• |
ide | kryesore

Cetinja, një kthim në histori që shpjegon konfliktin Rama- Kurti

-Instant, 1, Ide

Ajo që ndodhi të dielën në Cetinjë është një nga ato ngjarje që hedhin dritë mbi debatin që ka shpërthyer prej kohësh midis shqiptarëve.


Ndonëse përleshja e ashpër me tym, flakë, të plagosur dhe të arrestuar, që u zhvillua në qendrën historike të malazezëve, ka një shtresim të disafishte, ku përpos dasive fetare shtohen edhe ato politike mes pozitës e opozitës apo, ato nacionale ndërmjet atyre që kërkojnë një shtet të pavarur dhe të tjerëve që ëndërrojnë për qendër Beogradin, mësimi i saj vlen të mbahet shënim.


Lexo me tej:

Plas keq në Mal të Zi. Koret fetare i këndojnë kthimit të ushtrisë serbe në Kosovë

Çuarja me helikopter nga qeveria proserbe e Podgoricës e kreut të kishës serbe, qëndrimi që u detyrua të mbajë vetë presidenti Vuçiç, shkrimet në shtypin e kontrolluar prej tij, dëshmojnë një gjë të vetme: në Beograd nuk i kanë dhënë fund ëndrrës së përhershme për ti mbajtur të bashkuar serbët e shpërndarë në disa shtete të Ballkanit.

Kjo lloj politike, që e rreshton edhe Aleksandar Vuçiçin si një pasues të denjë të frymëzimit që Sllobodan Millosheviçi mori nga akademikët dhe kisha, e ka bërë Serbinë që të vazhdojë të ketë probleme të hapura edhe me Bosnjën, edhe me Malin e Zi edhe me Kosovën.

Pikërisht kjo paaftësi e Beogradit për tu përballur me realitetin e ri në Ballkan është kthyer në mollë sherri edhe tek ne. Mes shqiptarëve, sidomos për temat e dialogut Kosovë- Serbi, për atë të denoncimit për genocid, apo për raste si ai i Goran Bregoviçit, janë përvijuar dy qasje.

E para është ajo që mbrohet nga Edi Rama dhe grupi përreth tij, që mëton ta lërë mënjëanë historinë e së shkuarës duke u hequr si modern dhe duke vënë bast se në kontinentin tonë baruti tashmë është lagur. Me gojën e tij dhe të zëdhënësve të vet, kryeministri është shfajësuar se askush nuk e detyron dot Serbinë të njohë Kosovën, ka dënuar përpjekjet për të kërkuar ndëshkimin e krimeve të së shkuarës dhe ka fajësuar Prishtinën për ngecjen e bisedimeve me Beogradin. Në sintoni të plotë me presidentin serb, Edi Rama, e ka vizatuar Vetëvendosjen dhe Albin Kurtin si njerëz që duan të bëjnë përpara duke mbajtur kokën pas.

Qasja e dytë bën apel për ruajtjen fort në kujtesë të së shkuarës edhe kur flitet për “Ballkanin e hapur” edhe kur diskutohet në Bruksel me Vuçiçin. Kjo rrymë ka për zëdhënës kryesor Albin Kurtin dhe mbështetësit e tij, të cilët kanë bindjen se është naivitet të ndërtosh paqësisht të nesërmen, me një partner që tenton në çdo rast të realizojë atë që i kanë lënë trashëgimi pararadhësit që një shekull më parë.

Natyrisht, që po ti shohësh në laborator, të zhveshura nga konteksti historik, gjeografik dhe nga përkthimi i tyre në politikën e sotme, të dyja rrymat janë si nata me ditën. Ajo që mbron Rama duket bashkëkohore, europeiste, tolerante, ndërsa ajo e Albin Kurtit, pre e një nacionalizmi primitiv të mbushur me urrejtjen për tjetrin.

Por, në fakt, nuk është aspak kështu. Sepse politikat shtetërore nuk ngrihen mbi koncepte dhe parime abstrakte, ato ndërtohen në funksion të atij që ke përballë.

Çdo qeveri e Kosovës, e mirë apo e keqe, e majtë apo e djathtë është e dënuar të jetë e ndërgjegjshme se problemin e ka Serbinë. Pra me një shtet që as nuk ka pasur ndërmend ta harrojë historinë dhe të shkuarën, por i ka vendosur ato si gur themeli në politikat e sotme, madje jo vetëm me shqiptarët, por edhe me Bosnjen dhe Malin e Zi.  

Pra, të bësh sikur e anashkalon këtë, nuk është as mendjelehtësi dhe as gabim i pafajshëm. Në të tilla nivele nuk ka rastësi. Edi Rama ka bërë zgjedhjen e vet, sepse ai e ka vendosur të ketë si një nga themelet e aureolës së tij ndërkombëtare, partneritetin e ngushtë me Aleksandar Vuçiçn. Por në asnjë rast, këtë zgjedhje personale, ai nuk mund ta shesë dot me veshjen moderne dhe tolerante të tejkalimit të së shkuarës.

Ngjarjet në Cetinjë, ku Serbia tregoi sërisht hapur dhëmbët, dëshmojnë se Beogradi nuk është në gjendje ta tejkalojë historinë. Dhe këtu Albin Kurti ka të drejtë, sepse ai nuk mund ta trajtojë dikë për atë që nuk është.

©Lapsi.al

38 Comments

 1. Vetem sherrin do ja shofen Shqiptaret ketije gomarit plak shokut te Vuqiq kriminelit, ky esht palaqoja me i madh i Shqiptareve.

 2. Pirdh Bushat, se lirohesh!

  Ne cdo rast, opinioni yt per ceshtje qe kane te bejne me Ramen, dhe zgjedhjen tende personale per te qene per cdo gje kunder tij, nuk eshte gje tjeter vecse pjerdhje.

  Ca ketu, kur te te lexojne, do eksitohen, e ti do t’a ndjesh veten me te liruar

  1. o palle, Bushati spjerdh fare as per Ramen as per Bashen, as per asnje. Eshte burr qe si trembet askujt dhe nuk shantazhohet dot e as nuk blihet. Edhe pse je patrozhanist i Rames, Jepi Cezarit ate qe i takon

 3. M duket se ju analistat tallni 🍌 me njerezit.Deri para zgjedhjeve ne Mal te Zi na lavderonit abazovicin si model qe do sillte luften antikorrupsion ,qe Albini duhej te vepronte si ai kunder te korruptuarve qe mbeshteste perendimi .Nderkohe pame qe abazoviqi antigjukanoviq na solli me helikopter kreun serb per kishen malazeze ndersa I korruptuari gjukanoviq miku I rames sulmoi serbine.Kush ka mend ne koke e kupton se per Rama fiton zgjedhje njera pas tjetres dhe pse politika e llojit abazovic ,kurti and company nuk ngjit ne Shqiperi.

 4. YMER GELBAZA,FRROK CUPI,BLEDI MANE PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT ATY TE CEPI I PALLATIT -POLICIA JU LUTEM LIDHENI ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  NGA RESPEKTI MAXIMAL QE KA EDI RAMA PER ALEXANDER VUCIC JA KA VE NE DISPOZICION YMER GELBAZA KELLIRA,FRROK CUPIN DHE BLEDI MANEN PER TJA FUTUR KARIN NE BYTH ALEXANDER VUCICIT KETA ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA

 5. KRESHNIK SPAHIU EDHE KUR JA FUT LLAPEN ME BYTH EDI RAMES I SHKRUAN AMBASADES SE SHBA-s thotë:

  ZOTI BUSHATI JU LUTEM BERJA QKA I BERI ENTER ABILEKAJ DRITAN HALE’s KRESHNIK SPAHIUT DHE CARLO BOLES BOLINO,SI NUK KANE FIJE TURPI ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET NGA EDI RAMA,BILES YMER GELBAZA DHE FRROK CUPI PO E SULMOJN KEQ FARE ALBIN KURTIN

 6. ZOTI BUSHATI DHE MILOINA LEXUESE TE LAPSI.al IMAGJINONI SE SI TALLET EDI RAMA ME ,YMER GELBAZA KELLIREN DHE KOL SALLAKU SKYPE DHE I TRAJTON SI ZAGARET E TREDHUR NGA. BOLET

 7. SI KA SURRAT ME DAL NE TV KOL SALLAKU SKYPE KUR TE GJITHE BOTA SHQIPTARE E MBAN MEND KUR MASTUBON LIVE NE SKYPE,DHE YMER GELBAZA KUR JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES DHE KRISTAQ RAMES ME GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

  ZOTI BUSHATI DHE MILOINA LEXUESE TE LAPSI.al IMAGJINONI SE SI TALLET EDI RAMA ME ,YMER GELBAZA KELLIREN DHE KOL SALLAKU SKYPE DHE I TRAJTON SI ZAGARET E TREDHUR NGA. BOLET

 8. Paramendo që dhe vetë Widhersi në kabllogramet e wikileaks thoshte që kur vjen puna për Shtetformimin, Ballkanin dhe Gjeopolitiken Rama është një i mangët me vetbesim prej një rrotkari tipik.

  E nisi mandatin e parë me pompozitet delirant se do bashkonte Shqipërinë me Kosovën dhe si përfundim për pak e ndau dhe tani është kthyer në buçen e ministrit të Millosheviçit duke çuar para projektin serbomadh për minijugosllavi në kurriz të interesave dhe të drejtave të Shqiptarëve

 9. Ky gamori qy shkru me gorma kapitale do e muni ramen ?? Sa t jen kta lloj gamorash perball rames aty e ke ate ,n qeveri.

 10. E po qe te vije k/min Kurt dhe te votoje ne nje vend tjeter, shqiperi dhe te votoje Kundra shtetit…vetem nje mascara apo idiot e Ben kete.
  Any te rrije derri Kosova qe Ska broke ne bythe ,nje idiot I lindur.

  1. Ore Rrugac 69sh, po a me keq te punosh fshhehtas per ta ndare Kosoven, fushata per ta paraqitur Kosoven si dekonstruktivja primitive e Ballkanit, perpjekja per ta lare biografine kriminale te Serbise,Minishengen per te sjellur serbet ne bregdet etj (sic beri Rama), apo te vish te votosh ne Shqiperi(sic beri Kurti),qe ligjerisht ka te drejte te votosh(perderisa ka pasaporte shqiptare). CIla peshon me shume?Kush eshte me e rende? Kush paska faj me shume, se na lodhet ju gebelsat e Edi Rames dhe Mero Bazes me keto teori

  2. Ore Rrugac 69sh, po a me keq te punosh fshhehtas per ta ndare Kosoven, te besh fushate per ta paraqitur Kosoven si dekonstruktivja primitive e Ballkanit, apo perpjekje per ta pastruar biografine kriminale te Serbise, te besh Minishengen qe sjell serbet ne bregdet,te ftosh Bregovicin, dhe ti urdherosh qindra zagare patrozhaniste te shajne Kosoven etj (sic beri Rama), apo te vish te votosh ne Shqiperi(sic beri Kurti),qe ligjerisht ka te drejte te votoje(perderisa ka pasaporte shqiptare). CIla peshon me shume?Kush eshte me e rende? Kush paska faj me shume, se na lodhet ju gebelsat e Edi Rames dhe Mero Bazes me keto teori

 11. Berisha sot është një element i shëmtuar dhe më i diskretituar në të gjithë historinë e politikës shqiptare. Ai ndërtoi shtetin me element kriminal, ka ndërtuar familje kriminale dhe ka minuar demokracinë dhe këtë i ka thënë SHBA. Nëse ai do të shkojë në parlament, atëherë Basha është i zënë rob në kutinë e Berishës”

 12. punonjësi mediatik i familjes Berisha, Çim Peka, na një shënim editorial në portalin e financuar nga Shkëlzen Berisha, i bën thirrje Bashës të zgjedhë krahun e kujt do të mbajë, atë të Berishës, apo të ambasadores amerikane Yuri Kim.

  1. ORe Mero Gelbaza, po flitet per dicka tjeter Po kaq i padinjitetshem qneke o gelbzae,sa pervec se komenton ne cdo artikull te Lapsit, vjen ben zhurmuesin qe te devijosh komentuesit nga Tema? Kaq pa Zare i Rames je bere o gelbaze e qelbur?

   1. Sa beqir qe je O Ymer Gelbaza. Sulmon gazetaret e tjere duke gjuajtur gurin dhe fshehur doren. Sulmon Bushatin duke publikuar shkrime per te te aferm te tij, sulmon Peken,qe njejte si Bushatin, e sulmon duke shkruajtur anonim edhe ketu, se tek portali yt, 80% e komenteve kunder kolegeve, apo pro Rames, i ben Mero Baze dora vete. Kaq i paburre je more pleher burre

 13. EDI RAMA E AKUZON KRISTAQ RAMAEN (BABAIN E TIJ) SE JA KAPI GRUAN-YMER GELBAZA JA PUBLIKOJ DOSJEN E TURPIT-INCEST NE FAMilLJEN E EDI RAMES thotë:

  YMER IK FUTJA LLAPEN NE BYTH EDI RAMES DHE KARIN NE BYTH FRROK CUPIT KOL SAU SKYPE DHE CARLO BOLES BOLINO

  1. Burrelsi – zghohu nga gjumi. Zgjedhjet u bene vetem disa muaj me pare, jo disa vite me pare. Me idiotet e Lapsit perpara, Edi do te fitoje dhe ne 2025.

 14. Ne vend qe bashke me Kosoven, te shfrytezojme keto percarjet serbo malazeze, dhe ta marrim Malin e Zi ne anen tone, Edi Rama, behet pale me serbet, kunder kosovareve, malazezeve,kroateve, bullgareve,europianeve.

 15. Serbet kane gjithe te drejten e tyre qe ti kene te gjithe serbet ne nje shtet, po ashtu dhe shqiptaret e kane kete te drejte, problem jane teritoret. E drejta per zoterimin e teritoreve s’do mbaroje kurre. Ka mbi nje shekull qe zhvillohet kjo lufte ne Ballkan. Here e ashper e brutale e here e bute e dinake por thelbi eshte kush do i zoteroj teritoret. E ndjen apo se ndjen, e kupton apo nuk e kupton Rama eshte i detyruar ti dal per zot teritoreve te shqiptareve kudo qe ato cenohen. Nuk kane rendesi mjetet ka rendesi qellimi. Ne te kunderten historia do e thote fjalen e saj.

 16. Falsifikimi është kryer në 2009 kur Berisha ka qenë kryeministër

  DITA posedon edhe emrat e personave që kanë ndërhyrë në regjistër si dhe urdhëruesin e falsifikimit. Por në këtë pikë, i rëndësishëm nuk është as identiteti i tyre, as Enveri, të cilit i jargaviteshin shumë si Saliu.

  Sot merr rëndësi fakti që ky falsifikim ka pasoja ligjore sipas Ligjit për Dekriminalizimin. Në formularin që mbushet bazuar te ky ligj, ka një pikë specifike mbi ndryshimin e gjeneraliteteve. Ato duhen deklaruar. Berisha rezulton që ka gënjyer edhe aty:

 17. në momentin që u shpall “non grata” ishin dy mundësi; ose PD (nëse ishte e bindur) duhet të ndiqte standardin që ka kërkuar nga kundërshtarët politikë dhe (Berisha) nuk mund të jetë pjesë e grupit parlamentar ose jo, nuk besojmë te këto akuza(Fjale të shkullakut)

 18. YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI,FUTU NE TWITTER SHIKO CA FOTO TE ARMINA MEVLANIT DHE NGA FRUSTRIMI SEXUAL SE SHKELZEN BERISHA E KA NE SHTRAT KUR TOI DO KARI ,JU FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE CARLO BOLES BOLINO DHE KOL SALLAKU SKYPE

 19. Tani njerëzit janë tjetër gjë nga ata të vitit 1990. Tani njerëzit kanë kuptuar se PD me Berishën u kthye në një parti të llojit jo të lirisë e të drejtës, por në parti të llojit stalinist dhe në një piramide mafioze. Brenda përbrenda PD u eliminuan të gjithë ata që nuk i vinin për fije bosit të mafies: Duheshin firmosur aferat për të pasuruar familjen e ‘marshallit’, duhej bombarduar dhe sulmuar me tanke dhe lënde kimike ‘Jugu i pabindur’, duheshin ndërtuar fabrikat e vdekjes, e para e çmontimit të armëve vrau 26 njerëz të pafajshëm; duhej që i pari i PD të kishte në sy një snajper për të vrarë çdo njeri që i prishte qetësinë para zyrës…

 20. Ky pis burre salih berisha cdo gje e ka falso.
  Emer falso.
  Familje falso.
  Femije dhe nuse e dhendure falso.
  Politike falso dhe e pandershme.
  Kolege falso. (Ata qe ishin te sakte i zhduku).
  Njeriu me nje portret te organizuar falso qe i solli Shqiperise dramat me te medha ne 100 vite shtet.

 21. Ky pis burresalih berisha cdo gje e ka falso.
  Emer falso.
  Familje falso.
  Femije dhe nuse e dhendure falso.
  Politike falso dhe e pandershme.
  Kolege falso. (Ata qe ishin te sakte i zhduku).
  Njeriu me nje portret te organizuar falso qe i solli Shqiperise dramat me te medha ne 100 vite shtet.

 22. Dashamir Shehi mendon se iu takon institucioneve të shprehen, duke shmangur kështu gjykimet personale. Por Lulzim Basha duhet të marrë një vendim politik, pohon kreu i LZHK.

  “Berisha, është kapitull i mbyllur.”

  Çdo hezitim i lidershipit demokrat në këtë drejtim, sipas Shehit dëmton jo vetëm këtë parti por të gjithë opozitën.

 23. të gjithë ne që jemi përballur me Berishën, kemi një të ngjashëm, por jo të njëjtë me ne, që e ka poshtëruar Sali Berishën dhjetëra herë më shumë se ne, pa u bërë armik me të, por vetëm duke i marrë atij gjithçka, partinë, pushtetin, paratë, dhe në fund dhe dinjitetin.

  Ai është Lulzim Basha. Ai është mallkimi i Sali Berishës për gjithë çka bërë me çdo kundërshtar në këto 30 vjet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu