• |

Shpenzon avantazhin e dyfishtë, Monaco eleminohet në shtesë: në grupet e Champions Shakhtar, Salzburg e Sheriff

Monaco flirtoi gjatë me kualifikimin në fazën e grupeve, por në fund shpenzoi avantazhin e dyfishtë të pjesës së parë në Ukrainë dhe në shtesë me një autogol të Aguilar, lejoi Shakhtar Donetsk të arrijë grupet e Champions League. Dygolëshi i Ben Yedder në minutën e 18 dhe 39 përmbysi humbjen në shtëpi të ndeshjes së parë dhe iluzionoi francezët. Marlos 16 minuta nga fundi e coi ndeshjen në shtesë, ku vendosi autogoli i Aguilar. Salzburg fluturon në fazën e grupeve të Champions League. Në kthimin e playoff, austriakët, të fortë në 2-1 e ndeshjes së parë, fituan me të njëjtin rezultat edhe në kthim, duke mundur në Danimarkë Brondby me golat e Sesko (4′) e Aaronson (10′): i kotë goli në minutën e 62′ i Maxso. Pjesëmarrja e parë historike për një skuadër moldave: është Sheriff Tiraspol, skuadër që e nisi aventurën duke mposhtur Teutën në raundin e parë, që pas 3-0 në shtëpi barazon 0-0 në Kroaci e eleminon Dinamo Zagreb.