• |
ide | kryesore

Nga hero kombëtar në shofer taksie/ Si Erdogan shkatërroi legjendën Hakan Shukur

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nga një legjendë e futbollit ai është kthyer në një “armik të popullit”.


“Nëse nuk do të kisha lënë vendin në 2015-ën, ata nuk do të më linin të jetoja” – rrëfen Hakan Shukur në një bisedë tronditëse për gazetën gjermane “Bild” në ditën e 50-vjetorit të tij të lindjes.


Hakan Shukur ka qenë një ikonë e futbollit turk për vite me radhë. Në vitin 2002, ai shkëlqeu në Kampionatin Botëror në Kore dhe Japoni, gjatë së cilës ekipi kombëtar turk u ngjit deri në vendin e tretë të podiumit të më të mirëve.

Heroi i ekipit nga Bosfori ishte, ndër të tjera Sukur, i cili tundi rrjetën në ndeshjen vendimtare, duke u hapur rrugën turqve për të fituar medaljen e bronztë. Me kalimin e viteve, ai ka qenë gjithashtu një ambasador për futbollin vendas.

FutbolBible on Twitter: "🇹🇷 Turkish legend Hakan Sukur is now an Uber driver in America. The former Galatasaray star has been exiled from Turkey by president Erdogan and his bank accounts were

Tashmë, prej disa vitesh, ish-futbollisti jeton në SHBA pasi u detyrua të ikte nga regjimi i Presidentit Erdogan. Në vendin e tij, ai u bë aq i urryer saqë gjatë transmetimit të Euro 2020 këtë verë ishte e ndaluar të shqiptohej emri i tij në TV dhe të përmendej rekordi që kishte arritur ndërsa luante për ekipin kombëtar.

Për komentuesit ishte një problem më vete pasi Sukur mban disa rekorde në futbollin turk. Ai është futbollisti që ka bërë paraqitjet më të shumta për ekipin kombëtar në historinë e kualifikueseve dhe finaleve të Kampionatit Evropian. Ai gjithashtu ka shënuar gjithsej 21 gola dhe është lider në klasifikim. Ai u shfaq 7 herë në finale, duke goditur 2 herë portën e kundërshtarëve.

Hakan Sukur: How former Turkey star ended up in the US as a taxi driver

“Politikanët tani e përdorin emrin tim për të përhapur frikë. Ata duan të tregojnë atë që mund të bëjnë me të gjithë dhe se ajo që më ndodhi mua mund t’i ndodhë kujtdo” – zbulon Sukur në intervistën për “Bild”.

Në vitin 2015, Shukur nuk kishte zgjidhje tjetër. Kërcënimet në rritje, të nxitura nga regjimi i Rexhep Erdoganit, e detyruan të largohej nga Turqia. Megjithatë regjimi nuk u ndal. Babai i tij, i cili është 80 vjeç, përfundoi pas hekurave të burgut për shkak të djalit. Arsyeja ishte se djali i tij ishte bërë “persona non grata”.

Shukur pranon se nuk e di se çfarë ndodhi me autoritetet, por beson se shkak ishin kritikat ndaj regjimit. Është interesante sepse pas përfundimit të karrierës së tij futbollistike, Sukur u përqendrua në një karrierë politike dhe fillimisht – duke folur me zhargonin e futbollit – “ai shënoi një gol” për Presidentin Erdogan. Fillimisht, ai u bë deputet nga lista e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP).

2 vite më pas e pa veten jashtë.

Sapo u largua nga kufijtë e Turqisë ai e gjeti veten në shënjestrën e autoriteteve që kaluan në vepra konkrete. Në vitin 2016, prokurorët e akuzuan atë për fyerjen e presidentit dhe djalit të tij, për të cilat ai duhet të përballej me deri në 4 vjet burg. Përveç kësaj, ai akuzohet nga regjimi turk se i përket lëvizjes të Fethullah Gulen, e cila perceptohet si një organizatë terroriste në Turqi.

“Gjithçka që kisha m’a morën. M’a hoqën. Gjithçka që fitova dhe investova në vendin tim m’a vodhi regjimi. Ende po kaloj periudhë shumë të vështirë. Po më ngacmojnë edhe pse nuk bëra asgjë. Regjimi bën të njëjtën gjë me njerëzit e tjerë që nuk u përshtaten atyre, të cilët nuk pajtohen me politikat e tyre” – thotë Sukur.

Në SHBA, Sukur duhej të ngrihej në këmbë. Fillimisht, ai e gjeti veten shkëlqyeshëm në biznes pasi hapi një furrë buke që e quajti “Tuts”. Ajo doli të ishte një sukses. Nuk mungojnë aty edhe gatimet turke. Aktualisht Shukur fiton para duke punuar si shofer taksie.

Nga hero kombëtar, në "Uber driver": Si Erdogan shkatërroi jetën e shqiptarit Sukur - Abc News

Dera për t’u kthyer në Turqi është e mbyllur për të. Të paktën për aq kohë sa Rexhep Erdogan do të sundojë vendin.

“Nëse nuk do të kisha lënë vendin në 2015, ata nuk do të më linin të jetoja. Jo vetë regjimi, por përkrahësit fanatikë. Nëse je duke folur kundër regjimit në Turqi, atëherë ekziston një grup fanatikësh që besojnë se është detyra e tyre t’u mbyllin gojën kundërshtarëve. Unë u largova nga AKP në 2013. Unë pashë se sa i korruptuar është regjimi që po grabit vendin. E kuptova që nuk doja të bëja asgjë më për të. Menjëherë pas kësaj, dyqani i gruas sime u bë objekt sulmesh, fëmijët e mi u fyen, ne u kërcënuam – tha Sukur.

Hakan Shukur është ende i paarritshëm për sa i përket numrit të golave të shënuar për kombëtaren turke. Me ngjyrat e Turqisë ai luajti në 112 ndeshje, në të cilat shënoi 51 gola. ©Përgatiti LAPSI.al

Hakan Sukur working as Uber driver in USA

17 Comments

 1. Zëri i Amerikës i kujton Bashës “ultimatumin” e Yuri Kim e precedentin “Doshi”/ Tani duhet të vendosë çfarë do bëjë me Berishën.redigano e ka lene gjalle e te punoje por salihu taliban te vret e nuk ke as varr,olldashit ja cau kafken me kosen nga shpellkaret e vicidolit

 2. Vetem nje shqiptar ka shok e mik Erdogani: Edi Ramen, meqe eshte katolik, me grua myslimane, femije ortodokse e pse jo hebre!!! Keta shqipot e tjere, per ilaritet edhe myslimane bre, si puna e ketij Shukurit apo e “komplotisteve” te grushtit fiktiv te shtetit ndaj Padishahut, dhe qe qene me origjine kosovare., keta jane armik populli. Eee Hasan se.mos te.merr perendia mendjen dhe kerkon azil ne Shqiperi. Pupupu te marein dhe koliposte ne Stamboll e ke koken.

     1. Personal life
      Şükür is of Albanian origin. Both of his parents are immigrants from Yugoslavia, his father being born in Pristina, and his mother in Skopje.[7][8][9][37] His surname is spelled “Shykyr” in Albanian.[38] His first wife, Esra Elbirlik, married him in a ceremony broadcast live on television,[39] initiated by Prime Minister Tansu Çiller and performed by Mayor of Istanbul Recep Tayyip Erdoğan.

     2. Jo te gjithe! Şukur e ka pranuar vete origjinen shqiptare, shume vite më parë!

 3. shqellkare e byrektore te pd ankohen shumë dhe për çdo gjë: për vapën, për të ftohtin, për shiun, për diellin, për trafikun, për politikën, për tezen, hallën, komshiun. Dhe ndërkohë që ankohen, gjithashtu, vrasin shumë mendjen për mendimin dhe aprovimin e të tjerëve.

 4. Berisha sot është një element i shëmtuar dhe më i diskretituar në të gjithë historinë e politikës shqiptare. Ai ndërtoi shtetin me element kriminal, ka ndërtuar familje kriminale dhe ka minuar demokracinë dhe këtë i ka thënë SHBA. Nëse ai do të shkojë në parlament, atëherë Basha është i zënë rob në kutinë e Berishës”

  1. Moterqire i pa emer i ores 20 18 minuta na cave Karin flet sikur talebanet qe te ka sjell edi rama po te qine gruan dhe fajn ta ka saliu shprehje bastardi ,,fain e ka saliu

  2. Do veje prej inatit sat eme nuk na plasi kari per njeres pa emer edhe qente kan eme vetem rilindasit nuk kan emet

 5. Do veje prej inatit sat eme nuk na plasi kari per njeres pa emer edhe qente kan eme vetem rilindasit nuk kan emer

 6. Berisha drejt shpalljes “kulak” nga PD, anëtari i Kryesisë: Mund të mos jetë pjesë e grupit parlamentar, por të vijë në Parlament për hesap të vet,na myti dhe vlonjati byrektoret shpellkar qe per qefin e salihut taliban bejne orgji me njeri tjetrin sa here duhet te mbrojne salih saliban berishen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu