• |
ide | kryesore

Çmenduritë e sheikëve për Neymar: klauzolë 6 milionë euro në vit, në kontratë, për të përshëndetur tifozët

-Instant, Sport

Detaje të reja dalin në lidhje me kontratën e nënshkruar mes Paris Saint-Germain dhe Neymar në verën e vitit 2017: në veçanti një klauzolë që i garanton brazilianit rreth 6 milionë euro në vit në këmbim të sjelljes etike ndaj tifozëve dhe propagandës politike dhe fetare. El Mundo në fakt ka bërë të ditur një bonus të ashtuquajtur etik prej 541,680 euro bruto në muaj, rreth 375,000 neto, i cili parashikon se si Neymar duhet të jetë “i sjellshëm, i përpiktë dhe i sjellshëm me tifozët, të cilët duhet të përshëndeten në fund të çdo ndeshje”.


Përveç kësaj, PSG është siguruar që sulmuesi të përmbahet nga “çdo lloj propagande politike ose fetare që mund të dëmtojë klubin”.Sipas zbulimeve të El Mundo, Neymar i ka kushtuar PSG-së gjysmë miliardë euro. Kjo shifër e jashtëzakonshme u zbulua ekskluzivisht nga “El Mundo” duke publikuar në internet kontratën që braziliani nënshkroi me klubin francez në vitin 2017, kohë kur u transferua nga Barcelona për rekordin e një futbollisti. “El Mundo” ka shtuar gjithashtu se rinovimi i lojtarit deri në vitin 2025 është mbyllur në kushte ekonomike të ngjashme me ato të vitit të tij të fundit të kontratës së mëparshme dhe se lojtari i ka shitur klubit francez të gjitha të drejtat e imazhit të lidhura me Psg.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu