vetem abuzimi qe shqiptareve u jane vjedhur 950 milion euro shifer kjo nga kontrolli i shtetit (Becheti, PPP, Tendera sekret, tendera me nje ofertues etj etj) dhe ikja e 500,000 shqiptareve gjate 8 vjecarit te tij mjaftojne qe ti shkerdhehet nena kujtdo kryeminister qe do guxonte te bente kete, pak rendesi ka nese do ie ka mbiemrin Rama apo Berisha.

   Por nje pjese te neneshkerdhyerjes se ketij KM pleher e meritoni dhe ju sufllaqeminishengenistat pa shtylle kurrizore.

  2. Ti more loqe vazhdo dhe ha sufllaqe se mire e ke. Deri dje haje bar tani ha sufllaqe. Shoku enver te kete jete te gjate pa ci qi temen.
   Shif ekonomine more klluf qe po te merr frymen, lere politiken. Rama per vete i ka mbush xhepat, ti sufllaqe per dreke trahana ne darke

 7. Nuk flet dhe jep intervista Rama, por ben zedhenesin e Soros dhe e gjithe Bota e kupton se sa rende eshte shqiperia ne kete periudhe.

 8. Kaq fare e keqe qenka kjo e ripjelljes sa jane gati te kthejn bythen per liderin kardash,po harroni femijet tuaj qe po largohen o sufllaxhinje,po cfare lidhje ka Saliu ketu o dele,po pse ne shtepi do i marre Saliu,jo more copa mishi po i cojne ne Q.Studenti kur dihet qe kultura e tyre ndryshon kryekput edhe me fshatin me te humbur te Shqiperis dhe jo me te rinjt e QS.
  Ky eshte gomarllik dhe idiotesi e pa pare,i strehojne atje ku ekstravaganca eshte ne maximum,a e kuptoni o dele te ripjelljes,apo ju i keni femijet jashte shtetit me studime.
  Nuk shtyhet ushtria duke bere shurren o popull dele duhet kujdes kur te vendosesh ku ti strehosh afganet pasi jane konservator dhe problematik thone ata qe i njohin.

 9. Ky tipi do te legjitimoje neper boten e qyteteruar sikur afganet i do dhe i pret me deshire te madhe shoqeria dhe qytetaret shqipetare. Nese keto intervista do kishin si qellim informimin e publikut perse nuk del ne koference shtypi para gazetarve dhe qytetarve shqipetar ne interes te publikut.

 10. Nuk mjafton qe po i mbush perdite rruget e sheshet e shqiperise me meshkuj te zinje 20-30 vjeçar, arabe, tuniziane e bangladeshas, por do sjelli 20-30 mije afgane.
  Disa nga ne ja fusin gjumit me perralla amerikane, te tjeter ja fusin vrapit neper bote. Me sa duket nuk e kemi kuptuar qe asimilimi etnik e kulturor nuk vjen nga shpata, por nga palla e k…te zi qe ata mbajne te urritur ne dore.

 11. Ne kosove grupi ekstremist antishqiptar siblja corba mban koncert dhe nuk pjerdh per askerkend . Vemjet pseudopatriote ketej dhe andej kufirit luajne rolin e budallait ,nuk flasin asnje fjale po bejne sikur ju ka hyre hajdarmalluta ne vesh dhe nuk kane degjuar asgje dhe as kane pare gje.Keto lloj opozitarizmash fallco dhe pa asnje lloj lidhje me realitetin sjellin si pasoje fitoret e njepasnjeshme te rames.

  1. Ne ate zone urrejtja ndaj Shqiptareve ka kohe qe shprehet. Eshte zone me serb dhe serb do jene qe do ti degjojne. Ne Korce po shkojne shqiptare por per me tepr eshte i ftuar nga shqiptaret. Mos i ngaterro gjerat.

 12. Ismail Morina, i njohur me nofkën Ballisti, që ngriti dronin në Beograd me flamurin e “Shqipërisë së madhe” ka reaguar për koncertin që do të mbajë sonte në Leposaviç Bora Gjorgjerviç.

  Ai kërkon që shqiptarët t’i tregojnë vendin duke ndaluar performancën e tij.

  “Bora Gjorgjerviç i njohur si Bora Çorba paska me mbajt koncert me elemente çetnike në Leposaviç, Republika e Kosovës

 13. “Skifter në Korçë, pulë në Leposaviç” – Nga Vetëvendosje nuk duan të tregojnë përse nuk protestuan edhe për koncertin e çetnikëve të “Riblja Corba”

 14. Sali Berisha shkoi ne France dhe mori titullin Dr Prof,kurse veshgjati surrelit shkonte poshte ures ne Paris dhe hante patllixhon afgon

 15. Po se ka idene ai pse vendet e pasura nuk i presin, se eshte fshatar pellgu, cecen!!!! A e keni pare ne fytyre ndnjhere….Ai madje nuk e di cfare eshte e majta dhe e djathta…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu