• |
ide | kryesore

BBC: Amerikanët të zhgënjyer për Afganistanin, Bidenit i bie mbështetja në 49%

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Presidenti amerikan Joe Biden mbajti një deklaratë këtë të premte për situatën në Afganistan. Në një moment ai u tregua emocional kur tha se “nuk kishte njeri që të mos shihte fotot e aeroportit të Kabulit dhe të mos ndiente dhimbje”.


Ai po u referohej imazheve të tmerrshme të njerëzve që përpiqeshin të iknin nga Afganistani.
BBC nënvizon në një koment se deklarata e tij tingëllojnë si Biden i vjetër, lideri i cili ishte i njohur për ndjeshmërinë e tij.


Kjo deklaratë e sotme ishte ndryshe nga ato që ai bëri në fillim të javës, kur mbajti një ton sfidues në lidhje me vendimin e tij për të tërhequr trupat ushtarake.

“Amerikanët janë tmerruar nga pasojat e vendimit të tij dhe mënyra se si ai është përpjekur të mbrojë veprimet e tij.

Votuesit – si demokratët ashtu edhe republikanët – pyesin për strategjinë e tij dhe nuk e pëlqejnë mënyrën se si ai fajësoi të tjerët, qoftë Donald Trump apo ushtrinë afgane për katastrofën.

Vlerësimi i miratimit të tij tani është në pikën e tij më të ulët që nga marrja e detyrës, me 49% u raportua në një sondazh të bërë nga “FiveThirtyEight”, duke treguar se shumë njerëz kanë dyshime në lidhje me udhëheqjen e tij.

Njeriu në Shtëpinë e Bardhë, thonë ata, nuk është ai që ata mendonin se e njihnin. Presidenti po përpiqet t’i fitojë përsëri, por për shumë njerëz, përpjekjet e tij janë shumë pak dhe shumë vonë”- shkruan BBC. ©LAPSI.al

14 Comments

  1. Po spiuni vullnetar i cia, spartak ngjela, qe spiunoi te atin ne burg, cfare mendimi ka?! thotë:

   Sa te dhembshur qe jane, keta edhe kur te vrasin, duke te hedhur 10 ton bombe, nga 10 km. lartesi, mbi catine e shtepise, ne mes te nates, nuk i mbajne dot lotet.
   Keta edhe kur te leshojne poshte, nga C-17, prape nga dhimbja, e printojne ate pamje, neper bluza, me dicituren; “klubi i parashutisteve te Kabulit”.
   Aq te dhemsur jane saqe Gjermania, me ane te A400 (qe mban rreth 500-600 ushtare) evakuoi vetem 7 persona, ndersa UK, evakuoi vetem 1 person (kapaciteti i aeroplanit deri ne 400 ushtare), nga keta “hallexhinjte”, qe i kane sherbyer si zagare, ketyre qe derdhin lote nga dhemshuria, bashkepuntoret tani kane mbetur ne aeroport, si zagare pa te zote.
   Kaq te dhemshur jane saqe edhe ata “kolabracionistet me fat”, qe hypen neper C-17, nuk i cuan ne sh.b.a, por i hodhen ne Uganda, sic vepronin trafikantet vlonjate te gomoneve ne ’97, qe i linin hallexhinjte, pasi i merrnin parate, ne Karaburun apo Sazan, ne vend te Italise.
   Ka per t’u dridhur dheu nga lotet dhe psheretimat e dhembjes, se amanerikaneve, kur te hedhin ngarkesen e rradhes me afgane ne Rinas.
   Eh superfu-qi, eh “civilizim perendimor”, eh “humanizen, eh “te drejta njerezore”, eh “demokraci”, ore palaco, ore fytyrekatrane, ore frymore pazemer e pashpirt, ore bisha, po sikur nje breshke apo zhapik t’a kishte shtypur rrota e aeroplanit, ju do te conit boten ne kembe “me lote krokodili”.

 1. Po kjo quhet renie te mbeshtjes kur nga 48% shkon ne 49%, sipas te dhenave te sondazheve amerikane,por ne shqiperi ndodh nga 48 % ripjellja ne 2013 ne 49 % ne 2021,dmth edhe pse jane shkerdhy 8 vjet delet tona ta rrisin mbeshtetjen

 2. shikoni CV-në e Berishës? Bashkëpunëtor i kasapit të Ballkanit, Millosheviç, që masakroi shqiptarë dhe serbë; kundërshtar i Amerikës në raport me Kosovën dhe ushtrinë e saj; nxitës i luftës civile në Kosovë në vitin 1999; mi kulisash me kriminelë serb si Arkani; i përfolur si agjent i shërbimeve sekrete në Lindje që nga Serbia; përkrahës i terrorizmit islamik dhe organizatave terroriste; bashkëpunëtor me Osama Bin- Laden dhe organizatat e tij terroriste, shkatërrimtar i ekonomisë shqiptare të krijuar deri në vitin 1990; organizator i luftës civile dhe grushtit të shtetit… A mendoni se kot së koti u fundos në oqean vetë Osama Bin Laden? Ja, për vepra të tilla.

  1. O i paemer i 10:59, te qi…a trute!
   Renia e qeverise afgane dhe fitorja e talebaneve,asht si pasoje e nderhyrje s te S.Berishes ne punet e brendshme te Afganistanit.Doktori si nji figure e rrespektueshme dhe me ndikm ne Bote,vendosi te ndryshoje rregjimin ne nji shtet mik te ridhjerseve te Paulini Rames.
   Rrnofte plaku i hekurt!

 3. Të gjithë dëshmitarët dhe bashkëpunëtorë të Berishës në atë ngjarje, kanë vdekur në të njëjtën mënyrë: Të helmuar në të njëjtin spital në Itali: Bashkim Gazidede që mori edhe postin e përfaqësuesit islamik në Shqipëri; Faik Hoti, deputet si dhe ambasadori i Shqipërisë që ndodhej prezent. Ndërsa Osama bin- Laden, për të cilin bëhet pyetja, në Tiranë ishte në “kopshtin” e tij aq kohë sa Berisha ishte në pushtet. Sa i gezuar je o labi per salibanin salih nuk i talebaneve

 4. Po spiuni vullnetar i cia, spartak ngjela, qe spiunoi te atin ne burg, cfare mendimi ka?! thotë:

  Sa te dhembshur qe jane, keta edhe kur te vrasin, duke te hedhur 10 ton bombe, nga 10 km. lartesi, mbi catine e shtepise, ne mes te nates, nuk i mbajne dot lotet.
  Keta edhe kur te leshojne poshte, nga C-17, prape nga dhimbja, e printojne ate pamje, neper bluza, me dicituren; “klubi i parashutisteve te Kabulit”.
  Aq te dhemsur jane saqe Gjermania, me ane te A400 (qe mban rreth 500-600 ushtare) evakuoi vetem 7 persona, ndersa UK, evakuoi vetem 1 person (kapaciteti i aeroplanit deri ne 400 ushtare), nga keta “hallexhinjte”, qe i kane sherbyer si zagare, ketyre qe derdhin lote nga dhemshuria, bashkepuntoret tani kane mbetur ne aeroport, si zagare pa te zote.
  Kaq te dhemshur jane saqe edhe ata “kolabracionistet me fat”, qe hypen neper C-17, nuk i cuan ne sh.b.a, por i hodhen ne Uganda, sic vepronin trafikantet vlonjate te gomoneve ne ’97, qe i linin hallexhinjte, pasi i merrnin parate, ne Karaburun apo Sazan, ne vend te Italise.
  Ka per t’u dridhur dheu nga lotet dhe psheretimat e dhembjes, se amanerikaneve, kur te hedhin ngarkesen e rradhes me afgane ne Rinas.
  Eh superfu-qi, eh “civilizim perendimor”, eh “humanizen, eh “te drejta njerezore”, eh “demokraci”, ore palaco, ore fytyrekatrane, ore frymore pazemer e pashpirt, ore bisha, po sikur nje breshke apo zhapik t’a kishte shtypur rrota e aeroplanit, ju do te conit boten ne kembe “me lote krokodili”.
  V.O. Shikoni ballinen dhe lexoni The Economist, apo Daily Telegraph, (numrat e fundit) shikoni se cfare thone ne analizat e tyre, per fillimin e fundit te “perandorise amerikane”, por “ai qe spiunoi te atin, ne burg” po ne nje vrime i bie mjerani, krijese padinjitet, e shpersonalizuar, dhunuar dhe perdhunuar.

  1. Jo per te kundershtuar se parimisht ke plotesisht te drejte ne ato qe thua, por kam i pyetje.
   Aktualisht ne Afganistan jane rreth 10 000 persona me nenshtetesi Gjermane, si ka mundesi qe e paska ngrit avionin bosh, pa mar as shtetasit e vet?
   A400M e ka kapacitetin max 37’000 Kg. Nje ushtar peshon mesatarisht 85kg + 45kg pajime = 130kg.
   Nga llogaritjet del qe A400M max max mban 280 ushtare me armatim minimal. Kapaciteti normal i A400M eshte rreth 120 ushtare bashke me pajimet e tyre.

 5. Berisha teksa ka përshëndetur të pranishmit është shprehur: I nderuar zonja Arvizu ( zoti ambasador Arvizu), zonja Topi ( zoti president i Republikës Bamir Topi), zonja kryetare e parlamentit, zoti Topi… dhe më pas kthehet nga ambasadori Arvizu duke u shprehur: zoti Topi

 6. Në këto 100 ditë doli në dritë të diellit, e vërteta se Sali Berisha është edhe Kryetari i PD edhe lideri i opozitës dhe jo një “pensionist politik” siç na e ka shitur për 8 vjet me radhë propaganda e tij. Ndaj pas kësaj ose do iki nga Grupi Parlamentar, sipas të njëjtit standard të atyre që futen në listën e zezë së SHBA, ose do ta marë me vete edhe PD në “varrin” e përjetshëm politik që e pret në shtator.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.