• |
ide | kryesore

Izraeli drejt dozës së katërt të vaksinës anti-Covid, mendohet vaksinimi çdo gjashtë muaj

-Instant, Arkiva, Planet

Eksperti i shëndetësisë në Izrael ka bërë thirrje që vendi të fillojë përgatitjet për të administruar përfundimisht dozat e katërta të vaksinës së koronavirusit.


“Duke pasur parasysh që virusi është këtu dhe do të vazhdojë të jetë këtu, ne gjithashtu duhet të përgatitemi për një injeksion të katërt,” tha Salman Zarka për radio publike Kan.


Ai nuk specifikoi kur përfundimisht mund të administroheshin vaksinat e katërta.

Zarka tha gjithashtu se doza tjetër përforcuese mund të modifikohet për të mbrojtur më mirë kundër varianteve të reja të virusit SARS-CoV-2 që shkakton COVID-19, siç është lloji shumë infektiv Delta.

Zarka bëri komente të ngjashme në një intervistë me The Times of Israel muajin e kaluar.

“Duket se nëse mësojmë mësimet nga vala e katërt, duhet të marrim parasysh mundësinë e valëve të mëvonshme me variantet e reja, siç është ajo e re nga Amerika e Jugut,” tha ai në atë kohë.

“Dhe duke menduar për këtë dhe uljen e efektit të vaksinave dhe antitrupave, një herë në vit ose çdo pesë-gjashtë muaj do të kemi nevojë për një dozë tjetër”- tha ai.

Izraeli u bë vendi i parë që ofroi zyrtarisht një dozë të tretë duke e shpërndarë atë tek të gjithë ata mbi moshën 60 vjeç. Pastaj gradualisht e uli moshën e përshtatshmërisë, duke e zgjeruar atë javën e kaluar për të gjithë moshën 12 vjeç e lart.

3 Comments

    1. Ne fakt, pothuajse te njejten gje donte dikush tjeter te bente me te njetet njerez, gati 1 shekull më parë…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.