• |
ide | kryesore

Si ka arritur Tim Cook të zhvilloj perandorinë e Apple në dekadën e tij si CEO 

-Instant, F1, Paparazzi

Kur Tim Cook mori drejtimin si shef ekzekutiv i Apple, ishte një tranzicion korporativ ndryshe nga të tjerët. Ai doli nga hija e njërit prej CEO-ve më të njohur amerikanë dhe mori frenat e një prej kompanive më të mëdha të teknologjisë në botë duke u përballur me një pasiguri se sa më i suksesshëm mund të ishte.


Dhjetë vjet në punë, Cook tani udhëheq kompaninë më të vlefshme në botë. Më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën përdorin pajisjet e tij dhe dhjetëra miliona zhvillues kanë ndërtuar biznese në platformat e tij softuerike.


Cook mori postin e CEO si Steve Jobs më 24 gusht 2011, më pak se dy muaj para se të vdiste themeluesi i Apple. Që atëherë, kapitalizimi i tregut të Apple (AAPL) është rritur rreth 600% në gati 2.5 trilion dollarë dhe të ardhurat vjetore të tij janë dyfishuar.

Nëse Jobs ishte i njohur për aftësinë e tij për të krijuar pajisje novatore që ripërkufizuan përvojën e konsumatorëve në teknologji, Cook mund të bëhet i njohur për zgjerimin e ekosistemit Apple ndërtimin e një suite shërbimesh abonimi dhe produkte të tjera harduerike që plotësojnë biznesin kryesor të iPhone, të nisur nga Jobs.

Nën drejtimin e Cook, Apple ka kaluar nga një prodhues i pajisjeve premium në një kompani masive, të shumanshme me biznese që variojnë nga shërbimet e pagesave deri në një studio televizive dhe filmash të nominuar për Oscar. Ai ka mbikëqyrur blerjen e më shumë se 100 kompanive, përfshirë blerjen prej 3 miliardë dollarësh të Beats në 2014 dhe blerjen 1 miliardë dollarë të biznesit të modemit të smartfonëve të Intel në 2019.

Brenda Apple, Cook trashëgoi një kulturë të kompanisë të njohur për kërkesën e pamëshirshme dhe ai tani po menaxhon në një kohë kur punonjësit e teknologjisë kanë qenë gjithnjë e më të zëshëm për çështjet sociale. (Vetë Cook, i cili në 2014 u bë një nga CEO -të e parë kryesorë që doli si homoseksual, është përfshirë në avokimin e të drejtave LGBTQ+.)

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu