• |
ide | kryesore

Rrëfimi për BBC i përkthyesve afganë: Tani po shohim sa mizorë janë talebanët

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Dy përkthyes afganë që kanë punuar për amerikanët dhe që tashmë janë ende të bllokuar në Afganistan kanë shpjeguar frikën për jetën e tyre nën sundimin taleban.


Jay dhe Marwa kanë punuar me trupat e huaja dhe agjencitë e ndihmës qeveritare.


“Unë jam akoma në shok. Shoku i humbjes së gjithçkaje. Unë nuk po jetoj më. Unë nuk kisha një plan për të marrë një vizë ose për të dalë jashtë. Kisha planifikuar të qëndroja këtu në vendin tim për të punuar për njerëzit e mi” – tha Marwa për BBC.

Marwa shtoi se një nga ish-kolegët e saj u vra 2 muaj më parë dhe u paralajmërua nga kolegët se gjërat po përkeqësoheshin.

“Unë kisha këtë pasion për të qëndruar këtu dhe tani shoh se sa mizorë janë talebanët” – shtoi ajo.

“Talibanët kanë kontrolluar shtëpinë time, më kanë dërguar mesazhe, më kanë thënë se unë jam udhëheqësi i armiqve të talebanëve,” tha Jay.

“Ata më kanë marrë shtëpinë. Nuk do të shkoj përsëri atje, por nuk është e mjaftueshme për ta. Ata po kërkojnë jetën time dhe jetën e familjes sime dhe kjo është pikërisht ajo që ata do të bëjnë me çdo aleat të forcat ndërkombëtare” – tha ai. ©LAPSI.al

6 Comments

 1. Ne fakt 70% e popullsise jane nen 30 vjec dhe i bie qe kane jetuar gjithe jeten e ndergjegjshme nen regjimin amerikan. Nuk eshte cudi qe nuk e dine kush jane talebanet. Mesa duket amerikanet kane deshtuar edhe ne nivelin e propagandes. Ne vend qe me gjithe mjetet e komunikmit ne dispozicion t’i nxisnin urrejten per talebanet, jane marre me te drejtat e gay-ve e transeve apo feminizmin, gjera qe nuk fluturojne fare ne ate lloj shoqerie. Propaganda funksionon shkelqyeshem por vetem kur e ka njefare rrenje ne realitet.

  1. Mbase Amerikanet nuk kane deshtuar, por jemi ne qe nuk e kemi kuptuar qe Amerika kurre nuk ka dash te zhvilloi dhe demokratizoi Afganistanin.
   Kete gje qe po ndosh tani ne Afganistan e ka parashikuar, para nja 5 vitesh, nje nga Gjeneralet Amerikane pergjegjes per Afganistanin, dhe ka kerkuar te meren masa te menjehershme.
   Masa e vetme qe u mor ishte shkarkimi i tij.
   Amerikanet vetem budallenj nuk jane.
   Gjendja aktuale e Afganistanit eshte 100% ajo qe ka deshiruar Amerika.

   1. Cfare kane deshiruar amerikanet, qe vendi te perfundoje ne duart e kinezeve sic po duken bathet? Afghanistani nuk ka nafte por ka minerale te cmuara per teknologjine e larte Cfare ka dashur Amerika qe Afghanistani t’i bashkohet Pakistanit per te levizur balancen ne raport me aletaet Indiane te amerikaneve? Po fakti qe j’u shkaterru reputacioni komplet me aleatet ne Ukrahine dhe qe i dhane super-avantazh Kines ne raport me Tajvanin? Pa harruar qe Afghanistani do behet prap parajse terroristesh kunder Amerikes e Izraelit e shume implikime te tjera. Nuk ka teori realiste marredheniesh nderkombetare qe ta arsyetoje kete lloj vete-plagosje. Amerikanet ne kete histori po tregojne thjeshte qe jane te dobet, ne renie, te marre peng nga grupe me axhende tjeter apo dreqi e di cfare. Por vetem interes kombetar nuk ka ketu.

    1. Mbase jam shprehur une gabim. Me fjalet “Amerike, Amerikanet” unr kuptoj njerzit qe drejtojne sot Ameriken, dhe jo popullin e thjesht. Shpesh here, per te mos thene gjithmone, interesi i atyre qe drejtojen nuk perputhet me interesin e popullit.
     Ne dijenine time Afganistani gjera shume te rendesishme dhe te lakmuara:
     1. Opiumi, tregetia e te cili vleresohet se e kalon shifren prej 1.4 bilion $ ne vit.
     2. Rare Earth Elements, vlera totale e te cilave vleresohet 4 trilion $.
     Une nuk do me habitesha nese ato qe drejtojne sot Ameriken kane bere ujdi me Talebanet.
     Mos ja qaj hallin Tajvanit, se per momentin eshte i sigurte, sa te jete TSMC.
     Nese Kina do sulmonte Tajvanin dhe TSMC do shkaterrohej, jam i bindur qe Bota do shkonte ne kaos total.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu