• |
ide | kryesore

Mandat i ri, gjellë e vjetër

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Edhe për katër vite me radhë shqiptarët do të konsumojnë të njëjtën gjellë, të ftohur e të ngrohur disa herë. Ndryshimet e emrave të qeverisë, që Rama shpalli sot, dhe lëvizjet në hierarkinë e opozitës që Basha prezantoi pak ditë më parë, nuk premtojnë asnjë ndryshim thelbësor në sezonin e ri politik. Disa figura mund të jenë të ndryshme, por filozofia mbetet po ajo: ne do të shohim të njëjtën shumicë që bën sikur qeveris në emër të njerëzve dhe të njëjtën opozitë që bën sikur lufton me sistemin e kapur kleptokrato- oligarkik. 


Ndonëse largimet e Etilda Gjonajt nga Drejtësia (aq më tepër e zëvendësuar nga Ulsi Manja) dhe Anila Denajt nga Financa mund të përbëjnë surprizë, ndonëse Bilali dhe Muzhiqi katapultohen si emra fare të panjohur për publikun, qeveria e re e Rilindjes mbetet sërish skuadra e lakejve të një lideri autoktat. Ai mund të bëjë ç’të dojë me Blendi Klosin, që nuk i fal vrasjet për shezlonët e Velipojës dhe po ashtu me Damian Gjiknurin që e ka amnistuar për unazën e re, apo me Lindita Nikollën që ia ka falur faktin që i dolën në rrugë studentët. Edhe njëherë, qeveria e re Rama tregon se nuk është fryt i një mendimi dhe vullneti kolegjial, por vetëm kapriço dhe tekë e një njeriu të vetëm.


Në këtë kuptim nuk ndryshon aspak, as filozofia e kundërshtarëve që ka përballë. Ndonëse Basha ngriti në majë të piramidës partiake një grua të pastër si Jorida Tabaku, ndonëse ai i dha frenat e grupit parlamentar një juristi të sprovuar si Alfred Rushaj, të gjitha ndryshimet e fundit në PD mbeten zgjedhje krejtësisht personale dhe voluntariste të kryetarit që e çon forcën e tij nga humbja në humbje. Çdo ngritje apo spostim i fundit në PD, madje të gjitha të marra së toku, nuk e kanë forcën e tërmetit që shkaktoi Mark Marku dhe njollën që ai i la imazhit publik të partisë më të madhe të opozitës. 

Por, mbi të gjitha, e rëndësishme  është se katërvjeçari i ri opozitar do të dominohet nga e njëjta qasje e squllët, me mungesë parimesh dhe me flirtime okulte, po ashtu si paraardhësit. Deviza e Ajnshtajnit, për çmendurinë e të përsëriturit të së njëjtës gjë duke pritur një fund të ndryshëm, është ajo që i shkon më së miri kësaj opozite. Dihet që tani se ajo është e pazonja të ndalë Ramën në mbajtjen e pushtetit të uzurpuar dhe për më tepër të mbrojë shqiptarët nga abuzimet e tij.

Vetëm duke e parë në këtë perspektivë mund të kuptohet më mirë se sa vlerë ka loja me ndryshime emrash, e cila si zakonisht zapton titujt kryesorë të mediave. Përtej kuriozitetit vuajerist, efekti i saj për publikun është zero. Faktikisht ne do të kemi të njëjtën qeverisje me të njëjtën mënyrë kundërshtimi, si tetë vitet e shkuara. Shqiptarët janë sërisht përballë një deja vue të mërzitshme, që i jep gjithmonë e më të drejtë atyre që e shohin konfliktin aktual politik, jo si një betejë mes PS dhe PD, por si një problem mes popullit dhe kësaj kaste politike që s’di ç’të na ofrojë tjetër veç kësaj gjelle.

©Lapsi.al

42 Comments

  1. O idiot Bushati ka ngrënë djersën e vet, ndryshe nga ti e parrazitëtë e tjerë që hani nga taksat e njerëzve të ndershëm duke ju lëpirë partive si PS ashtu edhe PD.

  2. O budalla parazit, edvini është gati të pushojë nja 1000 parazitë si puna jote, po qe se Bushati do të bëhej palë me pushtetin, prandaj haje atë rrogë qyl që ilaçe tu bëfshin.

  3. mandat i vjedhur, gjelle e vjedhur

   prape nuk i del shpirti pa share opoziten

   5 paragrafe , 2 jane kunder opozites, 1 kunder ripjelljes , 1 hyrje dhe 1 perfundim as mish as peshk

   pasi e lexon e kupton qe fajin per mandatin e ri e ka basha, dhe PD

   rama ska faja qe e vodhi, e masakroi i perdori te gjitha menyrat, eshte gjelle e vjeter , por por fajin e ka basha

   ketyre ua jep fuga temat per te shkruar, duke filluar nga mero gelbaza karo bollino, bushati, fevziu, muci, cani, zheji, rakipi, dhe vazhdon me Kimeten, Soreklla,

   fiks mu si shkrim i porositur

 1. Mandat i ri gjelle e vjeter? Jo jo , nuk eshte perkufizim i sakt z.Bushati . Kjo nuk eshte gjelle e vjeter por gjelle e prishur dhe nese do te jetosh te ardhmen atehere kjo gjelle duhet hedhur menjehere ne kosh te plehrave . Nuk duhet hedhur vetem vetem gjella por duhen hedhur kusit e tenxheret , luget e pjatat , guzhinieri e ndihmes kuzhinieri ne menyre qe kete lloj gjelle te mos kete mundesi ta gatuaj me njeri . Ka ardhur koha per ndryshime radikale , ka ardhur koha per spastrime radikale , tashme eshte koha e Shqiptareve te ndershem qe jane me shumice por qe pengohen nga kjo pakice e ndyre “guzhinieresh politikane” . Tashme eshte koha qe çorben e gatuar ne keto 30 vjet ta hane “guzhinieret politikane”.

 2. Te beshe qeveri me hajduten balluku , te vesh zv kryeminister superhadutin jevgun e gjirokastres dhe te keshe ministra shume kurva te sprovuara te rilindjes mavi eshte njesoj sikur ne vesh kuzhinier bythen . Dhe dihet produkti qe do marrin delet shqiptare …………………..nje M*t te madh

   1. O Bled patronazhisti, pse nuk e pallon ti apo meqe e ke komshie e nuk e shikon te sjelle dashnorin ke shpia e vet nuk do thote se nuk eshte kurve. Ajo mund te jete me e ndershmja ne bote (megjithese la cunin e Shemsi Kadris per ate xhajen socialist), te beje ca te doje me p… e vet sna intereson fort. Puna eshte se keto ministra burra e gra bashke jane KURVA ne karakter e personalitet. Keta jane thjesht marioneta!

  1. Porno star Arb po na jep mendimet e tij mbeshtetur ne 30 vjet ekspertize kurverie. Arb – mos u merzit nese ministret jane kurva te sprovuara dhe ti nuk ke arritur ate nivel te larte kurverie. Punoj me shume dhe me forte. Cdo gje eshte e mundur

   1. Pse te ngeli qejfi ty o te qifsha rracen e kurves ty dhe atij bledit me larte?
    Keshtu nuk nuk ju ngelet qejfi, sepse ju me problem e keni po tju shash partine se familjen o militant partish .

 3. NJE NDRYSHIM ESHTE KETE VITE,YMER GELBAZA KELLIRA DO JA FUS KARIN NE BYTH JO VETEM FRROK CUPIT POR EDHE BLEDI MANES DHE CARLO BOLES BOLINO thotë:

  ZOTI BUSHATI A ESHTE E VERTY SE KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN NE KOKE DHE NE BOLE CUNAT PROBLEMATIK TE PAGAUAR NGA EDI RAMA DHE TE LEJUAR NGA SALI BERISHA JU E KENI SHURRUE NE SURRAT YMER GELBAZA KELLIREN PER TI LARE GJAKUN

 4. Jorida Tabaku nuk eshte “nje grua e paster”. Eshte nje seksere, investim personal i klanit te KLAN, pra i Fevziut, Frangajt, dhe ne fund e me e rendesishmja, e Zamir Manes. Eshte aty per te siguruar qe interesat e tyre nuk do preken. Ne fund fare, eshte edhe nje gjobaxhie, qe kauzat politike i kemben per vila ne bregdet.

  Alfred Rrushaj nuk eshte nje jurist i mire. Eshte nje sekser i Familjes, kanal paralel ne Ministrine e Financave qe Berisha perdorte per te kontrolluar dhe mbikaluar Boden kur duhej ti frenonte pushtetit ketij te fundit.

  Pikerisht sepse keta jane oferta e opozites, nje tufe ish-hajdutash qe vazhdojne perdorin postin ne Parlament per pazare personale, shqiptaret nuk dalin te votojne kundra hajdutave aktual.

  Mos i mbro fare Bushat se nuk e meritojne.

 5. YMER GELBAZA VAZHDON ME BYTHLEPIRJE POR VTEM KALON NGA DOKTORI TE PIKTORI… thotë:

  ZOTI BUSHATI JU LUTEM TE KENI SHUME MASKA ME VETE NEPER STUDIO SE ZAGARET E EDI RAMES SE E KANE LEPIO NE BYTH DO TE QELBIN TE GJITHA STUDIOT,PSH YMER GELBAZA KELLIRA E KA FILLUAR BYTHLEPERHEN NE BYTH TE SALI BERISHES DHE NUK E NXORRI LLAPEN NGA BYTHA KURR DERI ME SOT

 6. Çado te zgjidhte ne qeveri i gjati ti po kunder do ishe ando. Kshu qe thuaje me mire troc, sme pelqen i gjati e aq. Nje fjali beje artikullin. Do ishe me i sinqert e dinjitoz. Sesa kshu qe na ben si parimor e perpelitesh si kurvic e vogel. Cun kurv

 7. YMER GELBAZA DIL DHE PUBLIKOJE DOSJEN ORIGJINALE SE I KUJT ESHTE GREGU ,I KRISTAQI RAMES APO EDI RAMES-MOS E MBAJ KOKEN NE BYTH TE EDI RAMES thotë:

  OR ZOTI BUSHATI DI TI GJE ME ATE DOSJEN E EDI RAMES DHE BABAIT TE TIJ KRISTAQ RAMES ,SE KY GREG KRISTAQ RAMA DUHET TECDI I KUJT ESHTE I EDIT APO KRISTAQIT-

 8. cecenet e peDes komentojne levizjet e Edi Rames ne qeveri!Pike zeze!Maloket duan te bejne opozite po jane shume te trashe dhe te piset

  1. 16:09 se kush esht pis dihet: Rama dhe lakejt si ti; populli cecen esht i nderuar si cdo popull tjeter; 1)populli esh opozit dhe opozita del nga populli ; pise esht qeveria kur punet shkojn M…2).nese per Malok quan alpinet, mjafton te kuptosh nese mundesh modelin e demokracis direkte zvicerane si standarti me i larte i demokracis ne bote o loqe dhe pastaj fol.

 9. Ndoshta nuk ka ndryshime te dukshme ne cilesi por mosha e pidhit eshte korrigjuar ne ulje. Sic thote ajo parulla e vjeter, ndryshimet sasiore sjellin edhe ndryshime cilesore. Tashme kemi qeverine me te neveritshme te dominuar nga qenie te tilla qe duhet te mendohesh mire para se ti quash njerez. Une e bera dhe vendosa ti quaj thjesht qenie. Do qeverisemi nga keto qenie me inteligjence rastesore, qe nje dreq kodi publik i detyron te mbulojne te vetmet gjera qe ja vlen t’ja shohesh, perdoresh apo komentosh.

 10. Vjen nje moment qe lodhesh edhe dudke diskutu per kete mjerim politik dhe intelektual. Varja, mesa duket rrembythjet qe vijne verdalle duke u marre me “kujtimet”e komunizmit e duan akoma..E gezofshim Rama &Co

 11. NUK JA VLEN AS TI KOMENTOSH KETO FUNDERRINA QE E MERUAN KETE POPULL
  PTUUUUUUUUUUUUUUUUTUUUUUUTUUUU………………….HAJNA PA KARAKTER

 12. Zëri i Amerikës i kujton Bashës “ultimatumin” e Yuri Kim e precedentin “Doshi”/ Tani duhet të vendosë çfarë do bëjë me Berishën.

  1. Berishës do ti hanë mutin, se po të kishin pasur ndonjë fakt e kishin futur në burg që kur erdhi rilindja në pushtet.

 13. YMER GELBAZA ,FRROK CUPI,BLEDI MANE DHE FRED PEZA PO MASTURBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT ATY TE CEPI I KOSHAVA TE PLEHRAVE-POLICIA JU LUTEM LIDHENI ZAGARET E TREDHUR DHE FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE BYTH ,PRANDAJ NUK I OFROHET ASKUSH ZAGARIT ,

 14. Tani ju nga terpanikucitepelenaferrasi
  xenguqelbimuti beni nje kenge per loqet e rames dhe kendoni, hajd mos beni moral jeni perversa por nuk e kuptoni, jeni hajdute ju pelqen.
  Vazhdoni liridashes trima dhe pak bythqima. Mos harroni vaksinat po vjen kolumbiani iku indiani. Virusi quhet Mut.

 15. Sipas shkrimit te gazetes The Economist –
  Shqiperia ka raportuar 300% me pak vdekje nga Covid 19 sa ka patur!
  Pra Ogerta bukuroshe numrin e vdekjeve nga Covid 19 qe ka deklaruar e ka pjestuar me pare me 3
  Rrenat Made in Rilindje edhe me te vdekurit.

 16. shqellkaret ankohen shumë dhe për çdo gjë: për vapën, për të ftohtin, për shiun, për diellin, për trafikun, për politikën, për tezen, hallën, komshiun. Dhe ndërkohë që ankohen, gjithashtu, vrasin shumë mendjen për mendimin dhe aprovimin e të tjerëve.

 17. Berisha sot është një element i shëmtuar dhe më i diskretituar në të gjithë historinë e politikës shqiptare. Ai ndërtoi shtetin me element kriminal, ka ndërtuar familje kriminale dhe ka minuar demokracinë dhe këtë i ka thënë SHBA. Nëse ai do të shkojë në parlament, atëherë Basha është i zënë rob në kutinë e Berishës”

 18. Berisha drejt shpalljes “kulak” nga PD, anëtari i Kryesisë: Mund të mos jetë pjesë e grupit parlamentar, por të vijë në Parlament për hesap të vet

 19. YMER GELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE DULLA KOTIT DHE BATON HAXHIUT thotë:

  Y GELBAZA IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT KOL SALLAKU SKYPE DHE DRITAN HALE’s

 20. Mandat i ri, gjelle e vjeter

  Dje me 5 shtator ne Elbasan Arena qytetaret shijuan fitoren ne ndeshjen ne Hungarine dhe….me shume akoma Gallaten qe shkaktoi Droni me etiketen “Taulant Ballen e do Elbasani”!
  Ate Dron e financoi Gjergj Luca, administrator i Fish City ne pronesi te Edi Rames.
  Ne Fish City kishte Balla ate Shtabin Elektoral me plot ne kerkim nga policia qe punonin per te.
  Ishin paret e Gjergj Luces qe i dhane Balles 21 mije vota, gje qe nuk i pelqeu fare Timonierit Rama.

 21. Madje, madje edhe po ta burgosin, ai e ka organizuar pazarin me Lulzimin që ta kontrrollojë partinë nga dhomat e izolimit.

  Amerikanët e kanë të vështirë ta kuptojnë, që në Shqipēri kryetari partisë mendon trashëgiminë e partisë edhe pas vdekjes, që mos i dalë investimi përtej rrethit të fëmijve dhe mbesave.

  Lulzim Basha është investimi familjes tij, për ditët e tyre më të këqija. Ata e kishin menduar mirë, që do vinte ky moment.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu