• |

Pushtimi i fushës e grushtat me lojtarët, Nice e pëson keq nga Disiplina: merret vendimi edhe për Marseille

-Instant, Sport

Komisioni Disiplinor i Ligue 1 ka vendosur më në fund mbi ndeshjen e ndërprerë të kampionatin francez, që prodhoi aq shumë polemika: Nice-Marseille, e ndërprerë në minutën e 74, me rezultatin 1-0, për shkak të një pushtimi të fushës nga tifozët vendas, duhet të riluhet në një fushë neutral, pas dyerve të mbyllura. Nice gjithashtu është ndëshkuar me dy pikë (një me pezullimin e dënimit) dhe do të duhet të luajë tre ndeshje me dyer të mbyllura (një tashmë e zbritur me Bordon). Dy ndeshje skualifikim për Alvaro Gonzalez e një për Payet, ndërsa është skualifikuar deri më 30 qershor 2022 trajneri i atletik i Olympique.

Në derbin shumë të nxehtë të Jugut të Francës mes vendasve dhe Marseille, tensioni ka shpërthyer në minutën e 74 kur Payet, i shënjestruar gjatë bashkë me shokët e tij të skuadrës, gjatë ndeshjes, me hedhjen e objekteve nga tribuna, hodhi një shishe që e goditi drejt sektorit ku ishin tifozët e Nice. Në atë moment Ferri mbërriti në fushë, me qindra ultras që zbritën nga shkallët e stadiumit në fushë dhe nisën gjuetinë për lojtarët kundërshtarë. Lojtarët e të dy skuadrave reaguan dhe, së bashku me stjuardët, u përpoqën të kundërshtojnë pushtimin e tifozëve mes goditjeve, grushteve dhe përleshjeve të dhunshme. Sampaoli, trajneri i Marseille, ishte ndër më agresivët, ndërsa ka edhe një të plagosur mes tifozëve.