• |
ide | kryesore

Mbretëresha Elizabeth mbështet lëvizjen Black Lives Matter

-Instant, Arkiva, Paparazzi, Slider

Mbretëresha Elizabeth II dhe familja mbretërore mbështesin Black Lives Matter (BLM), tha një përfaqësues i lartë për transmetuesin britanik Channel 4.


Ken Olisa, Lordi-toger i parë me ngjyrë për Londrën, tha se çështja e racës është një “temë e nxehtë” në shtëpinë mbretërore, në një intervistë e cila do të transmetohet të Premten, raporton PA Media.


Qëndrimi i familjes mbretërore ndaj racizmit ka qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit pas akuzave për racizëm nga Princi Harry dhe Meghan, Dukesha e Sussex, dhe zbulimi se emigrantët e pakicave etnike dhe të huajt u ndaluan nga postet klerikale deri të paktën në fund të viteve 1960.

Megjithatë Olisa sugjeroi që familja është e hapur për të folur për racizmin.

Olisa u pyet gjithashtu nëse familja mbretërore mbështet BLM. “Përgjigja është po,” tha ai.

Ndihmësi tha se Mbretëresha kishte kërkuar këshillën e tij në lidhje me vizitën në Kullën Grenfell pas zjarrit të qershorit 2017, në të cilin vdiqën 72 persona, dhe ai tha se ajo duhet të shkonte.

Intervista ishte pjesë e një programi të quajtur “Black to Front”, i cili do të transmetohet të Premten në mbrëmje në orën 19:00. Programi u bë nga një ekip prezantuesish dhe reporterësh me ngjyrë.

Familja mbretërore vazhdon të përballet me pyetje rreth qëndrimit të tyre ndaj racizmit pasi Harry dhe Meghan pohuan në një intervistë me Oprah Winfrey se një anëtar i familjes bëri komente raciste në lidhje me ngjyrën e lëkurës të fëmijës së tyre të parë. Ata më vonë u sqaruan përmes Winfrey se kjo nuk ishte as Mbretëresha dhe as Princi Filip.

Buckingham Palace u përgjigj me një deklaratë në emër të Mbretëreshës.

Hetimi i prestigjozes The Guardian për praktikat e punësimit zbuloi gjithashtu se dekada më parë, pallati përdori një procedurë parlamentare të njohur si “Pëlqimi i Mbretëreshës” për të marrë një përjashtim nga legjislacioni në Mbretërinë e Bashkuar që synonte parandalimin e diskriminimit në vendin e punës përfshirë punësimin e njerëzve bazuar në përkatësinë e tyre etnike. Mbretëresha është ende e përjashtuar nga ato ligje sot, raportoi Guardian.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu