• |
ide | kryesore

Ndryshimet në qeveri, emrat e rinj të propozuar nga Rama në mandatin e tretë

Kryesore, Lajme

Nuk do të ketë ndryshime të mëdha në kabinetin e ri qeveritar në mandatin e tretë të Partisë Socialiste.


Gjatë Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama prezantoi emrat që do të drejtojnë ministritë në vend, ku u vu re një predispozitë e grave për të dominuar. 12 ministri do të drejtohen prej tyre, ndërsa vërehen edhe emra të rinj, apo rikthime.


Mandat i ri, gjellë e vjetër

Kabineti i ri qeveritar:

Kryeministër, Edi Rama

Arben Ahmetaj zv/kryeministër dhe ministër për Rindërtimin

Olta Xhaçka-Ministre e Jashtme

Niko Peleshi- Ministër i Mbrojtjes

Ulsi Manja-Ministër Drejtësie, në vend të Etilda Gjonajt

Bledi Çuçi-Ministër i Brendshëm

Delinda Ibrahimaj- Ministre e Financave dhe Ekonomisë, në vend të Anila Denaj

Belinda Balluku- Ministre e Infrastrukturës

Ogerta Manastirliu – Ministre e Shëndetësisë

Evis Kushi- Ministre e Arsimit

Frida Krifca- Ministre e Bujqësisë, në vend të Milva Ekonomi

Mirela Kumbaro- Ministre e Turizmit, në vend të Blendi Klosit

Elva Margariti- Ministre Kulture

4 ministri shteti

Elisa Spiropali- Ministre e Shtetit

Edona Bilali- Ministre për Sipërmarrje

Bora Muzhaqi- Ministre për Rininë dhe Fëmijët

Milva Ekonomi- Ministre për Standardet dhe Shërbimin

Në vend të Gramoz Ruçit, posti i kryetares së Parlamentit do të mbahet nga Lindita Nikolla.

“Do punoj me përkushtim për respektimin e rregullores, për krijimin e një klime pozitive në Parlament, për krijimin e hapësirave për opozitën. E mbushur me përgjegjshmëri për të përmbushur pritshmëritë e kryetarit të PS për zgjedhjen time”, u shpreh Nikolla, pasi mësoi se do të kishte këtë pozicion të rëndësishëm.

Një nga emërimet që bëri përshtypje ishte ai i Damian Gjiknurit si Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, në vend të Taulant Ballës.

Ndryshime janë vërejtur dhe në radhët e drejtuesve të qarqeve. Taulant Balla është larguar nga qarku i Elbasanit, të cilin e ka drejtuar prej vitesh dhe është emëruar në Fier. Vendin e tij në Elbasan, Rama ia ka besuar Damian Gjiknurit, kurse në Vlorë, Arben Ahmetajt.

Në Shkodër është emëruar Edona Bilali, duke zëvendësuar ish-ministrin Ilir Beqaj.

Mirela Kumbaro e cila u caktua ministre e Mjedisit do të ketë Gjirokastrën ndërsa ministri i ri i Drejtësisë, Ulsi Manja do të ketë Dibrën.

12 drejtuesit e qarqeve:

Taulant Balla, Fier,

Damian Gjiknuri, Elbasan

Arbeën Ahmetaj, Vlorë

Edona Bilali, Shkodër

Elisa Spireopali, Kukës

Ardian Çela, Durrës

Bledi Çuçi, Berat

Ulsi Manja, Dibër

Blendi Klosi, Lezhë

Erion Veliaj, Tiranë

Mirela Kumbaro, Gjirokastër40 Comments

 1. E çfarë mund të presësh tjetër nga një lider autokrat?
  Eshtë sëmundje e të gjithë llojit të autokratëve që të zgjedhin vartësit në mënyrë të tillë që lideri të jetë më i zgjuari, inteligjenti dhe i përgatituri, paramendoni që këta duhet të jenë më budallenj se Rama që të mos ta eklipsojnë e llogariteni se çfarë niveli kanë vendimarrësit e fateve tona….

  ps: e të mendosh që Uliksi është më i përagatituri nga të gjithë këta

  1. ME E SAKT DO ISHTE TE THOJE SE KA SHUME PIÇKA , TAMAM NE KUPTIMIN E PIÇKES.
   QEVERRI KURVASH , JU QIFSHA ROPT KU TI KINI

   1. O injorant o I ndyre po femrsat jan me te perkushtuara dhe keto ministret jan zonja shum te nderuara dhe shum puntore

    po injorantet si puna jote ju duket qudi kur ka ministre femra se ne fakt ne kohen kur ishte sali berisha ne pushtet nuk kishte asnje ministre femer po te gjith burra edhe majlinda bregun qe e vuri si te vetmen ministre femer e vuri se e dytyroji bota

    ministre femra jo e jo qe nuk kishte ne kohen kur ishte sali berisha ne pushtet por as neper istitucjonet e tjera po kishte ca burra bark derra pijaneca injorant pa shkolle

    kjo esht partija jote demokratike parti rrugaçesh injorantesh shpellaresh dhe shpifsish

 2. Ne kabinet duket qarte se cfare efektesh katapultike ka dhene gojorja per te gjitha ato qe kane arritur t’a perfeksionojne si art i te hyrit ne vemendjen e shefit dhe ne qeverisjen e rilindjes.

 3. hahahah
  hajde furrik me pula hajde, kur mendon dhe tigrin aty si kryepule me zerin e tij kummbues

  variiiiiiiiiiii kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 4. Nene udheheqjen e kry k. Albanistani ne vend te kokes do te ket bythen,tani qe u emerua dhe ai qaf rosaku Ulsiu ky vend vetem para do te beje,thone se per Ulsiun ka vendosur vete shoqja Kimete,se ai eshte figure e ndritcme e ripordhes.

   1. O injorant ca thu mo o idjot po keto ministret femra jan zonja shum te nderuara dhe shum punetore dhe shum te perkushtuara dhe jan shembull qytetarie

    sipas teje me mir ishin ata burrat ne kohen kur ishte sali berisha ne pushtet me burra bark derra pijaneca injorant pa shkolle

    se kjo esht partija jote demokratike me njerez pa kulture njerez qe nuk duan te shkojin ne shkoll njerez qe rrin Gjith Diten e han fara neper cepat e pallateve injorantet rrugaç pijaneca pllumargjinj plenagjij dallaveraxhinj mashtrusa genjeshtar shpifes trillues hajdut burgaxhinj ish doganjere agallare pa shkolle njerez qe kan mbaru universitetin tek kristali dembele hileqare

    ja kjo esht partija jote demokratike parti injorantesh

   2. O injorant ato jan zonje shum te nderuara dhe ben mir te lash gojen tende te qelbur se ju pjellat e sali berishes e kani trashgu nga sali berisha banalitetin se jeni te Gjith shpellare

 5. E boni gjellen Mbreti 4 ministri kot pa lidhje.

  Ministri per Shtetin
  Ministri per Standartizimin
  Ministri per Sipermarjen
  Ministri per Rinine dhe femijet.

  Dmth me taksat tona do paguhen Ptronazhistet. Shume mire Atdheu Kryeministri drogaxhi zevendesi i tij kurvar kurse ai qe pritet te marri fronin bythqir per Lali Bythen e kam fjalen, kurse skellvrit Rilindas ferkojne duart dhe rrahin shpatullat.

  1. nuk jan kot pa lidhje

   Min per mbrojtjen e Sipermarrjes = tregon orientim te fokusuar te Oligarkia, te zhberja e publikes, qe askujt mos ti shkoj mendja per popull, per zhvillim te prones publike, te sherbimeve publike, etj. Prioriteti esht promovimi i thelluar i ndryshimeve ideologjike, dhe pasur parasysh kulturen e forte te trasheguar te publikes, shkaterrimi i saj perfundimtar.

   Min per Rinin e femijet = dikur ishte e rinise sportit kultures. Tani ndryshe. Se do merret me trushplarjen propagandistike te brezit te ri ne institucionet e detyrueshme te arsimit ku ato kalojne. Qellimi i Rames me brezin e ri eshte politik ideologjik. Trushplarje perfundimtare nga e shkuara, madje perbuzja dhe mohimi i saj. Trushplarje nga Shqiptaria, Historia, Patriotizma, traditat kulturore, deri dhe familjare, harresa e gjith ktyre, kthimi i brezit te ri ne individe pa histori, pa te shkuar, te izoluar nga lidhjet familjare shoqerore, ne sorroiste, ushqim per globalizmin, promovues i fuqishem i te cilit esht vete maskarai rama.

 6. Zëri i Amerikës i kujton Bashës “ultimatumin” e Yuri Kim e precedentin “Doshi”/ Tani duhet të vendosë çfarë do bëjë me Berishën.Njelloj si grida tabaku vokshi pompuri salih anji Gazi gei etj

 7. Nuk ka ngelur gje tjeter vetem qe Rama te ndryshoje seksin, gje qe se ka problem, dhe te behet Kryeministrja e pare ne historine e Shqiperise.

  1. injorant dhe shpellar i ndyre je se te gjith ju te partis demokratike jeni plera injorant pa shkolle dhe pa kulture yyyyyyyyyy parti injoratesh

 8. A ka njeri me palle se ky Manja?! Nje mumje e partise dhe injorant i lindur. Ky besoj eshte futur ne qeveri te iu beje fresk “pjeshkave” te qeverise Rilindja 3 asngje tjeter s’din te beje pervec ndonje vjedhjeje ordinere.

  Fatekeqesi qe ky vend qeveriset nga llum i tille.

 9. Ky eshte shtet ku kemi minister per Shtetin?! Kemi minister per femijet?!
  Pse s’kane sajuar dhe nje minister per afganet?
  Rilindja 3.0 – priteshin keto upgrade ne 2021 te sistemit rilindas.

 10. shqellkaret e salibanit ankohen shumë dhe për çdo gjë: për vapën, për të ftohtin, për shiun, për diellin, për trafikun, për politikën, për tezen, hallën, komshiun. Dhe ndërkohë që ankohen, gjithashtu, vrasin shumë mendjen për mendimin dhe aprovimin e të tjerëve.

 11. Berisha sot është një element i shëmtuar dhe më i diskretituar në të gjithë historinë e politikës shqiptare. Ai ndërtoi shtetin me element kriminal, ka ndërtuar familje kriminale dhe ka minuar demokracinë dhe këtë i ka thënë SHBA. Nëse ai do të shkojë në parlament, atëherë Basha është i zënë rob në kutinë e Berishës”

 12. Berisha drejt shpalljes “kulak” nga PD, anëtari i Kryesisë: Mund të mos jetë pjesë e grupit parlamentar, por të vijë në Parlament për hesap të vet

 13. Nga Edi Rama prisja nje kabinet krejt tjeter. Me shume emra te rinj, me moshe te re, mundesisht te gjitha femra dhe pa histori korrupsioni apo skandalesh te tjera. Me kete lloj kabineti qe krijoi, une marr mesazhin qe ky mandat do te jete kap ca te kapesh, futja kujt te mundesh dhe ne fund ik pa u lagur!
  Mjere ne!!!

  1. O injorant mjer ju qe nuk erdhi sali berisha ne pushtet mjer ju qe nuk do keni shanse te beni rrumpall mjer ju qe nuk do vidhni dot mjer ju se ju iken qoskat neper siptale dhe shkolla mjer ju qe nuk do kete me teneqe ne llamarina ne mes te mes te qytetit ku shiteshin pilaf qofte raki

   per kete e ke fjlen ti se kjo ka qen partija demokratike kur ishte ne pushtet

  1. tao llapaqeni po ti je komplet injorant dhe mjer Shqiperija kush e paskan drejtuar deri dje ca injorant rrugaç prandaji u kantandis ne ate gjendje

   se kishe injorant si puna jote

   po shyqyr qe u shporret nga pushteti dhe mos ardhshit kurr me se ju pjellat e sali berishes vetem dem i beni Shqiperis

 14. Po Taulant B(p)alla pse nuk u be Minister sic te gjithe e prisnim. Ja paska prish qefin mbretit per ndonje gje, ose kishte filluar te hapej bythesh me shume sec duhej se nuk ka mundesi, i nderroi dhe zonen e coi ne Fier. I shkreti u merzit shume, ndoshta nuk eshte i familjarizuar me shprehjen. Parta te ngre, partia te ul.

 15. Te Gjith ju qe shani dhe flisni keq per zonjat ministre jeni ca mostra ca injorant ca rrugaç ca lluma ca mashtrusa ca plera ca genjeshtar shpifes trillues ca muter ca surrat hale ca te pa fytyre ja keto jeni ju

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *