• |
ide | kryesore

Gaz lotsjellës, incidente dhe përplasje me policinë në koncertin e Bregoviç

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nuk shkoi edhe aq qetë koncerti i këngëtarit serb Goran Bregoviç në festën e birrës në Korçë.

Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një jave në këtë qytet, por ndryshe nga vitet e kaluara të dielën u pa një rënie drastike e vizitorëve dhe të pranishmëve në terminalin e ri të autobusëve të qytetit ku mbahej aktiviteti.


Që disa orë përpara në qytet zbarkuan forca të shumta të policisë për të siguruar mbarëvajtjen e koncertit, por duket se nuk ia arritën dot qëllimit.

Kur kishte gati 1 orë që këngëtari serb po këndonte në skenë, një pjesë të shikuesve pati konfuzion dhe rrëmujë. Ishte hedhur gaz lotjsellës.

Autorët e hedhjes së gazit janë ende të paidentifikuar. Ka ndërhyrë menjëherë policia që ka shoqëruar një numër personash.

Pas këtij incidenti reagoi grupi “Tifozët kuq e zi” me një mesazh në rrjetet sociale ku shkruante: “Ky nuk është një mesazh Facebooku. Përjetësisht me ty Shqipëri”.

Kjo duket edhe si një përgjigje për nënkryetaren e bashkisë së Korçës që pak ditë më parë tha se “patriotët e sotëm bëjnë vetëm statuse në Facebook”.

Ende askush nuk është akuzuar zyrtarisht apo të ketë marrë përsipër hedhjen e gazit.

Në një tjetër shihen dy prej të shoqëruarve që u bërtasin policëve në momentin e ndalimit.
“Serbët doni ju? Mbajini ku*vat!” – thonë ata.

Kjo pasi një pjesë e atyre që shijonin muzikën e Bregoviçit ishin turistë serbë. ©LAPSI.al

40 Comments

  1. Qenka ngrejt shteti në këmbë për tekat e ramës.

   Ramafgani Ramavici

   Ramkabuli ramogradi

   Do bëjmë shtet or shtet

   780 mijë kurvicka e votuan, tani ti hanë mutin mu në bithë

   1. Kush je ti mor ripqir qe guxon te shash 780 mij shqiptar per bindjet e tyre. Te gjith keta te qifshin me rradhe listen e dasmes o haters fisqir, suflake shpirt shitur.

    1. dale mo dale, do dhjese edhe lali eri..prit te ngopesh, ke me te hash. te uritur ju lene. te ndizet llampa po dale, ha mire , ngopu nje here o pabuks

     1. Keta ruhen nga keneget e bregovicit
      50 mije arabe i kane ne tirane, edhe nja 50 a 100 mije afgane per 2 vjet ketu i kane
      Une them me mire te pyesim kush e ka ate shoqaten e gjuetareve te beogradite ti lutemi ta pushtoje shqiperine
      Me mire te pushtuar nga serbet sesa te lire nen ameriken edhe me 1 milione arabe, pakistanze e afgane.

   2. Ato 780mije e ke si lart. 1.5 miljon votues me pjesmarrje 47% shumzoje me 25% sipas rezultatit zyrtar. Pastaj bej pershtatjet me numrat e vjedhur, votat e blera, Votimin familjar, e reston e marifeteve.

  2. Po c,mut koqezinjsh. Ku i pate koqezinjt aty ju?
   Aty u zbatua zakoni i beses shqiptare.
   Godit si cub mbas shpine. Dhe fshihu ferrave.
   Pse nuk dolen si burrat qe te kundershtonin koncertin.
   Sepse jane mut burra.
   Se per patriota, ne vijme mbas serbve, mbas grekeve, mbas maqedonasve, mbas bullgareve.
   Edhe ata 500 vjet u pushtuan nga turku, por nuk nderruan fe dhe atdhe.
   Shikoni femijet tuaj, o te zinj. Shkoni ne emigracion dhe femijet tuaj nuk dine shqip. Tu hani mutin harixhnjve qe kane 500 vjet ne Shqiperi dhe nuk e harrojne gjuhen e tyre.
   Tamam patriote te facebookut.
   Cfaj ka populli dhe femijet o idjote pa shkolle, pa shtepi e katandi, qe hidhni shashka mes tyre dhe fshiheni skutave si te pabese qe jeni ne gen, nga tradita juaj familjare….
   Aty te kalbeni ne burg, sepse vjen ju nxjerr Albin Ku…rva me Shkullakun…

  3. U arrestua. Dhe nuk ishte as koqezi, as patriot, veç një hajdut i dënuar më parë dhe një trafikant droge.
   Me pak fjalë, një legen, llum që kishte shkuar në Korçën qytetare për te vjedhur.
   Komentoni o injorantë morraxhinj, që vini era përç 100 m larg.
   Korça nuk pjerdh për ju dhe për sërën tuaj të qelbur.
   Qytetaria do të fitoj ndaj padijes dhe dhunës të njerëzve me mendjen si në mesjetë…

 1. Bravo Tifozet Kuq e Zi.

  Bete ate qe mundet te benit ne nje koncert halesh, derrash birre te prishur dhe sallami te qelbur, ky ” koncerti” qe mbrohej nga 300 police dhe hyrja ishte e paracaktuar me pagese dhe liste. Imagjino cfare ” koncerti “.

  Tashme ka ardhur koha te beni nje gje shume me te rendesishme, nje proteste masive kunder kolonizimit te Shqiperise me rraca aziatike dhe pederaste nderkohe qe Shqiptaret largohen.

  Nje proteste e tille do behet perball kryeministrise te Enjten perball kryeministrise.

 2. Lapsi, sado teperpiqeni te zmadhoni, koncerti vajti mire. Katunaret treguan veten qe jane katnare, qytetaret shijuan muziken me birra e rehati.

  1. Uroj qe qytetaret te shijonin dhe vrasjet dhe perdhunimet dhe cfarosjet e “qytetareve dhe qytetarise” barbariane serbe. O ju qifsha grat o sklleverit e Ramazanit!

   1. O te qift Rama me shok listen e dasmes. Po clidhje ka muzika me vrasjen o psikopat shpellash qe è ke mendjen gjak e vdekje si Salehu. O mentalitet salehu, mbyllu ne shpi e mos dil se mund te qin ne byth apo te te vrasin. Rrot kari njeri

  2. o Daniel o qenie e mjere! ovemje, o paramec! po ca thua ti o komentues me pagese nga bodrumet mavi! o sperme e prishur sllavo-komuniste! o nipi i Miladin Popovicit!

   1. Shoku, ti shum mir e ke! Disa njerëz do ngelen injorantë deri në vdekje.

    P.S. Pseudonimi jot tek lapsi (Ajola***) më bën të qesh gjithmon.

  3. daniel qenke “i kulturum” ne fakt qytetaria ajo esht “te shijosh birra e muzik” ne rehati…pun derrash

 3. Erdhi nje kengetar me muzike katunaresh, performoi ne nivelin e tij medioker, u pa e u degjua nga disa qe se kishin haberin e llojit te muzikes qe kendonte ky e grupi i tij, e nuk e dinin se perse jane aty ne koncert, te tjerret shanin e bertisnin dhe nuk dinin se perse kundershtonin e nervozoheshin prej ketij kengetari katunaro-gabel e perfundimi ” Ku ishim gjekundi çfare bere hiç gje”! Vap vap shume vap kur do freskohet!

 4. Ky pra ishte kulmi i turpit të Ramoviqit me bashkinë kuislinge pro sërbe dhe. dashurinë për komunizmin Mugoshijan

  1. O ttt, o t qifsha trut. Po ku ka ardh ne koh te Salehut per her te par por atehere hodhet valle dhe e dogjet fare. Ca do thush per atehere apo vk ska prob, muhabete suflakesh. Cop loqe njeri. Njerez si ty kan vec keto burime jete. Suflaken, shpifjen dhe urretjen ndaj atyre qe e mendojn ndryshe. Keshtu eshte jeta e krymbit 80-leksh

 5. Ne fakt, kjo eshte pergjigje ndaj provokimeve qe pushteti po iu ben qytetareve te vet. Te ekstazuar nga “arritiet” e medha, Rama dhe te tijte dje ne Korce u perballen me nje menyre revolte te qytetareve. Pa dashur te bejme analizen e Bregovic, thjesht sepse gjysma e shqiptareve qe jetojne jashte kufinjve te Shqiperise ishin kunder ardhjes se tij, ai nuk duhej te ishte ne koncert ne Korce. Ardhja e tij ishte nje provokim dhe nje largim vemendjeje nga problemet e tjera. Loje tipike e Rames me nje fjale. Nenkryetarja e bashkise qe i hodhi benzine zjarrit me nje status facebook-u, ishte e frymezuar nga shefi i saj, i cili te gjitha arritjet i ka vetem ne 3D dhe vetem te publikuara ne facebook. Ngjarja e mbremshme tregoi se durimi ka arritur kulmin. Festa jo vetem u bojkotua, por edhe ra poshte ajo historia e vellazerimit te shqiptareve dhe serbeve qe Rama po mundohet te imponoje. Megjithese kishte nje numer te madh policesh qe gjoja po kontrollonin mbarevajtjen e festes, shqiptaret e treguan se durojne shume, por ne fund vjen nje moment dhe shperthejne. Me teper se sulm ndaj Bregovicit, kjo duhet konsideruar si nje revolte ndaj menyres se qeverisjes se Rames, revolte e cila mund te shpertheje edhe me keq dhe kjo do e beje Ramen qe nuk njihet shume per trim, qe te ridimensionohet. Java e fundit solli dy kulme per te. Fillimisht Blinken e nominoi personalisht, por ne kulmin e entuziazmit te Rames, shqiptaret i treguan se dine te reagojne dhe kjo e frikeson. Vec kesaj, ne kete rast nuk mund ta ndihmojne as Blinken dhe as Kim se veprimet e mbremshme nuk mund t’i denojne as Kim e as Blinken sepse nuk eshte qullaci apo i shituri Basha, quajeni si te doni, qe e shkaktoi ate situate.

   1. Ka shume vite qe punoj jashte Shqiperije dhe buken e siguroj me pune te ndershme. Nuk kam nevoje t’ia lepij bythen as Rames qe eshte ne pushtet dhe as Bashes qe i lepin bythen Rames. Ti sufllaqexhi i ores 9:13, meqe te pelqeka shume fjala anal, me siguri je nga ata te grupit antizdroms me shef ate shitesin e fiqve qe eshte bere kryetar bashkije.

 6. Keta Jane kosovaret bese prem që vine ne Shqiprie dhe ju hjedhin gaze love sjelles grave dhe femive thotë:

  Keta Jane kosovaret e pa bese??? Ose njerzit e nziture dhe të pagume nga Albin Kurti dhe sherbimet sekrete Serbe… Se pse ne Shqiptare e vertet nuke presim kënde në bese në shtepine e tone.. Këta horra kure nashonalistet Serbe bredhin neper Kosove me force dhe pa pyture njeri duke mbjture fjalime konserte dhe akte të ndryshme sportive dhe politike .. Këta horra nuke bën cike vine.. nuke duke gjë kundi.. Jo më të hjedhin gaze lote sjelles siqe bën në Shqiprie në mest të grave dhe femive.. Ju jeni talibane të pa bese… Por shqiprine e vertet kurre nuke e mposhni????????

  1. Naiviteti nuk shërohet.

   Ti po e dëshmon suksesin e Bregoviqit në Korqë, e që është përqarja e shqiptarëve. Na vran, na ndan, na përqan, e qka të them ty ose sojit tënd që nuk e kupton.

 7. Ju lumte pushka kujtdo qe e ka hedhur.

  Te gjithe Korcaret qe shkelen mbi gjakun e vellezerve dhe motrave te tyre Kosovare Zoti ja u beri si e kerkuan.

  Koncerti me qesharak dhe i turpshem qe kemi pare ndonje here ne Festen e Birres.

  1. te dy vari karin jan. ne vend te bashkepunojn per te miren e kombit, luftojn njeri tjetrin me keq se kan luftu armiqt e kombit. njerez pa vizion e pa ideale. ai Kurti duket me idealist, po nuk ka sens te shaj Ramen e te puthi Salehun e Liken. ne syt e te pakten gjysmes se shqiptareve te shqiperis nuk duket mir. ti shante te gjith ndoshta dhe ne shqiptaret e shqiperis mund te mendonim se vertet paskemi nje udheheqes kombi. po kur ben stan me like floririn vk… thejsht kalkulime politike mediokre ne nivel pazari taleban.

 8. “Edhe sa ditë pushime ke”? Demokratët i përvishen Bashës: Maskara me dy fytyra, je mbështetësi i diktaturës. Hajde se kemi atë…Skifteret e salibanit salih dhe shpellkaret kosokare të albinit prej botoksi le duan femije e gra dhe jo bregovicin,ai kendoi per tre ore o pushtat e salih e albin

 9. Gaz, dhun, burgosje, lot… të gjitha nën tingujt e muzikës serbe nga Bregoviqi i cili sikur feston për triumfin në Korqë. Atij nuk i dogjën syt nga gazi por iu kënaq zemra me ato që shihte, prandaj edhe nuk e ndërpreu muzikën asnjëherë. Naiviteti i shqiptarëve nuk paska kufij.

 10. U fry mali mbarsi nje mi. Koncerti shkoj normal ashtu si pritej. Doli dhe nje pecent qe hodhi nje shashke gazi e iku me vrap si hajdut vreshti po edhe kjo pritej se keshtu soji jemi
  Nejse, goran ardhsh prape se ka shqiperia aq qytetare sa te te sajdisin si duhet.

 11. Absolutisht pajtohem se muziken dhe sportin nuk duhet te perzihen me politiken por serbia dhe greqia na kan treguar se : sporti dhe muzika jan politike dhe nacionalizem. Keni harru ndeshjen Serbi-Shqiperi ??? Keni harru kur greku e therri me thike shqiptarin??? Futu dhe pershko gjith Serbien dhe ske per te degjuar shqip. Pyesni Pjein Ndreun , Rilindasin tuaj se si kaloj ne serbi kur beri shqiponjen???

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu