• |
ide | kryesore

Video/ Chelsea me 10 lojtarë ndalon Liverpool: ‘masakrohet’ Arsenal me 5 gola të City e kartonin e kuq të Xhakës

-Instant, Sport, Video

Një mundësi e humbur për Liverpoolin në ndeshjen e madhe të javës së tretë të Premier League. Reds nuk shkuan përtej 1-1 në shtëpi në ndeshjen kundër Chelsea, pavarësisht se luajtën gjithë pjesën e dytë në epërsi numerike për shkak të kartonit të kuq për James në shtesën e pjesës së parë. Blues kaluan në epërsi në pjesën e parë me goditjen me kokë të Havertz, më pas Salah barazoi me penallti.


Faktori Anfield dhe një lojtar më shumë nuk mjaftuan që Liverpool të mposhtë kampionët e Europës të Chelsea. Ndeshja e madhe e javës së tretë të Premier League përfundoi 1-1, e vendosur nga goditja me kokë e Havertz dhe penalltia e Salah. Pikërisht në rastin e penalltisë, Blues mbetën me dhjetë lojtarë, me James që u ndëshkua për prekjen e topit me dorë në goditjen e Mané.


Liverpool e nisi më mirë lojën, me Elliott që goditi lartë pas pesë minutash. Sidoqoftë, Havertz mendon të zhbllokoi ndeshjen: gjermani gjeti goditjen perfekte në krosimin nga këndi të James dhe nuk i la Alisson asnjë shans. Londinezët u munduan të mbyllin ndeshjen, por Lukakut nuk ishte në ditën e tij. Prandaj ligji i pashkruar i futbollit ndëshkon njerëzit e Tuchel. Në fund të pjesës së parë, një veprim konfuz në një goditje nga këndi për Liverpoolin u pasua nga traversa e Matip dhe, pak më vonë, James e priti me krah goditjen e sigurt të Mane. Var ndihmoi Taylor të japë dënimin dhe të përjashtojë lojtarin e Chelsea, që mbeti me dhjetë lojtarë. Salah nuk bëri asnjë gabim nga pika e bardhë dhe barazoi rezultatin, pak para fundit të pjesës së parë. Me një lojtar më shumë, Reds shtynë përpara, por nuk arritën të bëjnë keq me Diogo Jota dhe Henderson. Blues u mbrojtën me rregull dhe morën në shtëpi një pikë të çmuar, duke luajtur gjysmën e ndeshjes me një lojtar më pak. Të dy skuadrat lëvizin në kuotën e shtatë pikëve në kampionat, pas fitoreve në dy javëët e para.

ENGLAND – PREMIER LEAGUE

Manchester City 5 – 0 Arsenal
Aston Villa 1 – 1 Brentford
Brighton & Hove Albion 0 – 2 Everton
Newcastle United 2 – 2 Southampton
Norwich City 1 – 2 Leicester City
West Ham United 2 – 2 Crystal Palace

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu