• |
ide | kryesore

Lojtari i Vitit nuk është surprizë: kampioni i Europës me klube e kombëtare merr vlerësimin e UEFA-s

-Instant, Sport

Në ceremoninë e mbajtur në Stamboll, me rastin e hedhjes së shortit për fazën e grupeve të Champions League, është zgjodhur edhe lojtari më i mirë për sezonin 2020/21. Në garë tre kampionë të padiskutueshëm, por rezultatet përcaktuar me forcë fituesin. Çmimi i lojtarit më të mirë të vitit është fituar nga mesfushori italian i Çelsit, Jorginho, që ka mundur kolegun e tij të Chelsea Ngolo Kante dhe atë të Manchester City Kevin De Bruyne.


29-vjeçari i Chelsea zhvilloi një sezon fantastik, duke fituar Ligën e Kampionëve, ku në finale skuadra e tij e Çelsit, mposhti pikërisht Manchester City e rivalit De Bruyne 1-0, ndërsa shokun e skuadrës Kante e mundi me triumfin në Euro 2020, ku italo-braziliani ishte ndër protagonistët absolutë, pavarësisht penalltisë së humbur në gjysëmfinalen me Spanjën.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu