• |
ide | kryesore

Shpërthimet në Kabul, shkon në 100 numri i viktimave

-Instant, Lajme, Planet

Është rritur në 10 numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimeve pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Kabulit. Sipas The Wall Street Journal, nga shpërthimet mbetën viktima të paktën 90 afganë dhe 13 ushtarë të ushtrisë amerikane.


Kurse, nga radhët e talebanëve u vranë të paktën 28 vetë. Si pasojë e shpërthimeve, është përshpejtuar edhe procesi i evakuimit, tha një zyrtar perëndimor në terren për Reuters.


Përveç talebanëve dhe ushtrisë amerikane, dhjetëra civilë mbetën të vrarë nga sulmet, mes tyre edhe fëmijë. Grupi militant i ISIS mori përgjegjësinë për sulmin.


1 Comment

  1. KOHA PER TE VLERSUAR RALITETIN NDAR PROBLEMET DHE ORIENTUAR ZGJILLJET ME DREJTESI HAK RREGULL MAS thotë:

    KUSH PO I BEN SULMET TERRORISTE,NDAJ POPULLIT AVGAN,KUSH KA INTERRES TE NDOLLIN KESHTU,DHE KUSH PO NGARKOHET cILI ESHTE QELLIMI,KJO ANALIZDUHET TE BEHET NE NIVEL GLOBAL,NXIRREN PERFUNDIMET SE PAS KESAJ VJEN ILAcI SHERUES I PROBLEMIT,U NE FILLIM U SHAN MUSLIMANET PASTAJ DOLI ISISI NE SIRI U FOL AQ SHUM PER TE SA ,DOLEN DISA SHTETE TE LILLURA ME TE ,KU PERMBLILLET VETEM ME NJE EMER ORIGJINA E DALJES ME INTERESA POLITIKE,STRATEGJIKE TE PERDORIR SI NJE MASHE PER TE KAPUR THENGJILLIN [INTERESAT]KJO NDOLLI NE SIRI PO TANI VALL DHE PER AVGANISTANIN .NUK DO THUHET KESHTU,MBASI ME SA DUKET JAN TE NJEJTIT AKTOR,FAR MENDOJN SE PO BEJNE,SE PO FITOJNE JO KURR,PADREJTESIJA SKA FITORE VETEM FUNDOSJE SHKATERRIM,KUSH NUK BINDET LE TA SHIJOJN DERI NE SKAJET E TMERRIT QE SJELL,ASKUN NUK SHKRUHET NE LIBRAT E SHEJT TI LUTESH PER LUMTURIN E TIJE VETEM SE TJA KUJTOSH ME PADREJTESI ASKUJT SI VJEN LUMTURI,LUMTURIJA VJEN VETEM ME DREJTESI HAK RREGULL MAS,TE VERTETEN QETSOHEN SHPIRTERAT DHE PASTROHEN ZEMRAT O NJEREZ LARGOHUNI NGA PADREJTESIJA,SE PO TE KISH QEN DIcKA e mire ,DO NA KISHTE LEJUAR ,ZOTI DO TA KISHIN ZBATUAR PROFETET DHE KISHIN NDJEKUR BABALLARET TANE KOH PAS KOHE,POR KUSHDO QE E KA NDJEKUR PADREJTESINPER GJAT HISTORIS ESHTE NDESHKUAR PO NDESHKOHEN DHE DO NDESHKOHET JAN LIGJE HYJNORE O NJEREZ TE FUTURA NE SISTEM KRIJIMI,TEK KRIJIMI HYJNORE ,NE RREGULL MAS INSTINKT IMUNITET,,KOH ETJ, QE NUK SFIDOHEN ,QE SAPO KALOHET MASA GJALLESAT JAPIN SHENJAT E RENIES SE DOBIVE PER cILEN U KRIJUAN KU NE UNITET NA JAPIN BURIME DOBISH MBI TE cILAT VARET FRYMARRJA JON JETA,POR GJALLESAT,JAN TE NENSHTRUAR NJERIUT,KURSE NJERIUT QE TE KUPTOJNE,ZGJILLJET FUNKSIONIN KUJDESIN NDAJ TYRE DETYRAT PERGJEGJSIT,I KA ARDHUR ULLZIM HYJNOR,POR SAKTESISHT QE NJERZIT,TE RUAJ ADMINISTROJNE NJOHIHIN BURIMET E DOBIVE JU DUHET TE ZHVILLOJNE MENDIMIN PERMES VLERAVE,PO cFAR ESHTE BERE E KUNDERTA,KY ESHTE SKANDALI ME EKSTREM QE KUR ESHTE KRIJUAR BOTA,QE NJERZIT NE MENYREN ME TE SHFRENUAR ,PROJEKTOJN ARMIKUN ,E VET NDERKOHE QE ARMIK KAN VETEN E VET EGON PER PUSHTET PARA,,SA BUKUR E KA THEN I MALLI ZOT AI QE AKUZON TJETRIN PER DIcKA ESHTE VET POR NUK E KUPTON,,,,,AJET KURANORE,SOT PO SHOHIM REALISHT QE NJERIU E DON VETEN ME SHPIRT DHE PRAKTIKISHT ANGAZHOHET ME GJYMTYRET E VETA SHKATRRIMIT VET,,KJO NDOLL SEPSE KESHTU VULLNETI ZOTIT BERI KRIJIMIN DUKE MBAJTUR PENG,SEJcILIN PER MENDIMIN FJALEN VEPREN E TIJE NESE ESHTE E MIRE SHPERBLEHET NESE E KEQE NDESHKOHET PREJ TIJE,ME E cUDITESHME BEHET FAKTI,QE PO KY NJERI QE DON VETEN PO SHKATRRON VETEN ,KU ESHTE LOGJIKA E TIJE,PO KJO NDOLL SE NJERZIT DUKE BERE MEKATE JU VDES ZEMRA[IK NDJESHMERIJA PER MIRE]EDHE PSE JETOJN ,ZOTI JUA MBYLL ATE DHE I LEN PER TI NDESHKUAR,DHE ZEMRA NGJALLET VJEN NDJESHMERIJA PO ME LEJEN E TE MALLIT ZOT,NESE NJERIU PENDOHET,NJERZVE JU KTHEN HAKUN ANGAZHOHET NE MENDIME FJAL DHE VEPRA TE MIRA SIPAS,ULLZIMIT HYJNOR,O NJERZ PER GJITHA ZHVILLIMET I MALLI ZOT NE ULLZIMIN HYJNORE,KA LENE ZGJILLJE,,KY ESHTE TREGUESI ME I MIRE I THENIES SE TIJE QE ,ZOTI KA MESHIREN ME TE MALLE SE URREJTJEN PER RBIN E VET,DHE GJITHcKA TE MIR E KA KRIJUAR PER TE GJITH ME PERJASHTIM TE ATYRE QE NUK DUAN DHE KETO JAN ATO QE NUK DUAN TE VEPROJN SIPAS ULLZIMIT HYJNORE,GJITH KY KRIJIM ESHTE TREGUES SE I MALLI ZOT NA DON SHUM POR PSE NE NUK BEJME SI THOT AI SEPSE VETEM KESHTU SHPETOJM DHE SHPETIMIN E DUAM TE GJITH I MALLI ZOT NUK NA KA FAJ, O NJEREZ DUAJENI VETEN TUAJ DUKE DASHUR PER TJERET SI PER VETEN TUAJ,NDRYSHE PAcMARGESHEM NJE NDESHKIM I MALL PO VJEN ,SIKUR TE ANGAZHOHESHIT NE MENDIME FJAL DHE VEPRA TE MIRA AQ SA ANGAZHOHENI NE KONKURENc URREJTJE DHE SHKATRRIMI KUNDER NJERITJETRIT GJITHA PROBLEMET DO ISHIN ZGJILLUR DHE TANI DO DISKUTONIM VETEM ZHVILLIMET cILESORE SIKUR TA KISHIT TE MALLIN ZOT FRIK NGA NDESHKIMI QE BEN PER TE KEQEN QE VEPROHET ME SHUM ,SE ANGAZHIMI NE KONKURENcEN E TE KEQES,SOT DO ISHIM GJITH SHUM HER ME MIRE,KY KOMENT BAZOHET NE FE SHKENc DHE ZHVILLIMET PRAKTIKE BEHET PER GJITHA ATO KATEGORI NJERZORE QE JAN ,NE TE NJEJTEN LINJE KE KERKOJNE NJOHURI ZGJILLJE VIZION QARTESI GJALLERI ZGJILLJE SHPRES PAQE SHPETIM GJINDET VETEM TEK ULLZIMI HYJNORE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.