• |

Video/ City, shuplakë Norwich: shënon lojtari më i shtrenjtë i Premier League

Humbja e shëmtua në Londër me Tottenhamin është tashmë një kujtim i largët: Manchester City harron rrëzimin në debutimin në Premier me një paraqitje të mrekullueshme, që kulmoi me një 5-0 të pastër kundër Norwich (0 pikë, 0 gola dhe 8 gola të pësuar në 180′). Barazim ndërkohë për Everton në shtëpinë e Leeds, ndërsa Aston Villa fiton edhe pa Graelish.

MANCHESTER CITY 5-0 NORWICH
Në Etihad, kampionët në fuqi të Anglisë zhbllokuan menjëherë sfidën: në minutën e 7′, në fakt, krosimi fluturimthi i Gabriel Jesus u godit fillimisht nga kapiteni Hanley dhe më pas pa dashje nga Krul, protagonisti i një autogoli fatkeq që vlente 1-0 për të besuarit e Guardiolës. Në të 16’, Ferran Torres nënshkroi dyfishimin, por goli u anulua për një faull në fillim të aksionit. 2-0 në fakt vetëm sa u shty, sepse gjashtë minuta më vonë, erdhi me devijimin përballë portës nga Grealish. Lojtari që u transferua në Etihad për shumën rekord të 100 milionë stërlina, duke u bërë blerja më e shtrenjtë e historisë së kampionatit, shënoi golin e parë me fanellën e City, në krosimin nga e djathta të Gabriel Jesus. Goditja e dyfishtë në pjesën e parë të ndeshjes duket se i vë menjëherë në gjumë ritmet e ndeshjes, me nënkampionët e Europës që kontrollojnë dhe miqtë që kërkojnë episodin për të rihapur ndeshjen, që megjithatë mbyllet në minutën e 64: në zhvillimin e një goditje nga këndi Laporte mori topin në zonë dhe me të djathtën mposht Krul, duke nënshkruar 3-0. City filloi të argëtohej, dhe shtatë minuta më vonë firmosi pokerin: një filtër i shkëlqyer nga Walker i dha Gabriel Jesus mundësinë të ofrojë asistin e dytë të ditës për Sterling, i cili me portën bosh shënoi 4 -0. Festa përfundoi në minutën e 84: pasim i Ruben Dias për Mahrez, i cili kontrolloi dhe me ndihmën e shtyllës shënoi me të majtën 5-0, duke fshirë humbjen kundër Spurs dhe duke i dhënë kundërshtarëve të kuptojnë se, për të fituar Premier League, duhet të shqetësohen fillimisht për Manchester City e Guardiolës.

LEEDS-EVERTON 2-2
Përfundon 2-2 mes Evertonit të Benitez dhe Leeds të Marcelo Bielsa, i cili lëviz në renditje dhe merr pikën e tij të parë në kampionat. Toffees e zhbllokuan ndeshjen në minutën e 30 falë penalltisë së fituar dhe shënuar nga Calvert-Lewin, por njëmbëdhjetë minuta më vonë miqtë gjetën barazimin me diagonalen e Klich në zonë, i saktë të përfitonte nga asisti i Bamford për të mposhtur Pickford. Në pjesën e dytë, megjithatë, skuadra e Benitez mori përsëri epërsinë falë diagonale së Greit nga e majta, që në minutën e 50 devijoi asistin e Doucouré në zonë dhe mundi Meslier. Vendasit megjithatë nuk heqin dorë dhe gjetën barazimin e dytë të ditës në minutën e 72 falë Raphinha, i cili mori pasimin nga Cooper dhe nga këndi i djathtë i zonës lëshoi një të majtë të frikshme që përfundoi në shtyllën e dytë. Pika e parë për Leeds të Bielsa, ndërsa Everton ngrihet në kuotën 4 së bashku me Brentford.

ASTON VILLA-NEWCASTLE 2-0
Fitorja e parë në Premier League për Aston Villa, që rikthehet në lojë pas humbjes në Watford duke mundur 2-0 Newcastle, ende pa pikë në kampionat. Ndeshja u zhbllokua pak para intervalit me një perlë të Ings, i cili me një rovjeshatë të shkëlqyer pas spondit me kokë të Mings mposhti një Woodman të palëvizhshëm, por edhe të pafajshëm. Villans dyfishuan pas një ore lojë falë penalltisë së El-Ghazi, të akorduar për prekje me dorë të topit nga Lascelles. Magpies u përpoqën të reagojnë, por nuk shkuan dot përtej një penalltie të dhënë fillimisht dhe më pas të anuluar nga Var. Përfundon 2-0: Aston Villa ngrihet në 3 pikë, Neëcastle u ndal në 0.

CRYSTAL PALACE-BRENTFORD 0-0
Një tjetër paraqitje solide e Brentfordit të sapo promovuar në Premier League, i cili pas 2-0 ndaj Arsenal në debutimin e tij, barazoi 0-0 në Selhurst Park kundër Crystal Palace dhe u ngjit në 4 pikë, së bashku me Evertonin e Benitez. Eagles, të cilët lëvizën në renditje me pikën e tyre të parë, e filluan fort me traversën e goditur nga Gallagher, por në të 40’ Mbeumo barazoi trarët e goditur me një goditje dënimi. Në pjesën e dytë, mbrojtjet mbahen fort dhe 0-0 fillestar nuk ndryshoi. Në 180 minuta, Brentford, i cili erdhi nga Championship e është protagonisti i surprizës së parë të Premier, nuk ka pësuar ende gol.