• |
ide | kryesore

Sulmi terrorist me 150 të vrarë në Francë, rifillon gjyqi ndaj autorëve

-Instant, Arkiva, Planet

Franca ka rifilluar gjyqin mbi sulmet në Paris të vitit 2015, të cilat lanë 130 të vdekur.


Sulmi me bombardime nga ekstremistët e grupit Shteti Islamik (IS) ishte mizoria më e keqe e pas Luftës së Dytë Botërore në Francë.


Sulmuesi i vetëm i mbijetuar, Salah Abdeslam, është në gjyq me 13 të pandehur të tjerë në një objekt të ndërtuar me qëllim mbajtjen e tyre në Paris.

Gjyqi po përshkruhet si më i madhi në historinë moderne të Francës.

Gjatë nëntë muajve të ardhshëm, do të ketë mbi 140 ditë seanca që përfshijnë rreth 330 avokatë dhe 1,800 të mbijetuar dhe të afërm të viktimave. Rreth 300 dëshmitarë do të dëgjohen, përfshirë François Hollande, presidenti francez në kohën e sulmeve.

Përpara gjyqit, Hollande u tha mediave franceze se ky ishte një moment i rëndësishëm për viktimat e sulmeve, të cilat ai i përshkroi si një “akt lufte” në atë kohë.

ISIS pranoi se kishte kryer sulmet në sallën e koncerteve Bataclan, një stadium i madh, restorante dhe bare më 13 nëntor 2015.

Të dyshuarit mbërritën në gjykatë me automjete policie nën masa të rrepta sigurie të mërkurën në mëngjes. Ata ishin ulur së bashku, të veshur me maska ​​për fytyrën, para se të fillonte gjykimi.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.