• |
ide | kryesore

Tërmet i fortë në Turqi, mësohet epiqendra

-Instant, Lajme, Planet

Një tërmet me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter goditi pak më parë Turqinë. Instituti i Sizmiologjisë në Stamboll raporton se tërmeti kishte si epiqendër zonën e Antaljas në jug-perëndim të Turqisë.


Lëkundjet sapo kanë ndodhur dhe autoritetet janë duke bërë vlerësimin e dëmeve. E njëjta zonë u trondit nga një tjetër tërmet me magnitudë 3.9 të shkallës Rihter disa ditë më parë.


Tërmetet janë shtuar shumë vitet e fundit në Turqi, ndërsa sizmiologët flasin për riaktivizim të dy pllakave të rrezikshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu