• |
ide | kryesore

Vaksinat me detyrim/ Ku manipulon Manastirliu për infektimet nga varianti Delta

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Në prag të valës së katërt të koronavirusit gjatë muajve të vjeshtës dhe të dimrit, kur numri i të shtruarve në spitalin covid ka shkuar në 100 pacientë, është marrë vendimi që tre shtresat e para që do të detyrohen të marrin vaksinën janë mjekët, studentët dhe arsimtarët. Komiteti Teknik i Ekspertëve dha ultimatum deri në 30 shtator, përndryshe një student, një mësues dhe një mjek që nuk pranon të vaksinohet duhet të paraqesin periodikisht test PCR me rezultat negative.


Vendimi ishte paralajmëruar nga kryeministri Rama më herët. Gjasat janë që nga studentët dhe mjekët të bëhet me detyrim tek shtresat e tjera, deri në mbulimin e plotë të popullsisë.


Argumenti kryesor që përdori Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu për detyrimin e vaksinimit ishte fakti se 95% e atyre që janë shtruar në spital janë të pavaksinuar dhe se personat që refuzojnë vaksinimin, sipas saj, nuk janë përgjegjës vetëm për jetën e tyre, por ato shndërrohen në rrezik edhe për jetën e tjetrit duke mos u vaksinuar.

“Zgjedhja për të bërë apo jo vaksinën nuk është thjesht personale. Nuk është rasti klasik “ç’punë ke ti ç’bëj unë me trupin tim”. Jo! Refuzimi i armës mbrojtëse, që sot çdo qytetar e ka në dispozicion, falas, në çdo qendër shëndetësore në çdo cep të Shqipërisë, vë në rrezik jo vetëm jetën e kujt refuzon.

Ai vë në rrezik jetën e familjarëve. Vë në rrezik jetën e miqve. Vë në rrezik jetën e shoqeve dhe shokëve në klasë apo auditor, të kolegëve e kolegeve në vendin e punës”, tha Manastirliu.

Çështja është se në të gjithë botën pranohet se vaksina zbut simptomat e rënda të koronavirusit, por kur flitet për transmetueshmërisë së variantit Delta, efektet e vaksinës janë të dyshimta. Jo më kot, ka një valë tjetër në të gjithë botën. Jo më kot, edhe shtete më nivele shumë të larta të vaksinimit, kanë nisur të mbyllen në karantinë për shkak të përhapjes së lartë të infeksionit. Sepse varianti Delta i koronavirusit, që është edhe në Shqipëri, prek edhe të vaksinuarit.

Lexo edhe: Vijojnë protestat masive në Francë kundër vaksinimit me detyrim

Lexo edhe: Vaksinat nuk mjaftojnë/ Izraeli në valën e katërt të koronavirusit

Lexoj edhe: Kovid apo kontroll/ Pse protestuan europianët kundër masave të reja të pandemisë

Pak ditë më parë Deutche Welle shkruante se “Raportet nga vende të ndryshme po konfirmojnë frikën e shkencëtarëve sipas të cilëve varianti Delta që u përhap me shpejtësi të frikshme në prill dhe maj 2021 në Indi ka më shumë të ngjarë se variantet e tjera që të përhapet ndërmjet personave të vaksinuar.”

Duke cituar një virolog amerikan, David O’Connor në Universitetin Ëisconsin-Madison, DW shkruan: “Të dhënat nga testet e Covid-19 në Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe dhe Singapor tregojnë se personat e vaksinuar që infektohen me Delta-Sars-CoV-2 mund të kenë në zgavrën e hundës po aq virus sa të pavaksinuarit. Kjo do të thotë që pavarësisht nga mbrojtja prej vaksinimit, disa nga të vaksinuarit mund ta kalojnë virusin Delta tek të tjerët dhe të kontribuojë për përhapjen e tij”.

Infektimi i personave që e kanë marrë vaksinën, si ata që nuk e kanë marrë vaksinën, është edhe një nga arsyet që ka nxitur protesta kundër vaksinimit të detyrueshëm. Sepse, përderisa infektimi do të ndodhë pavarësisht vaksinës, çdokush rezulton përgjegjës për jetën e tij. Por në tentativë për t’u imponuar mbi vaksinimin e detyrueshëm, Ministrja e Shëndetësisë ka kaluar në një manipulim të pastër, në fakt duke dëmtuar kredibilitetin e fushatës, që sapo ka nisur./Lapsi.al

73 Comments

 1. Lapsi si gjithmon pararoje e njeriut te lire, pse nuk beni nje kerkim ne internet edhe shikoni si jane shperndare dozat e vaksinave, do shikoni qe ne gjendemi midis vendeve te afrikes, se kjo eshte e verteta, ka nje ndarje me thike, midis te vendeve te pasura edhe te varfra, dhe zakonisht niveli i kultures, dijes i lirive etj, eshte ne relacion te drejte me pasurine e vendit.
  Kshu qe leni karlliqet po sensibilizoni njerezit te vaksinohet edhe jo te kunderten sic beni.

  1. Bravo kari me zile…
   Nuk na dhe asnje argument shkencor ce te kundershtonte kto qe thote artikulli me siper, kjo sepse te gjitha sa me lart jane te vertete.
   Kjo lidhja qe ben ti ndermjet kultures dhe nivelit te vaksinimit eshte gjeja me idiote qe kam degjuar deri tani ne lidhje me vaksinat.
   Sipas llogjikes tate, mjeket dhe mesuesit qenka nga klasat me injorante ne shoqerine tone , se po te ishte ndryshe do e kishin bere vaksinen me vullnetin e tyre te lire dhe nuk ka pse ti detyrojme.
   Qenjet si puna juaj, ato qe duan te detyrojne te tjeret te bejne cfar duan ata, jane njerezit me te ndyre qe mban kjo bote sipas mendimit tim.

   Dy fjale dhe per dhe per vendet e pasura, se aty jetoj, jo si puna jote qe i shef vetem nga TV.
   Ne Gjermani shumica e njerezve kane besim te verber te qeveria e tyre, as qe e vene ne dyshim ate qe thote Shteti, pavarsisht kesaj, shumica e e atyre qe njoh une e kane bere vaksinen jo nga deshira por nga imponimi. Ka disa muaj qe nuk dhkon dot ne restorant, kinema, palester etj… pa qene i vaksinuar apo pa bere tamponin.

   Une nuk e di nese vaksina ka rreeziqe afatgjata, por di me siguri qe per mua personalisht rreziku qe me vjen nga Covid eshte shume me i ulet nga rreziku qe me vjen nga nje vaksine eksperimentale.

   1. FDA ka autorizuar pfizer si vaksine jo eksperimentale, pra te sigurte. Sa njohuri ka nje person i pashkolluar si ti per te kundeshtuar FDA? Askush nuk e ben vaksinen me deshire por i ndergjegjesuar se kjo eshte me e mira per veten edhe per te tjeret. 36 pesona te vdekur ne Kosove nga Covid te thone gje. Tani sme telefonuan per te asistuar nje person qe e ka zene Covid dhe eshte rende. Ndryshe nga familjari i saj nuk ka dashur te beje vaksinen. Familjari e ka kaluar ne 3 dite nderkohe kjo eshte ne rrezik per jeten dhe eshte vetem 55 vjece…Here tjeter o refugjat emigrant morracak gjej ofendime qe te shkojne me pak per shtat. Hajde laj pajatat tani

    1. Ore ti vetem Zoti nuk mund te kundershtohet dhe ka gjithmone te drejte, te tjeret jane te gjith te gabushem, keshtu qe mos me thuaj mua kush je ti qe kundershton FDA. As une as FDA dhe as nje person tjeter ne Bote nuk i dime pasojat afatgjata te vaksinave anti Covid.
     Kane qene budallenj ato qe kane drejtuar FDA keto 50 vite e fundit, dhe qe kerkonin qe vaksinat te testoheshin minimumi 8-12 vite para se te dilini ne treg, apo na dolen me te zgjuar keto tani???
     Une nuk e mohoj Covodin, ai eshte nje virus i rrezikshem qe ka vrare shume vete.
     Por pretendimet e tua per vaksine jane te pa verteta, pasi studimet ne Izrael dhe Islande thone qe efekti i vaksines zgjat shume pak, nga 6-12 muaj, me pas zeje se nuk e ke bo vaksinen.
     Sa te vaksinuar po vdesin perdite ne Bote a di ne na e thuash???
     Ne bote cdo vit vdesin 2-5 her me shume njerez nga Kanceri se sa nga Covid.
     Une prinderve te mi nuk i kam thene qe mos ta bejne vaksinen pekundrazi i kam keshulluar ta bejne dhe e kane bere, biles i kan dhene dhe lek mjekes qe ti bente Pfaizerin dhe jo vaksinen kineze.
     Per shkak te punes qe punoja ne Shqiperi une kam pas kontakt me shume persona, nder te cilet dhe nga ata qe kane qene te infekruar me Covid (por nuk e kane ditur, sintomat i kane ardh 1-2 dite me pas), madje kam ndejt ne makine 3-4 here me persona te infektuar, dhe nuk jame infektuar vete, beja teste cdo 2-3 jave pasi udhetoja jashte shtetit.
     Une nuk laj pjata, mos me ngatarro me veten. Une ne Shqiperi e kisha rrogen me 3 zero, kuptoje vet sa e kam ketu…

    2. Ti o bythqir rilindje lexo The Guardian ku shkruhet e bardhe mbi te zeze qe gazetarja e BBC LISA SHAW vdiq nga astrazeneca! o ta befshin vaksinen ty e me gjithe farefis aq here derisa te ngordhesh o kerme njerezore! pastaj vetem fakti qe kete gje po e reklamojne politikanet dhe mediat e blera te tyre do te thote shume dmth asnjehere sduhen besuar politikanet o vemje!

     1. Bushtra – di anglisht ti? Mbrekulli. Mbase di te lexosh por nuk do te thote se di te analizosh dhe te arsyetosh. Mund te jesh nga bushtrat me te zgjuara te pyllit por prape miliona vitesh mbrapa te qenit njeri. Llogjika e bushtres: meqe vdiq gazetarja e BBC atehere vaksina eshte e demshme!! Eshte me mire per ty te rish ne pyllin tend. Mos u trazo me njerezit.

    3. FDA eshte e gjitha e korruptuar dhe ka autorizuar nje vaksine eksperimentalee cila do te pakten 15 vjet te studiohet. Pse ju dha imunitet juridik kompanive farmceutike dhe pse e hoqen nga farmacite irvemectin qee kuron virusin?

    4. SHUMICA POPULLI ESHTE BURIMI I ENERGJIS PER PUSHTETIN TUAJ DHE PER TE GJITH BURIMI HYJNOR,JU JENI VETEM PER TE JUSTIFIKUAR PERGJEGJSIT,MBI POPULL NJE AMANET HYJNOR JO IMPONUAR INTERESAT TUAJA POPULLIT thotë:

     KOH PAS KOHE HISTORIJA NJERZORE ,KA NJOHUR ,ZHVILLIMET SI PAS ANGAZHIMEVE PER RASTIN SA HER ULLEHEQESIT KAN DALUR NGA PERGJEGJSIT KAN ARRITUR PASOJAT PUSHTETI TYRE ESHTE NDESHKUAR ASHPER,,DHE JU O PUSHTETAR ,BIZNESI TASHME ME EMRIN E MERITUAR,ME TE KEQIN QE EKZISTON SIPAS VEPRAVE QE KENI BERE,PO ASHTU DHE CMIMIN E MERITUAR TE KOSTOVE QE KETI POPULLI I KENI SJELLUR,PER 1 SHEKULL KU TASHME SHTETI PER TE DREJTAT E POPULLIT NUK FUNKSIONON VETEM SHTETI INTERESIT PER,GRUPET E INTERESIT,,POR FATMIRSISHT PER TE GJITH SHUMICEN KY ESHTE SHTET ANTIVLERASH ,ME PERFAQSUES TE TILL KU KONKURENCA ,STIMULON VLERAT,CESHTJA TYRE ESHTE SI MOTORI QE KARBURANI PO I MBARON FRENA SKA,, PA VLERA NUK KA UNITET QARTESI GJALLERI ZGJILLJE SIGURI PAQE SHPRES VETEM URREJTJE PERPLASJE HAKMARRJE SHKATRRIM NDESHKIM,,KETA OSE TE PENDOHEN NDRYSHOJN DHE NJERZVE TU KTHEJN HAKUN OSE I PRET AJO QE SE DESHIROJN ME NJERITJETRIN BOTEN DHE POPULLIN E TYRE,POPULLI SDURON PADREJTESI AS TRYSNI KERKON TE DREJTEN HAKUN VLERAT MUNDESIT E JETES DREJTESI HAK,TASHME FUNDI TRISHTUES DUKET NE HORIZONT QE ME SHPEJTESI PO I GODET,POPULLI NUK KA ME BESIM SE MASHTRUESIT HAJDUTET ,PERDHUNUESIT ,INJORANTET ,IMORALET, PADREJTIT ,ME ANTIVLERA MUND TI SJELLIN ,KETI POPULLI VLERAT DREJTESI NDER JET SHPRES ZGJILLJE VETEM SE PROBLEME

   2. Socrati 2500 perpara ka then: Un di qe sdi asgje, ndersa bytha jote, i cop emigranti i marzhinuar, qe don ti japi vlere vetes duke na bere si i zgjuar, dika qe vaksina i benka keq, se ka lexu dy artikujt ne gazete
    Un te keshilloj te vazhdosh jeten tende atje ku je e mos te na cash trapin neve ketu, se ktu kena plot telashe sdo rrijm tju japim vlere edhe juve atje, Nese ndihesh i zgjuar ik perballu me qytetaret e vendit ku jeton, por e shikoj te veshtire te te konsiderojn nga niveli i ulur kulturor qe tregon

    1. Ore bythqir pusetash. ne emigranntet Shqiptar jemi ajka ne Amerike jo si ju kurvat andej. Une punoj ne spital o rrobqir i universiteteve me diploma te blera dhe homoseksual Sorrosian

     1. “” Bythqir pusetash”””
      ”’ si ju kurvat e shqiperise””’
      ”” robqir i universiteteve ””
      ”” Homoseksual sorrosian”’

      Bravo…. Ti je Ajka ne Amerike. ( Pse sthua ti qe Ameriken e apska marre lumi me kete lloj (b)ajke qe i kemi cuar ne nga Shqiperia ? )
      Sa mire do ishte sikur Amerika te merrte dhe ca ‘(b) ajka ‘ te tjera si puna jote. Do na linin rehat ne njerezve normal qe ngelem ketu .

  2. PO SHTOHEN PER DITE RASTET E CERTIFIKUARA TE VDEKJEVE NGA PFIZER DHE ASTRAZENECA! RASTI ME I FRESKET ESHTE I GAZETARES SE BBC QE ISHTE 43 VJECE DHE IKU PER LESH SA BERI VAKSINEN!NDERSA NE ATHINE GREQI MJEKET DHE INFERMIERET E SPITALEVE SHTETERORE ATA QE DUHET TI MBUSHIN MENDJEN NJEREZVE PER VAKSINIMIN JANE HEDHUR NE PROTESTA E GREVE KUNDRA VAKSINIMIT TE DETYRUESHEM! MEGJITHATE TRUSHPELARET DHE COVIDIOTET LE TE SHTYPEN NE RRADHA DHE TE VAKSINOHEN NEVE “INJORANTEVE” NA LINI TE VDESIM SEPSE JU TE VAKSINUARIT JENI TE MBROJTUR! ATA QE DO FIRMOSIN AKTET PER VAKSINIM TE DETYRUESHEM DO TA NGRYSIN JETEN NE QELITE E BURGUT!

  3. Enver !!! Ku je Enver ? Cohu nga varri te shikosh si bilbilojne ca komentues qe hedhin vickla ‘ jo po vaksin keshtu, jo po vaksina ashtu, jo po te drejtat e njeriut, jo po vaksine experimentale etj ‘
   Cohu dhe ke per te pare se si do rreshtohen per nje , dhe me vrap do shkojne ta bejne vaksinen. Dhe ne fund do te thone rrofsh qe na shpetove.
   Cohu Enver se po e hedh shurren perpjete nipi i Hysniut. Mjafton qe nje iniciative ose mase shtrenguese te vije nga qeveria ose Rama qe ajo te quhet e keqe.
   Cohu Enver se po ngrihen kembet ti bien kokes. Flasin te gjithe si specialista.

   1. Enveri nuk bente vaksina te vdiste nherzit por ti mnronte dhe ti shtonte se ishte nacionalist dhe jo baxhell Sorrosiane si ty

  4. te pranojme themi dhe mbrojm te verteten jo interesat e dikujt, koha per te vene reciprocitet te ashper,popull shtet,dhe nga debati te dalim tek sigurija thotë:

   e verteta flet vete ska nevoje per deshmi as deshmitare,,vaksina eshte super mashtrim,,kete po e thot gjith bota mar greva ne greqi mjeket len punen greva ne fran ce atje bashkua dhe poli cija me popullin ne greqi njerzit qe kan sigura cione per jeten kan pyetur nese bejme vaksinen dhe na demton ju a na demshperbleni pergjigja ka qen jo,le ta pyesim shtetin ,nese vaksina ka efekte ansore,ju a demshperbleni,,le ta bejne nje ligje mbrojtje si garanci,si marrveshje mirkuptimi shtet popull,,,,qorrazi,,asnje levizje perpara,mashtrimit stop,stop stop,,,ne ket vend,pushteti buron nga populli dhe i perket atije,,nese pushtetare nuk perfaqsojn dhe mbrojn interesat e popullit ,i hiqet e drejta,per te na perfaqsuar,vendoset re ciprocitet,shqiptaret per 1 shekull te coptuar,masakruar zhytur ne borxhe dhe ekspriment nga tjeret u fol ne emer te tije u muaren borxhe ne emer te tije por asnjeher su trajtua drejt su pyet nuk pati marrveshje ,por dhe ne ishim si te burgosur,dhe kur su pyetem per asgje qe bie mbi kurrizin tone,ne si popull nuk i kemi me borxh askujt,,bile bile kjo eshte pika qe grupin qe deshiron te grabis te ardhmen e botes per te kontrolluar gjithcka ketu i rrenohet qellimi ku ne emer te borxheve,kan zem qeverit mat dhe i kan dorzuar duhet te bejne si te thon,,por popujt nuk jan dorzuar se jan te pafajshem dhe dy paleve tashme do tu thojne,qe su kemi borxh asgje mbasi demi qe na keni sjellur ne stres dhe ekonomi eshte me i mall se pretendimi juaj per borxhet qe jan marre nga njerzit qe ju vet i keni sjellur ne emrin ton ne pushtet,kjo eshte thembra akilit qe ketije grupi do ti rrenojne boten mbi koke ku as forca as teknologjija nuk ka vler ne sherbim te keti qellimi perball popullit popujve energjis potenciale te tyre,nese dikush ka paran dhe mendon se ben si te duan dhe fuqin e perdor si te duan koha me fakte shpejt do ta mesojne ,se,padrejtesija eshte shah mat kunder lojtareve te vet, tani deshironi te na mbysni ne emer te shpetimit,duke nxitur stimuluar format per te ralizuar qellimet,tani stop ,stop stop doni te na beni obligim luften me detyrim,sepse kur tjetri te grabit pronen nderin jeten me urdher te ZOTIT MALLERISHEM KALOJME NE VETMBROJTJE,DHE VETMOHIM ME cDO SAKRIFIc,DY ME MASHTRIME IMPONIME,I GRABITET POPULLIT NDERIN PRONEN ,dhe tani deshironi te vini dor tek jeta,kjo eshte injoranc pa aftesi,tashme faktet zhvillimet brenda kesaj hapesire ,qe te behet cfar thot njeri,1,njerzit jan te ndryshem ne interesa,dhe angazhim,qe ju kurr smund ti afroni dhe barazoni bindeni ndryshe,vetem se me drejtesi hak rregull mas ,qe eshte natyralitet dhe domosdoshmeri,vetem keto nxisin vlera,2 qe te perhapen viruese te ndrysheme me efektivitet,te vogel per te bindur me propoganda,,qe duhet vaksina kesaj i ka dalur boja mbasi,qe jan kapur avion me lende kimike kan dal fakte dhe debate per to,qe te bllokoni jeten e lir njerzore qe zoti ja lla dhe me force ti detyroni ta bejne,,njerzit do perdorin zgjuarsin ,do pajtohen per problematikat qe ato kan dhe gjith energjin do ta drejtojne ,per tju nxjerrur jasht loje juve,dhe ju sdo mund ti fusni ne lufte kunder njeri tjetrit,do ti drejtohen te mallit zot dhe ZOTI I NDIHMON TE PAFAJSHMIT,,,ASKUSH ME POPUJT NUK MUND TE KAPET NE FINALE,,POR DHE TE HAPNI FRONTE LUFTE PERFITIMI SIc JENI MESUAR , DO KET POLARIZIM ,SPONTAN TE GJITHA LLOJEVE POTENcIALE TE TEKNOLOGJIS ARMATIMIT NE BOTE,DHE PERMBYSEN INTERESAT,RRU RROFTE PASURIJA DHE MBANI MBI SHPATULLA ,MALLKIMIN E TE PAFAJSHMEVE SI LLOGARI PERPARA ZOTIT TUAJ,KJO ESHTE EcURIJA ,NE PADREJTESI INVESTIMI ANGAZHIMI PROPOGANDA ,QE KA VETEM URREJTJE,PAQARTESI, KUNDERSHTIME HAKMARRJE PERPLASJE PASIGURI,,SHKATRRIM HUMBJE, TMERR DHE NDESHKIM JAN ANTIVLERAT E KUNDERT ESHTE,KUR ZHVILLOHET E DREJTA HAKU SHIKOHEN LIRIT DHE TE DREJTAT,GJAT ZHVILLIMIT VET PLOT QARTESI GJALLERI SIGURI ZGJILLJE SHPRES SHPETIM ,SHPERBLIM KETA JAN VLERAT, QE ZOTI ME MESHIREN E TIJE NJERIUT I DHA,PADISKUTIM NISUR NGA BURIMI,DHE MUNDESIT, QE JEMI GJINI NJERZORE,VIM NGA NJE BURIM KRIJIMI,SISTEM FUNKSIONI BURIM ULLZIMI KRIJIMI,NATYRALITETI,QE DUAM ,TE DREJTEN HAKUN SEJcILI PER VETEN , DHE URREN PADREJTESI TI BEHET,DHE PADREJTESI U BEJNE PAKIcA SHUMIcES SHUMIcA DO ANALIZOJNE PAKIcEN ESHTU SIKURSE PAKIcA SHUMIcEN ME REcIPROcITET,,TE ASHPER KUNDERSHTIME FAKTE DDERI TEK BINDJA VLERSIMI RALITETIT NDARJA PROBLEMIT DHE PRANIMI ORIENTIMIT ME DREJTESI HAK RREGULL MAS SI E KA NDA I MALLI ZOT QE ESHTE FIKS LIGJI QE RREGULLON JETEN NE TOKE PER TE GJITH KU ASKUT NUK I BIE KRENARIJA SEPSE JU PASTRON SHPIRTIN DHE FRENON EGON ,I KESHILLOJ TE GJITH TE ANGAZHUARIT NE KET IDJOTESI ,HISTORIKE TE PADEGJUAR ME PARE ,NDALOHUNI SE KETU FILLON FUNDI TMERRSHEM PER JU,PUSHTETI NDESHKIMI HYJNORE ,NDALOHUNI PERDERISA JU AS ME MENDJEN TUAJ SE PRISNI POR AS QE SE DESHIRONI ,MOS U SHGENJENI JU JENI NJEREZ SI TE GJITH JU NUK ,SHITENI AQ TRIMA PERBALL TE DOBTEVE,,AQ TE FUQISHEM PERBALL VETMBROJTESVE ,JU SMUND TA NDALONI FRYMARRJEN E FUNDIT [VDEKJEN ]NE TRUPIN TUAJ ,JO ME TE SFIDONI LIGJIN KRIJIMIN VULLNETIN E TE MALLIT ZOT,VALL U KONSULTUAT ME ULLZIMIN E TIJE ,QE MENDIMET FJALET VEPRAT DHE ANGAZHIMI JUAJ JU GARANTON SE JU NUK NDESHKOHENI PREJ TIJE,NESE SE KENI BERE DINJE SE NE TOK AS QELL KUSH BEN PADREJTESI U HYN NE HAK TJEREVE NUK SHPETON PA NDESHKIM HYJNORE,NJERZIT E ZGJUAR ,GJERAT I KUPTOJNE SHPEJT,,PENDOHEN NDRYSHOJNE PERSHTATEN ANGAZHOHEN NE DOBI DHE JEN TE LUMTUR E KALOJN JETA VAZHDON PER TE GJITH ME cMIMIN E VEPRAVE QE BEJNE,DHE NJOHURIVE URTESIS QE KAN DIKUSH ANGAZHOHET TE PADREJTESI FUNI DIHET NDESHKIM DHE DIKUSH NE DREJTESI FUNI DIHET SHPETIM ,KJO ESHTE NDARJA E TE MIRIT ME TE KEQIN TEK ANGAZHIMI QE BEJNE NJE KEQARDHJE ESHTE SEPSE ,TE MIRET NUK JUA DUAN TE KEQEN GABIMQAREVE ,PERPIQET ,TI BINDIN NDALOJNE KESHILLOJNE ORIENTOJNE,POR KUR SBINDEN ME VULLNET TE PLOT TE KEQEN E KERKOJNE,I MALLI ZOT DO TU THOJNE ,PER ATE QE PUNUAT SHPERBLEHENI,NUK JU HYHET NE HAK,DITURIN NJERZIT JUA MUNDESOVE TUA THOJNE TE DREJTEN PA NDERPRERJE NJE GJITHA FORMAT,JU SU BINDET,TANI MERRNI ME HAK ATE QE MERITONI,KY KOMENT U BE DUKE LEXUAR GJITHA BURIMET E INFORMIMIT PUBLIK,FETAR SHKENcOR KONSPIRAcIONIN ZHVILLIMET FILOZOFIN E FJALES VEPRIMIT LIGJET HYJNORE,DHE MUNDESIT ME cILSORE NE MENYR TE NDERSJELLT,TE PALEVE,PAVARSIST INTERESIT SE SI ATO VIN DREJT MIRKUPTIMIT BAZ NATYRALITETIT QE KAN ,TE MUNDESHMEN ME TE MIRE DHE ME PREMTUESEN,,UROJ MIRKUPTIM PER GJITH, KY KOMENT NUK BEHET PER NXITJE URREJTJE POR PER URTESI KUPTIMI DHE VEPRIMI NDERSA TJERET NXISIN ATE,E PERGJIDHSHMJA PER GJITH SI PIKA ME E LARTE E URTESIS,QE NGA ANGAZHIMI TYRE REFLEKTIMI,ME MEDJE FJAL VEPRA RENDIMENTI TE KEN DOBIN ME TE MALL SE DEMIN,,NUK DUHET PROJEKTOHET ARMIKU AS AKUZOHET DIKUSH ,POR RRETHANAT MUNDESIT PER SUKSES VIN JO NGA LLUNA POR MENDJA URTESIJA QARTESIJA VJEN BINDJA QE SJELL ,GJALLERI MIRKUPTIM ZGJILLJE KETE E SJELL MESAZHI BINDJES DHE KUNDERSHTIMIT NE UNITET

   1. ASKUSH NUK URREHET ,RESPEKTOHET,NUK LUFTOHET AS MBESHTETET,,PA QEN AI I PARI QE VEPRON KEQ OSE SILLET MIR ,BEN DEM TJEREVE OSE I NDIHMON,ME DREJTESI HAK,RREGULL MAS,ANGAZHIMET JAPIN VIRTYTIN E VET SE NE BARAZIM KEMI NATYRALITETIN DASHURIN PER TE VERTETEN PER VETEN TANI ESHTE DOMOSDOSHMERI PER TE GJITH,ASKUSH SI KA FAJ NE KET BOTE ASKUJT,PER ANGAZHIMIN QE MERRET DHE HAKUN QE I JEPET PERDERI SA,KESHILLA I JEPET SI HAK MUNDESIJA DITURIS HYJNORE ESHTE,QE TE BINDET SE KU PRANOHET DHE KU REFUZOHET,APO NDESHKOHET,ASKUSH NUK ESHTE I PRIVUAR NGA KETO MUNDESI,QE TE PRANOJN NE NDERGJEGJEN E TIJE ATE QE ZEMRA SHPIRTI JA DON SHPETIMIN LUMTURIN BEGATIN ,JO ATE QE I DON EGOJA,SE KESHTU BEHET ARMIK SHKATRRIMTAR I TRUPIT SHPIRTIT TE ARDHMES TIJE ,DHE SI KA KUSH FAJ DHE AS BORXH TA MBAJ MBI SHPIN DEMET E TEKAVE NE ANGAZHIMIN E TIJE SEPSE KJO JET ESHTE E KRIJUAR ME RREGULLA LIGJE DHE KA FUNKSIONUAR ME MIJRA VITE,DHE KETO LIGJE FUNKSIONI ESHTE DOMOSDOSHMERI TI RESPEKTOJME DHE MBROJME TE GJITH,A DINI JU SE SIKUR PARA ARDHESIT TAN TE KISHIN VEPRU PA RREGULL PASE DREJTESI HAK BOTA DO ISHTE SHKATRRU SHUM HERE PERPARA ARDHJES TONE POR KY RREGULL MAS DREJTESI E SOLLI NE DITET TONA DHE NGA E KALUARA TE NXJERRIM MESIM QE TE KEMI PER TE ARDHMEN QARTESI GJALLERI ZGJILLJE SHPRESE SIGURI PAQE SHPETIM

    1. NUK JEMI PA PERGJEGJSI NE KETE BOT NE KET ULLTIM NGA ZOTI ME KTHIM ATI ,MIR ESHTE TI LLOGARISIM VEPRAT E TIJE SEJcILI PERPARA SE TJA LLOGARISIN I MALLI ZOT

     1. LOGJIKA ESHTE KRIJIM SEKRET I ZOTIT,PO TE ISHTE ,MEKANIZEM KOMPJUTERIK DO THONIM ESHTE ME MAKIN LLOGARITESE ME SHUM PRO CESE UNIVERSALE ME NJE DALLUSHMERI KATEGORIZIMI PRECIZ PER NATYRALITETIN NJERZORE,SI PER TE MIREN PO ASHTU DHE PER TE KEQEN ,SI RRUG ,MENDIMI DHE MUNDESI VEPRIMI,LOGJIK ,INSTINKT IMUNITET NJEREN APO TE GJITHA I KAN GJITHA GJALLESAT,KJO ESHTE PERSOSMERI KRIJIMI E TE GJITH PUSHTETESHMIT,,VERTET ,QE NJERIU LIND SI ME ORGANIZEM ,QE ,QE NE MOMENTIN E ,FEKONDIMIT TE SPERMES NGA AKTI SEKSUAL ,FILLON KRIJIMI DHE ZHVILLIMI KETIJE ORGANIZMI,QE KA NEVOJE PER TRAJTIM ,QE NE BARKUN E NENES,,NE JAVEN E 7 TE SHTATZANISE FEMIJA BASHKVEPRON ME MENDIMET DHE VEPRIMET E SEMES, ESHTE FAZE ZHVILLIMI QE I PERKET NJE PROCESI HYJNORE EDUKIMI PER MORALIN E MIRE NDJESHMERIN PER MIR OSE KEQ NE VARESI TE PERQENDRIMIT TE NENES TIJE ANGAZHIMIT SAJE NE MENDIME FJAL VEPRA ,TE MIRA APO KEQIJA DHE FEMIJA MERR AT EDUKAT NDJESHMERI,,KESHILLIMI ESHTE PER MIRE,TE ANGAZHOHET TEK E MIRA,KUR VJEN NE KETE BOTE FEMIJA KA NEVOJE TRAJTIMI,SEPSE NGA NDJESHMERIJA QE E MERR NE BARKUN E NENES KUR LID FILLON ME ANGAZHIMIN LEVIJE AKTIVITET ,ME MENDJE DUKE MESUAR DHE GJYMTYRE DUKE ,VEPRUAR SIPAS DESHIRES NEVOJES,,PERSERI ESHTE,NENA BABAI EDUKUESI PARE,NE MUNDESI QE FEMIJES TJA QARTESOJNE KUPTIMIN E EDUKATES FJAL PER FJAL QE TE VLERSOJN FJALEN QE FLET DUKE JA ,QARTESU SE CFAR ESHTE,PRAKTIKISHT SI DOBI APO DEM SA I KUSHTON DHE SA HUMB, NGA FOLJA DHE VEPRIMI SAJ PRINDI DUHET TE JET SHEMBULL I MIRE SE FEMIJA IMITON ,ME PERPIKMERI,FAR NDOLL KUR FEMIJA I MERR ,DITURIN E DUHUR NE MENYREN E DUHUR DHE FAR NDOLL KUR NUK I MERR,NESE I MERR KUR DHE SI DUHET ,FEMIJA MERR FORME CILESORE ,I PRIRUR VETEM PER SUKSESE PLOT DOBI,ECEN SHPEJT ME RITMIN E KOHES ,I PERGJIGJET ZGJILLJEVE TE NEVOJAVE TE JETES PER VETEN FAMILJEN SHOQERIN,,KUR NUK E MERR NE MENYREN DHE KOHEN E DUHUR,DITURIN ,FEMIJA APO BREZAT ,GJERAT I MESOJN NGA FAKTET PERMES HUMBJES, DHE PASOJAVE,SE LOGJIKA NATYRALITETI SISTEMI KRIJIMIT DHE FUNKSIONIT ESHTE I NJEJTE PER GJITH,LOGJIKA I BINDET FAKTEVE ZGJOHET NE BINDJE ,VLERSIM PRANIM,POR KJO RRUG MESIMI ESHTE E GJAT ME HUMBJE LLIMBJE PASOJA,KOSTO,TE DYTEN PROVOJ ME SHUM KY POPULL U MESUAM PERMES HUMBJES,KOSTOS PASOJAVE,DHE TANI JAN ZGJUAR TE GJITH

  5. NJERIU SI KRIJES E PERSOSUR E ZOTIT MALLERISHEM,NE KUSHTET,E NJE FORMIMI ADEKUAT TE AFTESIMIT ZHVILLIMIT MENDIMIT NE MENYREN KOHEN E DUHUR I PERGJIGJET ZGJILLJEVE NEVOJAVE QE KA, thotë:

   NESE BREZAT INDIVIDIN APO KOLEKTIVIN E TRAJTOJME SIPAS ULLZIMIT HYJNORE,,RENDIMENTI ESHTE PREMTUES SHPRESDHENES ZGJILLES ,DHE CILESORE,,KY ESHTE FAKT KRIJIMI ,SISTEM FUNKSIONI ,DHE MUNDESI ZHVILLIMI,NESE NJERZIT NUK TRAJTOHEN KESHTU SA ME SHUM TE TRAJTOHEN NE TE KUNDERTEN E TE VERTETES,AQ ME SHUM ,PRISHET E MIRA NE BURIM DHE AQ ME SHUM SHTOHET E KEQA NE BURIM,PROBLEMET,PER TE DITUR HAKUN MENYREN E SJELLJES DHE SJELLJEN ME NJERZIT AMANETIN PERGJEGJSIT I TREGON ULLZIMI HYJNORE,KU ASKUSH SKA FUQI TA SFIDOJNE NDRYSHOJNE APO ZHDUKUN SEPSE ESHTE I LILLUR ME SISTEMIN E KRIJIMIT FUNKSIONIT GJALLESAVE PER NE ESHTE TREGUES NJOHJE DHE MUNDESI PER NE QE TI PERSHTATEMI GJITHCKAJE,QE ESHTE KRIJUAR,NE HARMONI QE TE RUAJ MIRMBAJME FUNKSIONIN E BURIMEVE TE DOBIVE SI DOBI PER NE,KRIJIMI DHE ULLZIMI HYJNORE JANE NJE TJETER MREKULLI KRIJIMI MBASI KAN UNITET TE PLOTE,ME TREGUES PREFEKT

  6. A MUNDET TE NDRYSHOHET KODI GJENETIK SIPAS NJE PLANI QELLIMI APO INTERESI NJERZOR, thotë:

   PERGJAT HISTORIS SIPAS MUNDESIVE TE ZHVILLIMIT NJEREZ TE CAKTUAR NISUR NGA EGOJA MALLE KAN TENTUAR TE KAPIN MAJAT NE EKONOMI SUNDIM KA PASUR NGA ATO QE KA N QUAJTUR VETEN ZOT ,KA DHE DO TE KETE,POR ASNJERI ,REALISHT NUK ESHTE NUK MUND TE BEHET,DHE SKA PER TU BERE ,NE FAKT DESHIRAT I KAN POR MUNDESIT RALITETI DESHIRAVE NJERZORE NDOLLET NE DOREN E ZOTIT VET,AI ASKUJT NUK I KA LLENE CILESI TE JETE SI AI I GJITHPUSHTETSHEM,POR I KA FIKSUAR SIPAS VULLNETIT TIJE TE KUFIZUAR,,KU DESHIRAT,E NJERZVE,RALIZOHEN AQ SA DESHIRON AI ,DHE AQ SA DON AI SIPAS ULLZIMIT TIJE PER TE QEN DOBI NDRYSHE I NDJEKIN PASOJAT KOSTOT HUMBJET NESE SPENDOHEN NDRYSHOJNE NESE SU KTHEJN TJERVE HAKUN ,DHE NESE NUK I KTHEHEN VULLNETIT ZOTIT,BESIMIT NE TE VEPRIMIT SIPAS TIJE,NE TRUPIN E NJERIUT THUHET NE NJE HADITH ,ZOTI KA VENE 345 MELEK PER TA MBAJTUR PGJITH PJESET E ORGANIZMIT NE FUNKSION,PERSERI KA KESHILLA QE NESE NJERIU I VEPRON ,ESHTE I MBROJTUR NGA DEMI I TE KEQES,1RREGJIM USHQIMORE PROFETIK,2 PASTRIM SHPIRTERORE,RROBAVE TRUPIT ORGANIZMIT,PASTRIM SHPIRTRORE ESHTE PERMES ULLZIMI HYJNOR VEPRIMIT SIPAS TIJE,PASTRIM TRUPIT RROBAT I PERKASIN HIGJENES PASTRIM I ORGANIZMIT ESHT PASTRIM I GJITHA LENDEVE TE TE HUAJA DHE DEMSHME NGA TRUPI [HELMET]PER KET KA SHUM PASTRUES 1 NDER TO ESHTE PANXHARI KUQ,PASTRIM I GJAKUT KETE E BEN HITHRA,AJI SAJ,FUQIZIM TE SISTEMIT IMUNITARE ,KA SHUM MENYRE POR NJE EFIKASE ESHTE FIKU NJOM APO THAT BASHKE ME VAJ ULLIRI KUSH I BEN KETO ,GJEN VETEN RUAN VETEN MBRON SHENDETIN E VET,,DHE KASTRAVECI LOT ROL TE MALL NESE HAHET VAZHDIMISH MBASI NDALON OBEZITETIN,NE KET FORME LARGOHET C DO NDERHYRJE ,E DEMESHME NE ORGANIZMIN TONE,,ZOTIN,E MALLERISHEM NUK MUND TA SFIDOJNE KUSH ,

  7. JETA ,FUNKSIONI ,ANGAZHIMET ,ZHVILLIMET,DESHIRAT,[KESHILLIMET E ZOTIT MALLERISHEM] PERFUNDIMET thotë:

   JETEN E KEMI TE SHEJTE DHE NJEHER ESHTE FATI TA PROVOJME,ASGJE NUK FUNKSIONON ,SIC,NA DON QEFI NE ,POR SIPAS NJE RREGULLI TE PARACAKTUAR ,NGA ZOTI BOTNAVE,NE NA MBETET TA NJOHIM DHE TI PERSHTATEMI KETI ZHVILLIMI ME HAK,I MALLI ZOT NA KESHILLON,QE ULLZIMIN E TIJE TA MARRIM ME SERIOZITET,DHE ME MENDIMET FJALET VEPRAT TONA TE ANGAZHOHEMI VETEM SI THOT AI SE VETEM ASHTU NE SHPETOJME

  8. NESE PUSHTETARET TONE PRETENDOJNE SE ESHTE E VERTETE QE KEMI [/////////////]VIRUS DHE VAKSINA I PERKET VIRUSIT ANJE QELLIMI TJETER ME LIGJ TE GARANTOJNE SHPERBLIM NESE AJO SJELL PASOJA,TRANSPARENCA SJELL BESUSHMERI ,MUNGESA SAJ PAQARTESI AQ ME KEQ KUR VIHET DETYRIMI,IMPONIMI OSE LILLJET MES TYRE SKALOHET KUFIRI PA TE NUK KA SHERBIME PA TE,E SHUM TE TJERA, KESHTU MBETET KONFLIKT HAPET REFLEKTIM EKSTREM ,TE MI THUASH FEMIJES,TI THUSH NUK PRANOHESH NE SHKOLLE PA BER VAKSINEN ,KJO NUK ESHTE SEMUNDJE AS VAKSIN KY ESHTE KONTROLL I DETYRUAR,,PROPOGANDEN TASHME SE HAN NJERI ,BENI TRANSPARENC, FLISNI ME TRANSPARENC RESPEKTONI LIRIT DHE TE DREJTAT, PUSHTET POPULL EKZISTENCA ZGJAT ME MARRVESHJE ,LIGJE SI PERGJAT HISTORIS JO SIPAS TEKAVE TUAJA,KUSH GUXON TE VERE DORE MBI JETEN NDESHKOHET ,KETE E KENI NE LIGJE A MENDONI SE PO JU VJEN RRALLA TE DILINI PERPARA LIGJIT ,PER KRIME KUNDER POPULLIT,

   1. NESE VERTET JUVE DESHIRONI TE ECNI PA KEMBE NE TOKE,POR VETEM SIPAS DESHIRES INTERESIT,PERMES MASHTRIMIT,IMPONIMIT FUQIS ,PA U KONSULTUAR ME PARE ME ZOTIN E NJEREZVE ULLZIMIN E TIJE,QE NJERZVE TE MOS JU HYNI NE HAK POR TE KUPTONI DHE JUSTIFIKONI PERGJEGJSIT AMANETIN MBI NE ME DREJTESI HAK,RREGULL MAS DIJENI MIRE SE ASGJE ,CFAR MENDONI FLISNI DHE VEPRONI NUK DO KETE ,SUKSES,VETEM SE DESHTIM ,SE SI DO JET VULLNETI ZOTIT PER TE KJO I PERKET VETEM ATIJE POR NE ZOTIN E MALLERISHEM BESOJ SHUM ,SEPSE ESHTE I DREJT NE KRIJIM ,FUNKSIONON PREFEKT DHE ULLZIM QE NA NJEH ME KRIJIMIN FUNKSIONNIN E TIJE,KRIJIMIT,TRAJTIMIN ,SUKSESET,KU GJITHCKA JA KA LENE MESHIRES VET,NJERIU PENDOHET I KTHEHET ATIJE E MESHIRON FAL SHPETON,QENDRON KOKFORTE,NUK PYET ,PER ASGJE,E LEJON TE VEPROJNE SA DON DHE E NDESHKON,DESHTIMET PER JUVE JAN ,SE DOBIT FUNKSIONOJNE NE UNITET JO VETMI,VET SISTEMI FUNKSIONIT IDEVE ,FUQIS RENDIMENTIT,KERKON DITURI FUQI ANGAZHIM ,UNIK NE UNITET PER TU BERE NDIHMES DHE PLOTESUES NE DOBI,JO NGA VETMIJA ,NJERIU BEHET AKTIV ,DHE BESON ATIJE ATYRE QE KAN TREGUES VLERASH,NE VEPRIM,JO ANTIVLERASH ,JU PO FUTENI NE VETIZOLIM,NJERZIT NUK HAN BAR POR BUK DHE TOKA PO UL PROLLIMIN JU SKENI FUQI PER TA PROLLUAR ATE,ME GENJESHTRA NUK MBUSHET BARKU,POR NJERZIT I KENI BERE TE NGELEN PA VLERA VETEM SI FORMAT SIPAS VEPRIMIT TUAJ POR ZHVILLIMI FAKTET I KAN BINDUR LOGJIKEN ,QE GJITHCKA VJEN NGA MUNGESA ,E TE VERTETES ZBATIMIT SAJ,JU MBETENI AUTOR TE SITUATES,PERPARA NJEREZVE,SEPSE JU NA SUALLEN NE KETE PIKE,MUNDESIT I KENI PER TE SHPETUAR VETEN POPULLIN TUAJ,,VETEM DUKE U PENDUAR KTHYER HAKUN DHE ORIENTUAR NJERZIT NGA E VERTETA,ZOTI MALLERISHEM PAK NA LLA NE DUKJE PASURI DHE SHUM EGO SEPSE E BERI JETEN SPROV PER TE HUMBUR APO FITUAR,POR SHUM RUAJTI PER TE NA LLENE NESE I KTHEHEMI DHE VEPROJME SI THOT AI ,NA FURRNIZON DHE SHPERBLEN PA MAS, POR CFAR TJU BESHE NJERZVE TE BARABART NE KRIJIM DHE DHE NATYRALITET DHE NDRYSHEM NE ANGAZHIM ,E RENDESISHME ESHTE MESAZHIPER ULLZIM VLERA RRUGET E SHPETIMIT SI PENDIMIT BINDJES NDRYSHIMIT,JU ESHTE DHENE PA NDERPRERJE NGADO QE KUR KA FILLUAR JETA NE TOKE,POR SEJCILI KA PARE DESHIRAT E VETA,POR E SIGURTE ESHTE QE I MALLI ZOT SESHPEJTI DO TU TREGOJNE ,SE GJERAT NUK ZHVILLOHEN SIPAS DESHIRES POR DUKE JA NENSHTRUAR DESHIRAT VULLNETIT TIJE DHE ZHVILLOHEN VETEM SIPAS VULLNETIT TIJE,NUK ME MBETET GJE PER TU THENE POR KEQARDHJE PER ATE QE DO TE NDOLLE ,E SIGUR PER NDESHKIM HYJNORE ,NE BARAZIM ,SHKAKU SE NUK KUPTOHEN DHE ZBATOHEN PERGJEGJSIT,HAJDE DISA DUAN TE BEHEN ZULLUMQAR ,PO PJESA ME E MALLE PSE HESHT PSE SI KESHILLON BIND NDALON ME GJITHA MENYRAT NGA E KEQA,POR QENDROJN NE HIPOKRIZI DHE I NDJEKIN PAS,NJEHER ISHTE NJE MBRET DHE THERRET DIETARIN I THOT,ME TREGO KUR BIE PUSHTETI IM ,DIJETARI JU PERGJIGJ ,CME DUHET MUA,MRETI I THOT MA QARTESO PO ,I PERGJIGJET KUR TE SHOHESH TE KEQEN DUKE U ZHVILLUAR DHE NJERZIT NUK NDERHYJN ME NDAL,ME MENDJEN CME DUHET MUA ATEHER E KEQA DO TI RREZOJ TE GJITH

  9. E MIRA ,ARRIHET ME SHTET DHE PA SHTET ,ME ZOTIN PERPARA,SEPSE PUSHTETI I VERTET ESHTE I ZOTIT MALLERISHEM, thotë:

   CFAR NDOLL NESE NE ANGAZHOHEMI NE MENDIME FJAL DHE VEPRA TE MIRA VETEM SI THOT I MALLI ZOT,MENJEHERE SEJCILI NGA NE,DO BENTE PJESE NE1 NGA 4 GRUPET NJERZORE QE MBROJNE VENDIN NGA MOS SHKATRRIMI,1 DIETARET 2 ULLHEQESIT E FESE ,LUTJET E BESIMTAREVE 4 GUXIMTARET,THOT I MALLI ZOT RESPEKTONI PRINDERIT,DHE E BEJME PLUS SEVAPEVE DHE FITIMIT PARAJSES,NE KET BOTE MBYLLEN AZILET SHOQERIS I HIQET AI PROBLEM BARR PLAG QE SHKAKTON LLIMBJE KOH ENERGJI,THOT I MALLI ZOT RESPEKTONI,GRAT FAMILJEN,PLUS SEVAPEVE ,ULEN DIVORCET LARGOHET IMORALITETI,SHOQERISE I LARGOHEN KETO PROBLEME PLOGE LLIMBJE HUMBJE,THOT I MALLI ZOT,RESPEKTONI,MBANI LILLJE ME FAREFISIN ,PLUS SEVAPEVE ,SHPERBLIMIT TIJE NE JET DHE PASURI,ARRIHET UNITETI GJALLEROHEN NJERZIT KU NGA MOSMAJTJA LILLJEVE DALIM TEK PROBLEMI,THOT I MALLI ZOT KRYENI OBLIGIMET DHE KRYHEN ,NJERZIT FORCOJN LILLJET ME ZOTIN DHE MSHIRA TIJE ZBRET NE TOK,THOT I MALLI ZOT AFTESOHUNI DHE AFTESOHEMI ME NJOHURI SIPAS ULLZIMIT TIJE,NE QARTESOJM GJALLEROJME VETEN DUKE I LLENE MUNDESI PERMES ANGAZHIMIT DHE LUTJES DREJTUAR ZOTIT ME MESHIREN E TIJE TE RRALIZOJM DESHIRAT ,THOT I MALLI ZOT BENI VEPRA TE MIRA LARGOHUNI HARAMIT DHE I BEJME,,VALLAHI ME SYT TON DO SHIHNIM NJERZ TE INTERESUAR ME NDERGJEGJE TE PASTERT PER TE GJETUR NDONJE PROBLEM DHE ZGJILLUR PER TE FITUAR MESHIREN FALJEN SHPERBLIMIN E TIJE PERJETSIN,KURSE NE TOKE ,ZGJILLEN PROBLEMETKUY ESHTE ULLZIMI HYJNORE QE PASTRON SHPIRTIN FRENON EGON DHE RRIT ANGAZHIMIN PER VEPRA TE MIRA ,PER TE FITUAR PERJETESINE,ULLZIMI HYJNOR NJERZIT I ORIENTON NE VLERA DOBI SHPETIM,MBI BAZEN E BAMIRSIS NJERZIT I MALLI ZOT I LARTESON,ZOTI MALLERISHEM ME MESHIREN E TIJE KRIJOJ PERSOSI GJITHA SISTEMET E KRIJIMIT ORGANIZIMIT FUNKSIONIT UNITETET ,ZGJILLJET DUKE NA LENE ME TE LEHTEN VETEM ANGAZHIMIN SI THOT AI,DHE NDJEHEMI MIRE

  10. GABOHET AI QE MENDON ,SE,ME NJERZIT MUNT TE VEPROHET NE PROPOGAND DHE VEPRIME SI PERPARA 100 VITEVE PA ZHVILLIM TEKNOLOGJI SI SOT ME TEKNOLOGJI DHE GJITHA MUNDESIT E INFORMACIONIT,TEKNOLOGJIS,DHE TE ARRIJ QELLIMET KURR,EKSPERIENCA POZITIVE NGA AJO NEGATIVE NDRYSHON,E MIRA NGA E KEQA NDRYSHON LUFTA NGA PAQA,NDRYSHON,NJERZIT,I BINDEN VETEM TE VERTETES SEPSE KA FAKTE,SHUM NJEREZ PO HUMBIN SHUM NE KETE BOTE ,VETEM NGA VLERSIMET DHE ANGAZHIMET NE EKSPERIENCA QE TASHME ZHVILLIMET I KAN PERMBYSUR,DHE NUK JAPIN REZULTAT SEPSE SUKSESIN E JET VETEM MENDIMI FJALA DHE VEPRA DREJTE,SEPSE ESHTE KRIJIM HYJNORE QE PASQYR KA MUNDESIT KRIJESAT DHE MUNDESI ZHVILLIMI ANGAZHIMIN TONE NE VEPRA TE MIRA,VETEM VEPRAT E MIRA KAN RENDIMENT SUKSESIN DOBIN

 2. Pa shih, pa shih – nje Ministri e Shqiperise qe manipuloka!!!!!

  Edhe kjo s’ishte degjuar ndonjehere!

  (Manipulimi ne Shqiperi shpejt do te kthehet ne detyrim ligjor, ashtusikurse vaksina qe rreken te bejne)

  1. Jame i pa fat qe te kem intelektin e Mutit Kristaqit dhe gjithe mutrave te tjere te ketij portali per te kuptuar manipulimet qe reklamon ky lajm.

    1. Te thashe jame i pa fat. Une di qe te gjtha qeniet njerzore nga bolet dhe kari krijohen ndersa ti nuk qenke krijuar nga kari dhe sperma por nga llumi ku vazhdon te vuash ne agonine e metamorfozes per t’u ngjizur ne qenie humane.

  2. CILI ESHTE NDIKIMI NE MENDJEN NJERZORE,PERBALL ZHVILLIMEVE TE MIRES DHE TE KEQES thotë:

   NISEMI NGA NATYRALITETI,TE GJITH DUAM TE MIREN TE DREJTEN PER VETE DHE URREJM PADREJTESI TE NA BEHET REAGOJM ASHPER,,KURSE ZGJILLJET JAN NE UNITET,ASGJE TASHME NUK ESHTE E FSHEHUR GJITHCKA DUKET QARTE ,E MBYLLURA DHE E HAPTA, SEPSE ZHVILLIMET LENE GJURM FAKTE, QE KAN PERGJEGJES,PER HAPESIREN KU ZHVILLOHEN SEPSE ,ASNJE ULLEHEQES ,PER ZHVILLIMET QE NDOLLIN NE HAPSIREN E TIJE NUK ESHTE PA PERGJEGJSI PERDERI SA KA MARRE PERGJEGJSIT E KONTROLLIT MENAXHIMIT ZGJILLJEVE EKUJLIBRAVE PER AT HAPESIR,,KUR ZBATOHEN RREGULLAT MBAHET DREJTESI JEPET HAKU ,SEJCILIT I JEPET MUNDESIJA,E MESIMIT KUPTIMIT TE NJOHURIVE DHE ZBATIMIT TE,PERGJEGJSIVE TE JETES,NGA ULLHEQESI TEK INDIVIDI,PROBLEMET ZGJILLEN SEPSE FUNKSIONI ZGJILLJA EKUJLIBRAT SIGURIJA GJALLERIJA PAQA SHPRESA SHPETIMI QE QUHEN VLERA,,NUK VIN NDRYSHE ,PA U MESUAR PRANUAR ZBATUAR ,KETA NUK KAN NDOLLUR,,KA NDOLLUR ME E KEQA KUR NJE GRUP NJERZISH VETEM PER PUSHTET PARA ,NDER VITE KAN DEMTUAR GJITHA RRUGET ,QE MBAJNE GJALL FUNKSIONIN E BURIMEVE TE DOBIVE,,,FRYMARRJEN E JETES,MBASI KJO ESHTE BAZA PLANIFIKIMIT,ZGJILLJEVE EKZISTENCES,SE ME QELLIM SE NISUR NGA PUSHTETI PARAS ,KETE E KAN DEMTUAR,DHE MUNGESA SAJE ,NJIHET KUDO KJO ESHTE E VERTETA,TE GJITH E DUAM PER VETEN ,POR JO PER TJERET,POR RALITETI PO NA BINDE ME FAKTE, QE NE NUK JEMI ,GJITHCKAJA PER GJITH CKA NA KA QEFI QE MUND TA SUNDOJME BEJME SI TE DUAM ME TE,SKA SHANCE ,POR GJITH CKA ME FAKTE ,GJAT FUNKSIONIN E VET PO NA JEP SINJALIN ,QE DUHET TA NJOHIM ,DHE MENDIMET ,FJALET VEPRAT,,ANGAZHIMIN TANE TA PERSHTASIM ME FUNKSIONIN EKUJLIBRAT ,E TYRE NE MENYRE QE PLANIFIKIMI YNE BURIMET E DOBIVE QE TE RALIZOJME ,DESHIRAT,,TE ARRIHET,EKZISTEN CA E TYRE TE QENDROJNE,,KREJT THJESH E DREJTA ,HAKU RREGULLI MASA ME GJITHCKA ,MIRKUPTIMI MARRVESHJET PERMES VLERAVE,KUR KETA U THUHET NUK PRANOHEN DHE AS ZBATOHEN MENDJA SEJCILIT DIN TA DALLOJNE SHE KAN SHPREHUR SHPREHIN DHE DO TA SHPRENIN NATYRALITETIN E VET NE UNITET ,KUNDERSHTIM TE KEQES NE GJITHA NIVELET

   1. MASHTRIMI IMPONIMI ,FORMIMI,,FORCA FUQIJA,TERRORI ,MBI POPULL PER NJE KOHE TE GJAT ZVOGLUAR REAGIMIN ,POZITIV AQ SA E BEN DOMINANTE TE PADREJTET TE RESPEKTOHEN NDEROHEN PRANOHEN,POR ZHVILLIMET FAKTET ,TEKNOLOGJIJA LART I BERI ME TE FRESKETA LILLJET UNITETIN E MENDIMIT QARTESIN VLERSIMIN DHE ANGAZHIMIN,NJERZOR ME GJITHA BURIMET E INFORMACIONIT ,NE RRJETIN SOCIAL, KU MERR INFORMACION BESIMIT HYJNOR KONSPIRATIVE ,POLITIKE TE KUNDERTA ,ETJ ,MJAFTUSHEM PER LOGJIKEN PER KONFIGURIM ,KU SEJCILIT I SJELL MUNDESIN ,QE ME PESHOREN E TIJE TA MAS DREJT LIGJET E GJOJA SHTETIT POR ESHT KOMPANI BIZNESI DEFAKTO, DHE TE VERTETEN FUNKSIONALE,,THON TE FUQISHMIT FITUM LUFTEN DHE BEJME LIGJIN,DHE ME LUFTEN E DYT COPTUAN DISA SHTETE,KU ATO PROBLEMATIKA FUTEN KONKURENC VETMBROJTJE BOTEN ,SAQE PER ANTIVLERAT QE JAN ARRITUR JAN TE PENDUAR DHE VET PASARDHESIT E ATYRE QE I KAN VULOSUR,PER SHERRIN QE JU KAN LEN PAS QE TASHME KJO PROBLEMATIK U ESHTE BERE LITAR NE FYT GATI TUA MARRIN FRYMEN ME KOSTO TE PAIMAGJINUESHME,NUK MJAFTOHEN ME KAQ POR SHKATRROJN DHE SISTEMIN E VLERAVE SI PROPOGAND DHE SI GJALLESA DUKE PREKUR RENDE BURIMET E DOBIVE TANI QE PO SHOHIN TE FUNDIT QE FJALA SI MUNDESI KA PASQYRIM KRIJIMIN KRIJESAT FUNKSIONIN NORMAL TE TYRE QE TE JAPIN DOBIT ,E KUPTUN QE DESHTOJ MASHTRIMI SE E ZBULOJ FAKTI KRIJIMI KRIJESAT KRIJESAT I PERGJIGJEN RREGULLIT MASES KUFIZIMIT JO PA KUFIZIMIT,,DOLEN TEK REDUKTIMI POPULLSISE KA 20 VITE DHE ME SHUM QE KA DALUR KY ZE SHQETESUES,NGA KY GRUP NJERZOR,SIKUR KETA JAN KRIJUESI BOTNAVE E JO KRIJESAT E TIJE,SOT DEL VAKSINA ,TE KONSPIRA CIONIT E QUAJN NANO TEKNOLOGJI MIKROCIP QE KONTROLLON JETEN NJERZORE KOMANDON ORIENTON NDALON ,SHTETI THOT ESHTE SEMUNDJE DUHET VAKSINA,FILLIMISHT U THA,E BEN KUSH DO ,KONSPIRACIONI THOT DO NDERTHURET ME INTERESA JETIKE,PER GJITHA NEVOJAT QE KE UJ USHQIM DOKUMENTE QARKULLIM ,NUK NDIHMOHESH VETEM ME PASAPORT VAKSINE ,SHTETI THA E BEN KUSH DON NUK KA PASAPORT VAKSINE AS DETYRIM ,TANI SHTETI THOT ARSIMTARET STUDENTET PENCIONISTET TE VAKSINOHEN ME DETYRIM ,PRA KONSPIRACIONI ESHTE MATES TENCIONI PER NE DHE MENJEHER ZBATOHET,GJIDEMI NJE POPULL DHE NJE BOTE TE ZHGENJYER,POR FATKEQESIJA NUK ESHTE KREJT PER NE TE PAFAJSHMIT POR PER VET FAJTORET,SE LEHET FAKTET BINDIN MENDJET QE GJITHCKA ESHTE NJE DJALLEZI MASHTRIM SIC ISHTE KOMUNIZMI QE SA NA FUTEN NE SISTEM NA GENJYEN DUKE NA E BERE PARAJS E PASTAJ KUR HYM NA BEN FERR TE VERTET,NJERZIT DO SHPREHIN NATYRALITETIN URREJN KUNDERSHTOJNE DHE KERKOJN TE DREJTAT HAKUN QE JU TAKON NE UNITET

 3. Lapsi mos merrni shembuj kuturu per budallalliqe no-vax! Kjo zonja (aspak simpatike) po flet per uljen e numri te viktimave. Nuk i plasi njeriut nese nuk ka viktima te shikoje nr e te infektuarve., keshtuqe gjithe artikulli eshte pa sens!

 4. Po turp nuk keni mer debila? Po ju akoma shkruani shqipen si pasneser e tani dilni e na beni shkence se sa e cfare efekti kane vaksinat. Po pse mer tyca, cdo debilllik eshte i justifikuar po te jete kunder te gjatit?

 5. Ajo qe ka nevoje te disķutohet, dhe fort madje, eshte qe pse ne Shqiperi vendimet per nje dicka thelbesisht mjeksore meren nga nje individ i vetem, me profesion mesues vizatimi. Thote Rama, te.mbyllen njerzia, dhe mbyllen. Te vihen maska neper rruge dhe hiqen ne lokale (qe ne asnje vend te botes nuk beri vaki, si duket kishte frike per veten dhe pjellet e tij) , te hapet dhe filloje ahengu ketu e kater muaj, dhe ne ashtu pa breke fare. Tani i ka ardhur veza ne bythe dhe prape.nga frika per veten sesa popullin , nxjerr avaze. Po pse nuk i doli vera per te vaksinuar mesues e te tjere? Po pse e bene vendin han pa porta? Keto jane ceshtje per diskutim. Virusi do te kishte nje vale te katert, e peste, e kane sterthene shkenctaret mjeksore. Por psikopate dhe arrogante si kjo shushka e shendetesise tone bashke me te ngjashmit e saj jane thjesht nje dekor i atij loqes lart.

  1. E drejte, eshte bere puna e vaksinave ceshtje politike dhe njerezit e marrin per te tille. Ne fakt eshte ceshtje shendeti dhe duhet bere patjeter. I kemi lene shume vend injoranteve dhe avdalleve idiote qe flasin kunder vaksines dhe lapsi nuk duhet ta beje kete. “problemi” eshte qe vaksinimi eshte vullnetar por duhen vendosur masa shtrenguese ne menyre qe te rritet % e te vaksinuarve! Cdo vaksine me teper rrit imunizimin kolektiv dhe ul nr e shqipetareve viktima te pandemise.

   1. ku e shikon ti imunizimin kolektiv? shifrat ne angli izrael amerike etj flasin ndryshe. lajmet e klani dhe topit shikon o derdimen? izraeli po ndeshkohe prej numrit te larte te vaksinimeve.

   2. Ku e shef ceshtjen politike ti mor nallban (e). Edhe Edi edhe Luli bask me Salen bejne propagand per tu vaksinuar!!!
    Kush ta tha ty qe Vaksinat rrisin “rrit imunizimin kolektiv”, apo kshu ke degju…
    Kjo qe pretendon ti nuk vlen vetem per vaksinat qe parandalojne marrjen e virusin, por vaksina anti Covid nuk eshte e tille, pasi te gjithe ato qe kane bo vaksinen mund te infektohen dhe tia transmetojne virusin te tjereve. Shembulli me i mire per kete jane Izraeli, Islanda dhe Kili.
    ke koka te shkences, fituesa te cmimit Nobel qe kane dal hapur publikisht kundra vaksinimit masiv te popullates, por ju nuk degjoni shkenctaret degjoni Burokratet, njerzit si puna e Fanucit, Piperos apo si Najada e cila deshtoi dhe ne Politike, qe cilet kane deshtu ne shkence dhe i jane fut politikes.

    Shifni statistikat o Idioter, deri me tani ne Bote kane vdek 3-5 here me shume njerez nga kanceri sesa nga Covidi.

    1. Infektimi i personave te vaksinuar eshte i mundur por duke qene se zhvillojne nje ngarkese shume me te ulet atehere ka shume me pak mundesi ta percojne ate. Infektimi i personave te vaksinuar nuk eshte mohuar qe ne fillimpor mesa duket ti nuk di te lexosh. Izraeli po ben te treten doze, si thua perse? apo se nuk ka besim. Cdo vaksine (edhe ajo e gripit) kane jo me shume se 6 muaj jetegjatesi. Nesje ti kush e di nga je, dhe deri dje ke honger morra e tani te bo efekt vaksina. Mos u vaksino se bota ka nevoje per idiote te tille, por mos na caj *** se na e peshtire

     1. Une per Vete le e rrit ne Tirane (po ashtu dhe prinderit) deri para ca muajsh (kur e pash qe Shqiperia po shkonte per lesh, kur opozita nuk ekzistonte me dhe Luli me Edin ishin bere 1), po ti nga je??
      Personat e vaksinuar kane te njejten ngarkese virale me personat e pa vaksinuar, pra jane njesoj ngjites, e ka thene me gojen e tij dhe vet Fanuci para disa javesh, po mesa duket ti nuk perditesohesh me te rejat e fundit.
      Izraeli nuk po ben dozen e 3, por po diskuton a duhet bere doza e 3, dhe cilat jane pritshmerit per te ardhmen, sepse nuk eshte e mundur qe te bejme nga nje doz cdo 6 muaj, sepse sa me shume koh kalon aq me rezistent behet virusi ndaj vaksines.
      Ti je analfabet funksionak apo po tallesh, me sa pare mend thua qe te gjitha vaksinat e kane efikasitetin vetem 6 muaj???
      Po pse vaksinat qe ke bere ti kur ishe i vogel 6 muaj e paten efikasitetin apo gjith jeten???
      Sipas teje cdo 6 muaj duhet te cpohemi ne, hajde mendje hajde…

     2. AS – e prishe ne fund. Vaksinat per viruset nuk te mbrojne perjetesisht sepse viruset kalojne mutacione. Vaksinat per bakteret qe kemi bere ne, po, ato jane te perjetshme.

 6. Kinezeria e rradhes nga republika lekur bananesh.
  Cdo studim qe po shkenca e ketyre tregon se vaksina qe nuk permbush perkufizimet e vax as nuk te mbron e as ndalon shperndarjen dhe kta e duan ta bejn me detyrim…pse? Se kshu esht dhe moda e kshu i duket vetja pasha psikopatit te gjate.
  Perndryshe nga ogerta qe eshte nje kukull e pushtetit njerzit duhet ti marrin vete vendimet per shendetin e tyre pa friksim detyrim tallje mashtrim apo mallkim nga palacot e sistemit.

    1. Jo artikullin o “politikan” po studimin , apo nukk nigjo nga ati vesh ti ha ha ha idiot injorant. Sa per sufllaqen, lexo edhe Prof Dr. Tritani Shehun e pastaj flasim..

 7. TE NA RRUANI KARIN O PLEHRA QE JU QIFSHA ROBT ME GJITHE VAKSINAT TUAJA VRASESE. MUND TE MANIPULONI CA GOMERE E CA HALLEXHINJ POR SHUME NJEREZ E DINE QE VAKSINAT VRASIN DHE DO VRASIN AKOMA ME SHUME NE MUAJT QE DOTE VIJNE. MINISTRE KRIMINELE

  1. debil.injoranca eshte shumte ne nr e mbledh vota.gjithologet shqiptare jane ber te ter mjek e shkencetar e japin lirisht mendim per fusha qe skan lexuar nje germe ne jeten e tyre.mund te kuptoj ata qe kane dyshime,por kur degjoj qe vaksina vret eshte uleritse.po ne shqipet harrojm kollaj.iken shpejt dy vjet.ne memorien e kemi 0.jemi kthyer ne mesjete.tokaeshte e sheshte.mjer familjaret qe u kane ne shtepi o novaxa.suksese ne jete…

   1. Ik o rrot kari dhe bythqir i rilindjes, Ti je analfabet varikars. Llogace trotuaresh. Njerez si ju duhen djegur te gjalle qe e shisbu vrinmen e bythes per nje byrek me gjize. Vaksinat te vrasin o llum sorrosian dhe plehrat si ju duan te zhdukin Shqiptaret

 8. Mbasi pëllet Taleban Rama, i përtyp dhe ripërtyp media e paanshme, dalin në fund bajgat institucionale të pavaruara dhe vulosin lloj-lloj budallëqesh gjoja-shkencore për të konfirmuar pëllitejet e Liderit Global në Facebook me pika të kuqe.

  Mbasi gjatë gjithe sezonit të verës nuk i kanë kërkuar askujt që ka hyrë në Shqipëri testin negativ e as status vaksinimi, bënë dhe koncert me këngëtarin e Arkanit në Korçe, dhe tani duan të marrin pseudomasa se ka shtet këtu jo llafe.

  A janë vaksinuar të gjitha shtresat e riskut me vaksinën kineze gjatë fushates zgjedhore??
  Kush ka patur dëshirë është vaksinuar dhe teorikisht është person i mbrojtur që nuk sëmuret nga covidi.
  Tani çfarë rreziku i shkaktojnë të pavaksinuarit ose të infektuarit personave që janë vaksinuar dhe e kanë kaluar së fundmi?
  Ndryshimi i vetëm midis atyre që janë vaksinuar dhe atyre jo deri më tani të raportuar në mediat ndërkombëtare është se të vaksinuarit e kalojnë më lehtë dhe kanë probabilitet më të ulet që të shtrohen në urgjencë, por njësoj infektohen dhe e përhapin te tjerët.

  Të gjitha variantet kanë ardhur nga vende me popullsi të madhe, të varfër ekonomikisht dhe me higjenë të cunguar.
  Në fillim u ngjiz në Kinë, më pas ishte varianti Brazilian, tani është Delta nga India, më vonë do dali variant nga Afrika dhe Lindja e Mesme dhe rreziku që një variant të vi nga këto vende është më i lartë sesa vendet që kanë kushte më të mira të higjenës dhe nivel më të lartë testimi e vaksinimi si Europa dhe Amerika e Veriut, pra janë gati mbi 90% e popullatës së botës të pavaksinuar e që nuk marrin masa anticovid, ku probabiliteti që të dali një variant tjetër që anashakalon vaksinen është më i lartë se në vendet me kujdes shëndetësor. Për sa kohë do lejojnë dyndjet e refugjatëve nga këto vende dhe lëvizjet me ato vende çdo masë vaksinimi të detyruar është idiote dhe e paefektshme. Izraeli që ka nivelin më të lartë të vaksinimit përsëri po kalon një valë tjetër.

  Mbështes vaksinimin dhe e këshilloj që kush ka mundësi dhe është i bindur në përfitimet që jep ta bëjë atë pa u vonuar, sidomos shtresat e rrezikuara si dhe të moshuara, nga ku rrezikohen më shumë në afatshkurtër se afatgjatë. Por jam kundër bërjes së tij me detyrim dhe penalizimeve për ato që nuk e kanë kryer dhe kanë frikë e dyshime ta bëjnë. Pasi mund të kthehet në boomerang e të shkaktojë dëme të pariparueshme në besimin ndaj vaksinave si mjet luftimi ndaj sëmundjeve.

  1. Asgje e pavertete por: Infektimi i personave te vaksinuar eshte i mundur por duke qene se zhvillojne nje ngarkese shume me te ulet atehere ka shume me pak mundesi ta percojne ate. Infektimi i personave te vaksinuar nuk eshte mohuar qe ne fillim.

   1. Nuk esht e vertete, te vaksinuarit nuk zhvillojne nje ngarkese me te ulet po te njejte ose me te larte se te pavaksinuarit e infektuar.
    Nderkohe duke u nisur nga numrat e larte te infektimeve mbas nje fushate me 2 vaksina ka dyshime qe te vaksinuarit shperndajne spike protein. Lexoni Dr Robert Malone studiesin dhe zhvilluesi i terapise mRna dhe jo Prof Dr Tritan Kastravecin..

    1. Do jesh i ri ti, ose nuk te kujtohet mire, por Tritani eshte Tritan Prasi jo Kastraveci.
     Thojn qe ne 97 kur ka shku ne lushnje i kan fut prasin ne byth.

     1. Mkujtohet po nga nxitimi bera lapsus..tme fali Prof Dr Tritan Prasi

 9. Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, ka reaguar për masat anti-COVID të vendosura pak më parë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

  Shehu thotë se shqiptarët duhet të vaksinohen, por me vaksinat e certifikuara dhe të miratuara nga Ema.

  Ai gjithashtu thekson se komiteti nuk deklaroi uljen e moshës së mundësisë së vaksinimit për fëmijët në 12-vjeç, edhe pse pranoi rritjen e sëmundshmërisë në moshat e reja. Gjithashtu, ish-ministri nënvizon se nuk pati asnjë reagim për bërjen e një doze të tretë të virusit.

 10. Iku nga parlamenti Mark Marku?

  Punë e madhe që iku!

  Asgjë nuk ndryshon.

  Për të ndryshuar parlamenti dhe vetë opozita nuk bën dobi largimi i një deputeti si ai dhe, duhet pranuar, as i gjithë trupës opozitare parlamentare.

  Duhet të ikë vetëm NJË, për të marrë frymë të gjithë! Sali Berisha!Ja dhe shpellkaret e shkences gjitholloge bo bejne gallate gjoja me njeri tjetrin por ne të vertet eshte vetem nje shpellkar saliban qe komenton

 11. Ngarkesa virale është e njëjtë si tek të vaksinuarit edhe tek të pavaksinuarit.
  Kështu thotë. Fauci dhe studimet.

  Efikasiteti ndaj rasteve të rënda ende nuk është përpunuar, ka vetëm të dhëna të testimeve por jo nga terreni.

  Realisht virusi shndërrohet, dhe si i tillë ai mund ti shpëtojë vaksinimit, prandaj shumë në botë thonë që nuk ka sens të vaksinohesh çdo 3 muaj apo 6 muaj…
  Duhet kurë dhe terapi për virozën dhe vaksinim si komplentar për moshat dhe grupet në rrezik.

  Jo vaksinë çdo 3 muaj se doli varianti theta, jota, my, ita , lambda, gama, etj shkronja të alfabetit grek. Nuk quhet më vaksinë kjo, por politikë, hajde godasin të tjerët se na erdhi rasti në dorë…

  Sa për shqipërinë, nuk ia vlen ta zësh në gojë, vendimet e ashtuquajtura teknike janë pa pikë llogjike, të këputura në kohë dhe në masa sipas rëndësisë, por ama sipas edi ramës. Pra në varësi se ça ka në mend rama bën komiteti i ashtuquajtur komitet.

  Zhgarravinë fund e krye

  1. Ke te drejte perderisa Lapsi ta jep kete mundesi te mashtrosh duke ja fut emrave kot me kot, nderkohe qe ne Kosove vdesin 30 veta ne dite. Ik mer hale se do te te vrasin robt e viktimave.

   1. Ik o debil se shifra te manipuluara jane dhe ti nuk je askushi ti heqesh fjalen e lire te tjereve. Fashist rrobqir sorrosian

 12. E gjendur jashtë pushtetit qëndror pas tentativës së tretë radhazi përballë Edi Ramës, por dhe jashtë pushtetit vendor, pa asnjë bashki në qeverisje, përjashtuar Shkodrën ku Voltana Ademi ka mbetur si “dopiogjashta” në derë të kryeqendrës së Veriut por e “mbytur” nga një këshill bashkiak tërësisht socialist, me një kryetar real si Sali Berisha “non grata në SHBA” dhe një zyrtar si Lulzim Basha që “as të … ngre dhe as të lëshon”

 13. E do t’i tregoj Lulzim Bashës, se PD duhet te marre shembull nga Dashua i Lazaratit dhe te mos i vij turp të vdes për Berishën.

  Duke tentuar të tërheq Lazaratin në një betejë fillimisht politike e më pas fizike përmes trazirave që planifikon në Shtator, Berisha është duke u investuar ta paraqes atë si një viktimë e politikës së sotme amerikane

 14. Vaksina ka efekt!
  Kete nuk e luan as topi dhe ka fakte konkrete qe e vertetojne.
  Ja, konkretisht, debilat ripjelles sufllaqexhinj qe jane vaksinuar me urdher Partie, nuk jane me ne gjendje te kuptojne se artikulli, por edhe diskutimet e komentet behen per virusin e pseudovaksinat. Ata bejne ca komente per Berishen, Bashen, Markun apo Voltana Ademin.
  Ja efekti i vaksinave.
  Nxitoni Covidiote ta beni. Jo vetem 3 here, 13 here.

  1. Prite kut te flasin dhe pe paradat homoseksuale se ate e kane pike te dobet bythqirat e gay 99 qe sot quhet Rideshtim

 15. Mos harroni nje gote me shurre mbas vaksines, pastron mushkerite dhe melcine, shpetoni nga verdheza dhe leshmanoza tetanozike.
  Blini kinina kunder mushkonjes anafele dhe lakuriqit te huanit. Lani kembet me sapun. Kur te kolliteni vendosni bythen para gojes.

 16. Vaksinimi është një eksperiment mbi njerëzit është një mashtrim i madh .Lexoni Librin e së Vërtetës dhënë Marias së Mëshirës Hyjnore që profetizon ngjarjet e ardhshme dhe komplotin që po përgatitet kundër popujve të botës për kontrollin mbarë botëror mbi paratë shëndetin dhe besimin lutuni të shpëtoni nga antikrishti dhe profeti i rremë. Merrni Vulën e Hyjit të Gjallë dhe medaljen e Shpëtimit për mbrojtje pasi pushteti i antikrishtit po vedoset kudo në botë.

  1. [AI QE KERKON ALLAHUN ,ALLAHU DOTI MJAFTOJNE ATIJE,],,[KA SHPETUAR ,AI QE ESHTE PASTRUARKESHTU THOT I MALLI ZOT NE KETO AJETE KURANORE,, thotë:

   NJERZIT DUKET SE PO MERREN ME SHUM SE CFAR DO BEHET SE ,CFAR DUHET BERE ,PER GJITHA MOMENTET,VERTET ESHTE THENE NE LIBRAT E SHEJTE PER SHENJAT E QAMETITPER NDOLLIT QE DO NDOLLIN,DERI NE QAMET DHE DUKE TREGUAR URTESIN E TIJE ME KESHILLIME DUKE NA KESHILLUAR PER MIRE DHE NDALUR NGA E KEQA,DHE KETO KESHILLIME SI DOMOSDOSHMER PO I JEPET MUNDESIJA CDO NJERIU TI DEGJOJNE SHOHIN ,NGA GJITHA BURIMET,PA NDERPRERJE,,MBETET PER TU THEN O NJEREZ,,PERQENDROHUNI NE MENDIME FJAL VEPRA ,NE ATE QE KENI NE SHPIRTE ,GJITHCKA ZOTI KA LEJU SI TE MIR PER JU KA KESHILLU ,DHE VERTET DO NDJEHENI TE QET,TE SHPETUAR,ESHTE ME MIR PER JUVE QE KOHEN TA SHFRYTEZONI NE DOBIN TUAJ ,QE I SHERBEN TE ARDHMES TUAJ ADHURONI TE MALLIN ZOT MOS I BENI SHOK ATIJE,KETO ISHIN KESHILLIMI HYJNORE QE NGA FILLIMI SHPALLJEVE DERI NE QAMET QE TI VAZHDOJME DHE MOS NDERPRESIM ,TE MOS HULUMTOJME TE METAT E TJEREVE CFAR DO NDOLLIN POR PREGATISUNI SI THOT I MALLI ZOT PER KETO NDOLLI KU ESHTE NATYRALITETI YNE DUAM TE DREJTEN HAKUN LUMTURIN SHPETIMIN DHE PO KY ESHTE BURIMI KESHILLIMIT VETEM ULLZIMI HYJNOR,TE MERREMI ME SHUM SE KAQ I MALLI ZOT SNA KA KESHILLUAR,VERTET SHUM NGJARJE DO NDOLLIN POR KUR DHE SI RRETHANAT SHKAQET ASKUSH SI DIN,NE LUTEMI QE I MALLI ZOT TE NA I LEHTESOJNE SPROVAT ME TE,KUSH PRET ANTIKRISHTIN APO KRISHTIN IMAM MEHDIUN XHUXHAT,TE LIND TJELLI NGA PRENDON LUFTRA APO FUNDIN E BOTES DO QENDROJNE NE KET PIK DUKE HUMBUR KOHE FUQI KOT ,PA DOBI DHE DO LARGOHET PREJ ASAJ QE E SHPETON ULLZIMIT PRAKTIKIMIT PERHAPJES DOBIVE,,DHE MBETET ME TE HUMBURIT,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu