• |
ide | kryesore

PD, një çetë që ia kanë kapur komandantin peng

-Instant, 1, Ide

E gjithë mënyra e sjelljes së Lulzim Bashës, që në ditën kur Sali Berisha u shpall non grata nga SHBA, e deri në fund, kur vendosi ta përjashtojë atë nga PD-ja është ajo e një njeriu të kapur peng.


Lexo me tej:


Del sondazhi/ 71% e demokratëve kundër Bashës dhe pro Berishës

Prej fillimit, me reagimin e parë publik, ai mbajti një qëndrim as mish as peshk, që e futi forcën e vet politike në konfuzion. Atëherë Lapsi.al i kahasoi, fjalë për fjalë, tekstin e kreut të PD, i cili Berishës i detyrohej gjithë karrierrën e tij brenda kësaj partie dhe atë të presidentit Meta, me të cilin kishin qenë po aq aleatë sa kundërshtarë: ato ishin si nata me ditën.

Kush e ka tradhëtuar Berishën? Krahasoni qëndrimet e Bashës dhe Metës

Më pas, meqë në mënyrë jo fare të rastësishme, vendimi i sekretarit Blinken erdhi menjëherë pas përfundimit të zgjedhjeve të 25 prillit, kur opozita po debatonte nëse do të zgjidhte rrugën radikale, apo atë institucionale për kundërshtimin e blerjes së votës, Basha e varrosi këtë debat, duke lënë që tema e njollosjes së Berishës të bëhej refreni dominant politik gjatë të gjithë verës. 

Ndërkohë, disa zëra demokratësh periferikë, të promovuar dhe të mbështetur nga ai, filluan në mënyrë të njëkohshme me analistët e paguar nga Rama të propogandonin idenë se opozitës i bën mirë divorci me Berishën.  

Basha të gjithë këtë e kaloi me gjoja heshtje dhe mospërfillje, pa hapur një debat publik, pa i konsultuar forumet e partisë, pa bërë një bilanc se çfarë e dëmtonte më shumë partinë, mbrojtja apo distancimi nga Berisha. Edhe në ditët e fundit ai është takuar dy herë për një kohë të gjatë me atin e vet politik dhe nuk i ka thënë atij asnjë fjalë për atë që do të bënte. Berisha e ka marrë vesh vetëm 15 minuta para të gjithë shqiptarëve se ai do të ndëshkohej nga partia që pati themeluar vetë. Madje ai u vu përballë faktit të kryer dhe nuk iu mundësua të mbrohej, as para kolegëve në mbledhjen urgjente të grupit të demoktarëve. 

Të njëjtën taktikë zgjodhi Basha edhe me deputetët e tjerë të cilët më parë e dëgjuan vendimin nga televizori duke pritur si dele në hollin e PD, për të marrë pjesë në mbledhjen post faktum që kishte thirrur kryetari.  

E gjithë kjo kronologji e shkurtër që tregon njëkohësisht edhe një vendim të marrë tinëz partisë, edhe një lojë kulisash që vërteton se firma është hedhur tjetër kund, pasi askush nuk është pyetur (njerëzit më të afërt të kryetarit pohonin pak ditë më parë se pavarësisht kostove Berisha nuk mund të përjashtohej se kjo e dëmtonte rëndë PD-në) ngre disa pyetje. Pse Basha e shmangu për një kohë të gjatë prononcimin për këtë çështje? Pse ai nuk guxoi ti’a thotë asnjëherë Berishës, në takimet kokë më kokë, të vërtetën e aktit që do të ndërmerrte? Pse nuk hapi një debat demokratik brenda partisë, madje edhe një votim në radhët e saj? A nuk e ka PD-ja obligimin moral të ketë të paktën të njëtin standart me PPSH-në, e cila në kongresin e shpërbërjes së saj bëri një bilanc të trashigimisë së epokës enveriste?

Të gjitha këto pikpyetje të shtruara edhe në sfondin e mesazheve shantazhuese që i janë dërguar Bashës nga diplomatët amerikanë, të cilat Lapsi.al i ka botuar tashmë, të bëjnë të dyshosh se lideri demokrat ka vepruar i vetmuar e në fshehtësi, tamam si njeri i kapur me preshë në duar. 

Zbulohen mesazhet sekrete të Yuri Kim për PD-në përpara intervistës së Berishës

Eshtë vështirë të spekulosh nëse ai është peng i ndonjë afere koruptive për të cilën tashmë ia kanë të gatshme dosjen, nëse dikush i tund mbi krye histornë e lobimit në SHBA, me para që s’u dihej burimi, nëse një i tretë i ka përmendur vizën që nuk e merr dot apo një “non grata” të mundshme. 

Por, ama, një gjë duket sheshit: Lulzim Basha, në këtë çështje, nuk ka vepruar si njeri i lirë. 

Atij nuk i ri as fabula e sforcuar që shpërndajnë mbështetësit e tij, të cilët reken të argumentojnë se e ndërmori veprimin e vështirë të sakrifikimit të Berishës, për të ruajtur marëdhëniet me SHBA-në. PD-ja e drejtuar prej tij i ka më keq se kurrë marëdhëniet me diplomatët amerikanë. Ata e kanë tradhëtuar për marrëveshjen e 5 qershorit ku hyri në besë të tyre, për reformën në drejtësi që e ka kapur të gjithën qeveria, ata i kanë falur Edi Ramës edhe zgjedhjet moniste ku vodhi vetveten edhe ato të përgjithshme ku bleu votuesit e opozitës.

Pra, ose vetëm një idiot, ose dikush i marrë peng, mund të dorëzojë një pjesë të trashëgimisë së tij, për të mos marrë asgjë në këmbim. Por Lulzim Basha nuk ka vepruar kësisoj nga padija, por nga paburrërria. Dhe kjo duket më së miri në fjalën që ai mbajti për të paralajmëruar dënimin për Berishën. Ai e ngriti atë në qiell, nuk pranoi asnjë nga akuzat për të cilat e akuzojnë, e pasi tha këto, shpalli përjashtimin. Mesazh më të qartë se ai po vepronte sepse ashtu e detyronin nuk kishte si të kishte.

Në fakt, i gjithë ky enumeracion i gjatë nuk ka për qëllim të tregojë se kush ka lujatur rolin e të mirit dhe kush atë të të keqit në këtë film të shpifur dhe të shëmtuar. Për mënyrën se si e mbylli dalë ngadallë PD, për formën aspak luajale se si e paracaktoi trashigimtarin e tij, për heshtjen dhe pafytyrësinë që tregoi kur spastroheshin Topalli, Bode, Patozi, Bregu, “doktori’ meritonte po të njëjtën fat nga djali mosmirnjojtës dhe plangprishës. Pra, askujt nuk duhet ti vijë keq për këtë. 

Por, ndërkohë interesi publik i kësaj fabule e tejkalon disa fish fatin personal të Bashës dhe Berishës. Në thelb, mënyra sesi i pari u soll me të dytin, se si ai planifikoi në vetmi dhe në heshtje goditjen e tij ngre një pikpyetje të madhe për të ardhmen e opozitës. 

Sepse në këtë stad fuqie politike, monetare dhe diplomatike ku ka mbërritur regjimi i Ramës, PD nuk e ka luksin të ketë në krye një shef të shantazhueshëm dhe të kapur. Fatkeqësisht kjo po ndodh. Dhe ky është lajmi më dëshpërues i episodit të përjashtimit të Berishës. Bashkë me peshën e humbjes së liderit historik, ai po na shërben për të kuptuar se PD ka përfunduar si një çetë bashibozukësh që komandantin ia kanë kapur peng.

©Lapsi.al

67 Comments

  1. Nqs nuk e dinit dhe mund te ishit kurioz se si mund te jete nje punonjes qe paguhet me taksat tuaja, perkrahes i Velines dhe cfare intelekti ka, ja ku e keni.
   Mund ta gjeni kete hibrid te lapsi me nickname te ndryshem si “Lapraks, Alidems, Durrsak, etj.. “

   1. Eh mor NAMUT, mor NAMUT.
    Të tha GËLBAZA, më 26 prill, hajde varim veten.
    Nuk do ta kishit marë vesh, këtë ndodhi të rëndë.
    Rrini si mut tani. As byrek me gjizë, nuk po ju japin më…

    1. po qeke te drejt ti….. do han sufllaqe nga te rames….tani jane ne te njejtin ekip…

     fajin e ka saliu !

     hahhahahaha

     nivel ordiner

  2. PDja, hiq Berishën, është ajo që u organizua për të hequr diktaturën në këtë vend. Pa Malokët do ishe në burg zotrote. Meqë je edhe Kavajs, nuk do i kishe punët dhe aq mirë aty brënda. Apo ndoshta të pëlqen të ta ngopin në derriere?

  3. Ik ore bethlepires i ripjellhes se ta qiva te teme po komentove me ketu moee sufllaqexh piss

 1. Artikull i saktë Andi!

  Por doja që t’i mëshoje më shumë faktit që e kemi thënë shumë herë këtu qe Basha është nje tradhtar i partisë, opozitës, kombit. Çështja se ai është i shantazhueshem paçka se është nje tregues i korrupsionit te Bashës dhe i vulnerabilitetit të tij, është i nje rëndësie dytësore në krahasim me faktin tjetër të mësipërm, që na ka tradhtuar keqazi.

  Drejt e the, doktori vetë e ka fajin, ai e solli sorrosianin Basha në krye të partisë. Pse nuk e tregoi doktori këte fakt atëherë?! Pse nuk e hapi gojën kur u përjashtuan nga PD figurat e tjera më përpara??
  Por tani që u prek vetë po na kërcen nga karrikia. Prandaj le t’i vuajë ca këto faje dhe të tjera që nuk u përmendën, siç janë pronat p.sh.*

  Tashmë PD ka vdekur, ka ardhur koha per nje opozitë të re të pakapur, aleanca te reja, rikthimin e ish-figurave të PD, futja e elementeve te rinj të papërlyer ne parti, deklarimi i OJQ-ve si organizata antikombëtare, dënimi publik i armikut të njerëzimit Sorrosit, etj. Pa keto hapa i gjithë vendi ka marrë fund.

  *Berisha ka edhe merita të cilat nuk duhen harruar, por nuk është e përshtatshme të përmenden këtu. Të shohim se çfar do sjellin ditët në vazhdim.

  1. Ishe mirë deri sa përmende Sorros. Aty pastaj mbaroi leximi. Ata që bërtasin Sorros për çdo gjë për 10 minuta muhabetë dalin te Marsjanët, UFOt, çip me vaksina dhe lloj lloj marrinash të tjera.

   1. Lexo Wikileaks Podesta

    Lexo tom fitton per ndikimin e sorros ne usa dhe ne euroen juglndore..

    Ndikimet dhe lobimi fuksionon 100% ne amerike. Ne vendin e lekut leku eshte mbetet. Me paguaj dhe te sherbej….
    Atje ska naive

    As debila funksional ne politike

 2. Varosja e “Berishizmit” eshte fillimi i nje rilindje te PD. Pd do i nenshtrohet nje vetpastrimi qe do e rinoje e mobilizoj partine. Demokracia fitoi ne PD. PD e eresires primitive, e skuthave, vandaleve i ktheu fytyren e shpirtin drites. Liria e fituar do e rimekembi. Ne PD ka shprese!

 3. Respect per qytetarine e z Basha.Ai ka marre me shume vota per opoziten edhe se sa doktori .Doktori ishte mjeshtri me I madh per vjedhje votash dhe manipulim zgjedhjesh dhe prapeseprape ne 30 vjet ngeli prapa socialisteve.Luli pa asnje lloj pushteti dhe manipulim mori mbi 650000 vota.

  1. bashen as gruja e vet nuk e voton dot me…..

   ato vota qe mori PD ishin ne shumice pro berishes sepse me shume opozite bente qytetari dixhital sesa luli …

   luli i beri gjemen vetes. e vetmja garanci qe kishte ai, ishte berisha, tani ai ska m asnje vote…. asnje nuk e beson me, ata qe i rrine afer e shesin te paret, rames nuk i duhet me, aq sa ci duhej murrizi

   do ta shohesh si do i humbase te gjitha bashkite.

 4. Boshat,

  Ti vete je peng. Peng i urrejtjes ndaj Rames, dhe luftes totale qe ke vendosur te besh – te merremi vesh – nga pozicioni modest i analistit qe pretendon te jesh!

  Ngaqqe je peng i kesaj lufte, cdo gje qe ndodh (renia e Berishes, kembet ne kepuce te Bashes, amerikanet, afganet, Merkeli, po edhe ndonje mize qe flutiron rrotull kryeministrise) i sheh ne funksion te rrezimit te Rames.

  Mos u jep lelsione te tjereve per interesin publik te qenjes se tyre te lire, perderisa vete nuk je i tille – ti dhe nje pjese e mire qe kujtojne se bejne opozite.

  Diten qe do te kuptoni qe duke mrojtur korrupsionin Berishes, per te rrezuar ate te Rames, thjesht po ndihmoni kete te dytin!

  1. Diten qe do te kuptoni qe duke mrojtur korrupsionin Berishes, per te rrezuar ate te Rames, thjesht po ndihmoni kete te dytin!, ndoshta vertete do te keni nje shans qe t’a rrezoni.

  2. Nuk I qan njeri hallin berishes, ai nuk ka me ambicje, por nuk mun d te jete vendi me opozite te emeruar nga rama
   Kjo eshte tragjedi

   Me bashen pd nuk vjen kurre ne pushtet, ose.ose di gje kur do i ngrehet rames tia leje nji here bashes????

   Sta le njeri pushtetin o teveqela, e aq me pak.rama qe sleshonte bashkine e jo me qeverine…

   Jeni ne metro mo debilat pro bashes?

   Do ju lere rama qeverine?? E dini sesa eshta radha e atyre qe presin t i lepijne bolet rames???

   As bolet sdo u lepini dot o te mbaruar jo me te vini ne pushtet.

   Me bashen ne pd jeni te mbaruar, gjeni kryetar tjeter se basha ju ka shitur per hesap te tij…

   Partia ekziston qe te vije ne pushtet jo te kenaqet ne vend te dyte o te tredhur

   Luftohet per fitore jo per humbja me 7 depute me pak o te pjerdhur e te ngopur me mashtrime…

   Heren tjeter ne 2025 do perfundoni me zero deputete as .familjaret tuaj nuk do ju votojne o te mjere ne tru te vogel

   Kari i lales me mire ne rradhe te rama sesa te pd e bashes

   E kuptoni qe ju ka shitur me.gjithe lecka per bythen e vet??

 5. Krahasimi çalon, por me vendimin per perjashtimin e Berishes nga grupi parlamentar i PD, Basha do mbahet mend si Gorbaçovi i PD.

  1. picke e se emes , gorbacovi thote ky

   kohl tha ajo e reja, godolja ,

   po ca i keni keto krahasime me superlativa, shenje tipike fshataresie.

   shqiperia qendra e globit, rama lider global, basha gorbacovi, berisha helmut kohl

   po kimetja ca eshte ? nensi regan ?/

   picke e se emes mendje e car mendje

 6. Une propozoj qe ne krye te PD-se meqenese eshte edhe i lire, te vije shoku Gramoz, dhe nenkryetar
  shoket Fatmir dhe dhe Saimir. Vetem keshtu PD do te behet plotesisht demokratike sic e kerkon
  aleatja jone e madhe dhe vete shkelqesia e tij z. Rama.

  1. Fiks vlla

   Tani deputet e pd do I zgjedhje rama, dhe kimetja si pjese e ekipi te rames

   Nga opozites e gjytyrymave te
   Murrizit gjuzit etj mrroklla do kemi nje opozite po aq karagjoze

   Basha zgjodhi rrugen me te mire per ramen ne kembim te cfare gjeje ???
   Nuk eshte kollaj te kesh kete presion por ama te jesh lider do bole… basha ka qene gjithmone model I lehte, rama ja coi lojen perballe zjarrit, basha ne kete rast duhet te ishte dorehequr nese donte bashkimin e pd

   Ndoshta mendon se do e bejne booher kryeminister

   Nuk vjen me kurre rasti per bashen kryeminister… eshte I nenshtruar dhe shantazhuar… shanset jane zero

   PD duhet te ndahet nga basha sa me shpejt dhe sa me pare ose do rrine ne opozite edhe per 20 vjet te tjera deri sa te vdese edi rama

   1. Si do e arrijne?

    Me bashen ska fitore, por keta te bashes do kenaqen edhe me sehirllekun e te qenit opozite..

    Rama ja doli me shkaterrimin e pd. lidershipi aktual po ben lojen e rames

    Si tha basha tani fillon lufta hahahahaha

    Lufte e madhe perjashton nje person qe ska ambicje por qe denoncon , she perjashton vetveten….berisha eshte historian e pd. Rama po e ben pis historine e pd me doren e bashes.

    Lufta sndodhi , basha u be kryetar rama kryeminister .

    Trafiku Droga korrupsioni abuzimi jane aty

    Basha eshte gojeqepur

    Pyetja eshte per demokratet?
    Kete lidership doni??

    Basha sic duket po kenaqet me krietarin e opozites. Ata rretheqark me the therrime

    Rama ben qejf

    A nuk jane rezultate te nje pakti keto??

    A duan strukturat e pd te vijne ne pushtet??
    apo do ti nenshtrohen rames, sic eshte ne nenshtruar dhe kapur basha??

    Eshte me thjeshte te shkojne tek preheri i rames vete, me mire sesa ti shese basha dhe leket ti marre basha

    Basha eshte i djegur, ka marre fund si lider, nuk ofron asgje por asgje fare

    Mund te kete njerez qe I servilosen kryetarit por rezultati nuk ndryshon……
    Basha nuk fiton dot me kurre…

    Njerezit jane zhgenjyer nga basha eshe pa ndodhur kjo e berishes

    Nuk ka qan njeri hallin berishes por ti svjen dot ne pushtet si qen I rraf si argat I rendomte si cirak qepenash

    Ca interesi ka usa tek berisha mor aman,

    Berisha ka 8 vjet qe as bulls e as firmos

    Kaq qera jeni sa te mos e kuptoni qe kjo I sherben rames shkaterri I historise se pd si parti opozitare e vlerave dhe jo si partia e shkaterruar e nenshtruar e socialiste?

    E keni oare ne cfare derexheje eshte ps???
    Me ndraxhin rraja doshin bushi qazim sejdinin etj

    Parti socialiste eshte degjeneruar si parti , ska asnje intellectual asnje figure me moral asnje per be,

    Pra rama do te beje pd po aq te dhjere sa ps, sepse nuk shkon ndryshe …

    Vetem ashtu ai abuzon I qeteeeee pa pike shqetesimi, gozhda e vetem ishte berisha, she mjeshterisht perdori bashen.

    PD duhet te largoje bashen nese do ndonje shans per pushtet perndryshe ska per ta marre per vite me rradhe, 8 +4 vite 12 jane deri tani , me kete basha i siguroi edhe 4 te tjere, dhe pd duhet te pres 2029 ….per te patur mundesi garimi

    Vetem largimi I bashes sjell mundesi per 2025…

    Mos I qan hallin sales , se sala I ka punet ne vije, ai sot lufton per emrin e tij dhe per PD, nuk ka ambicje , nuk ka kerkuar para, do vendin qe meriton

    Kjo perkon me interesat e demokrateve, duhet te bashkohen me rrezimi e bashes me nje kryetar te ri ose ti lene shendene ardhjes ne pushtet dhe marrjes se qeverise .te pakten te pakten edhe per 8 vjet te tjera
    Basha eshte humbes, e ka shit ps per xhepin e tij,
    25 prilli e faktoi, nga 25 prilli e deri me sot e fajtojne qe ai ska bere asgje per masakren zgjedhore…

    Basha ju ka shit

    Do ju perdore kunder njeri tjetrit dhe do ju edhe ne kosh

    Me mire shkoni vete tek rama sesa tiu shese basha

    Ose zgjidhni kryetar tjeter….

 7. Ngrihuni në këmbë dhe mbani heshtje për gënjeshtrën dhe babain e saj shqiptar, për atë që na është shitur prej tridhjetë vitesh si profet i së vërtetës, gjeneral i të drejtës, përmbysës i sistemit politik të përqafuar e propaganduar dikur me vullnetin e tij të lirë dhe vendosmërinë e shtirë, si dhe si sjellës i “lajmit të mirë”, demokracisë, lirisë dhe barazisë.

 8. Berisha vuri vete ne krye te partise nje marionete, te cilit sot po ia luajne fijet te tjeret. Diktatoret, si Berisha e Rama, i lene partite djerre. Vene pas kukulla, te cilet nje dite iua fusin dhe vete atyre. Pra sot, Berisha po ha gjellen qe gatoi vete dje. Nga ana tjeter, edhe ti Bushat, ne vendin e Bashes, ka shume mundesi qe do te beje te njejten gje. Gabimi eshte i Berishes, qe per pushtetin e vete, po gropos partine e tij. PD eshte e marre fund pas gjithe kesaj. Por ndoshta me mire keshtu, ndoshta del nje opozite e re qe mund te mposhte pushtetin aktual, i cili ka arritur nivele korrupsioni qe bejne te ngjaje diletant cdo pushtet paraardhes.
  Ne gjithe kete histori jane perzjere aq shume llumra, sa nuk mund te na vije keq per askend.

 9. Perkrahje te gjere nga sufllaqet, anal-istet, oj-qi-stet dhe patronazhistet mori Basha me kete vendim.
  Tani ato mund te dalin ne proteste me Bashen dhe ta votojne ne rrezimin e Rames pasi pengesa e vetme (Saliu) per ta bere kete u hoq.

 10. Berisha e ka mbyllur ciklin e tij politik, por me sa duket, nuk po e kupton. Apo edhe me keq, don ta perdore PD per interesa te vetat. Por duke mos u terhequr na nxorri lakuriq nje Bashe qe eshte per te qare hallin. Me sa duket, eshte i shantazhueshem. Po pse? Askush nuk na e thote. Ku ia terheq telat Edi Rama? Apo SHBA? Askush nuk na e thote! Pse SHBA e lufton hapur PD? Askush nuk te pergjigjet. Vetem Berisha te jete pengesa e PD? Nuk ma merr mendja. Por kjo qe ndodhi na tregon qarte nje gje: As Berisha, as Basha nuk bejne me per PD. Ndryshe PD ka marre fund. E ka mbyllur ciklin! Te shohim se sa anetsresia e PD do ta pertype kete fakt. Me Bashen PD nuk vjen ne pushtet. Me Berishen, nuk eshte mire te vije ne pushtet. Cfare do te ndodhe, te shohim.

  1. berisha spo kerkon kryetarllek, as pozite, as kryeminister,

   Berisha ka bere me shume opozite me qytetarin dixhital ne 8 vjet. PD nuk fliste ama Berisha fliste. Berisha ka akoma energji dhe ka realisht mbeshtetje. nuk e anashkalon dot aq me pak ta kesh kundershtarne pd. Basha dogji veten njehere e mire,

   nuk e voton me njeri {D me bashen . Basha kishte vetem je avantazh ne PD berishen. tani eshte aneks i rames?

   Kujton se PD elektorati i saj do votoje ankesin e Rames???? nese kishte nje emerues ishte berisha dhe vota kunder rames

   po ishe me ramen nuk ka vote per ty … po isshe kunder berishes nuk ka vote per ty ne pd..

 11. Hahahahaha c’teater!!

  Edhe Berisha ka bere kompromis me Ambasaden e Shba dhe Bashen!!!
  Por mendojne se mund te japin nje shfaqje komedie ne nivelet e TK!

  Imagjinoni Bashen te shese!!!
  Basha, ky prezantues i denje festivalesh!

  Urime urime….

 12. e pa imagjinushme qe ambasadorja e Amerikes te jete ne perkrahje totale te perfaqsuesve te partise komunisto-punisto-socialiste , ky eshte thelbe tjerat jane lojra.
  perversi ka arrite te fuse ne dore te gjithe ambasadoret qe jane vendose ne Shqiperi me kete te fundit eshte balte krejt , kjo shkon ne aktivitete dhe ne pushime me maskareshen velija , me xhaxhken , me spiropalin e shume kucka te tjera.

 13. Së bashku me të do të shembej edhe një lob i fuqishëm që fshihej pas tij, që në shumë raste kishte lidhje me lobin e furishëm serb, në Tiranë e sidomos në Prishtinë. Do të ishte paralajmërim edhe për liderët e tjerë shqiptarë, të cilët, çuditërisht, në këto 30 vite, kishin afruar pranë vetes një shumësi njerëzish, të cilët, në rrethana të ndryshme i kishin shërbyer regjimit të shtetit serb në Kosovë.Shpellkaret e salihut ne gjume,nuk kane bythe ta mbrojne babain e shume mamave të ceceneve qe kane pjellur nje tufe shpellkaresh

 14. Gjithcka u pa ne artikull, po vetem emri “SOROS” jo!!!!
  Nqs mendoni se ketu telat po i luajne disa deshtake si Berisha, Basha, Rama apo …., athere po fshihni dicka!

  1. Sakte Tani Geci
   Perfundimisht Sorrosi kapi te dyja ishPS dhe ishPD
   Tani politike ben vetem Sorrosi ne ate vend. Rrofte pluralizma. Tepke si ajo amerikane me dy pseudoparti marjoneta te Wall Street, Pentagon e Cia

 15. I lumte Kari politikaneve miliardere shqiptare qe tallin koqet me militantet partiake qe zihen si budallenj me njeri tjetrin per hater te partive.

 16. Basha akuzohej se ka humbur zgjedhjet nga ish-drejtues të PD-së.

  Berisha nuk foli!

  Basha përjashtoi Topallin, Imamin, Patozin, Boden, etj. Prapë Berisha nuk foli!

  Basha bëri marrëveshje me Edi Ramën në vitin 2017. Berisha foli me gjysëm zëri!

  Basha spastroi PD.

  Saliu nuk foli!

  Basha humbi prapë zgjedhjet me 25 prill 2021. Berisha nuk foli!

  Basha e përjashtoi edhe Berishën.

  Saliu, foli!O tan gici mendje pordhe salihu me soros ha mut tani

 17. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES DHE KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE EDI RAMES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA FRROK CUPI KOL SALLAKU SKYPE DHE CARLO BOLJA BOLINO PO SHKOJN DHE PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT QFO NATE HAHAH

 18. Ka mundsi qy udhheqies pedes ,ti ket hy qipi I gorg sorros edhe bidh gates nga vaksinat.Ky qip bon qy ata t zihen, edhe Luli me Doktorin t mos ken mo marrdhonie korrekte me njoni tjetrin.Luli osht kryeminister I vertet kurse Doktori osht president I vertet.

 19. Nga Gramoz Pashko, te Sali Berisha, 26 deputetët e përjashtuar gjatë 30 viteve në PD (shumica u përjashtuan nga Berisha)Trusti i Geshtenjave vrau buratinin salih karaxhic berisha me duart mendjen e Fazllicit,shpellkare e malok merni sfurqet dhe dilni mbroni salih salibanin

 20. – Sali Berisha nuk ka investuar në miqësi, sepse po shihet që nuk e ka asnjë mik (sikur që askush nuk e ka asnjë mik), por sikur të gjithë njerëzit, edhe Berisha, ka kujtuar se miqësia krijohet me dhurata, me privilegje, me pozita.

  Jo nuk krijohet, ashtu krijohen robërit (e robi ëndërron ta vras të zotin e tij), sepse gjithmonë gjendet dikush që jep dhurata më shumë se ti;

 21. Na cate manaren me berishen pse u perjashtua nje cik. Svdes pd se seshte berisha, su larguam dot nga njeriu kult, popull idiot. Fakt eshte me shume popull e urren dhe pak e perkrahin. Sot me shume ben dem se ndihmon. Boll dhe me Topallet, bodet e patozet te afte per ushqyer pangopesine e tyre dhe berishes dhe urrejtjen ndaj bashes. drejtonin ne pozite vetem me hijen e berishes dhe skontribuan 1 dite ne opozite.

 22. Kë do më shumë, Skuthin apo Përdhunuesin?

  Me këtë luftë që u hap në PD, demokratët kanë vetëm këto dy zgjedhje. Pjesa më e madhe ka mundësi që të shkojë për Përdhunuesin. Arsyeja është shpresa se megjithëse edhe vetë janë të përdhunuar, janë gati ti harrojnë fë ndenjurat që po u djegin akoma me shpresën që Përdhunuesi mund të përdhunojë edhe kundërshtarin.

 23. Boll me bashen o bashfugshklym

  Ti do pushtet apo do te besh sehir ramen dhe veliajn??

  Basha nuk fiton dot o teveqel.

  Nuk e kupton qe nuk te voton elektorati pd po vajte me.ramen?? E ke te sigurt humbjen??

  Boll me cfare??? Me humbje pas humbje??

  Po basha nuk.e rrujti per ambasadoren kur dogji mandate, apo kur smori pjese ne lokale ne qershor 2019… tani u be papritur amerikan??

  Ju ka.shitur me gjithe lecka ju koqeve te pd dhe skeni marre vesh gje fare…

  Sa me.shpejt ta kuptoni qe basha NUK ka projekt per ardhje ne pushtet te pd por per pare xhepi te.rama aq me te lehtesuar do jeni

  Po pse kaq kara e dini elektorati e pd ???

  Do tju votoje ju kurvave te bashes????

  As.familjet tuaja skane per tiu votuar o derdimene

  PD nuk.eshte si elektorati monolit pensionist i PS, ju japin duart direkt o gomere

  Apo kujtoni qe.do.ju votoje elektorati gri???

  Apo I partise socialiste???

  As.familjet tuaja sdo ju votojne o derdimene

  Nuk I voton njeri humbesin patalogjik o trushkulur

  Nese doni te kapni noi post, nuk keni per ta kap me bashen…ju ka shit me gjithe lecka per xhepin e tij o torrollake

 24. Keta bejne teater si gjithmone po ky andi i vogel si s’behet merak se ç’donte birisha te spitali ku ish shtruar gjyshi ne paris?
  Do kete ngjare nga shurra e sigurimsit psikopat e jo nga e ema mesa duket…

 25. Nje gje eshte e sigurt edhe ndryshe te ishte vendimi i Bashes ne perseri nuk do pushonim se kundershtuari Nje dore ja dha LIKja 2 jave para votimeve si idiot ,me vjen keq ta them por te njejten gje po ben edhe doktori sot

 26. Shpellkari miri therrit dhe të tjeret bashke skifteret e laqit dhe mamurrsit sfurqet me vete e dilni mbroni baban salih o bythqira mos rrini neper fcb,ju ka ushqyer per 20 vjet dhe ti miri ben sehir

 27. Prej momentit të publikimit të vendimit nga kryedemokrati dhe deri më tani, të gjithë ata që deri më sot e kanë pasqyruar PD-në si një çerdhe harmonie, hapësirë dialogu apo mirëkuptimi, kanë nisur një sulm frontal duke masakruar çdo zë pro Bashës.

  Pra, nëse disa ditë më parë në këto media Lulzim Basha shitej si një engjëll i cili do të shpëtonte Shqipërinë nga Edi Rama, sot aty pasqyrohet një tjetër realitet i ndryshuar në 360 gradë.

  Nëse deri dje Çlirim Peka dhe “1001 dalmatë” ishin një lisharse ku përkundeshin dëshirat e Lulit, sot shumçka është ndryshe.

 28. Nga gjithe kjo qurravitje e berishes del qe sovraniteti i pd vlen vetem kur aty eshte sovran ai vete. Vk pune njerezish me bisht

 29. o njerez, kjo loje esht e qarte : percarja e PD. Vet rama e ka then padashur ne grindje e siper, po ndoshta nuk i esht ven rendesi se opozita do shkermoqej. Ai fiton koh se mendon te mbreteroj me nje mandat te 4. Po te jet keshtu me mir nje berish ne parlament, sdo kish ndonj pesh)ose i gjith elektorati i djathte kunder rames ,sesa nje ram edhe 8 vite km., sipas planeve makiavelike po te thjeshta te atij manjaku te pushtetit.

 30. Dëbimi i Berishës, thyhen heshtjen profesor Gjekmarkaj: Bëri gjënë e duhur, tani kemi më shumë shanse të vijmë në pushtet,shpellkare besojini kete loqen e majte të salihut

  1. Paskeni fillu me komentet ju bashfugshklymat e rampjelljes…

   Gjekmarkaj shitet me.lire dhe me shpejt… e kuptoi qe basha ska shanse dhe tani do pare nga rama per te fol per bashen..

   sidomos per .vendimin e drejte kunder nje plaku qe ska ambicje….

   Jan.te zgjut i kapin situatat direct kap ca te kapesh ta I sepse pas 2025 ska me lek pd …
   Aty mezi te votojne kur je ne rregull jo me te behesh me ramen e sti hedh njeri qyrret..

   do shkoj tek murrizi ne lushnje per kafe muhabet… me salianjin , gaz bardhin ferdi n mbase dhe me kete rushaj e gjate, me passports kroate….

 31. George Soros shpjegon në mënyrë tepër eksplicite se ka arritur një marrëveshje me Berishën nga ku dallohet se KOP-i i famshëm në fakt ishte instrumenti i injektimit në PD të njerëzve të tij.

  Me sa duket, Berisha i vitit 2005 ka qenë tepër i qartë se pozicioni i tij në raport me SHBA-në kishte ndryshuar dhe se për të mbajtur veten në lojë, në kohë paqeje në Ballkan, i duhej të negocionte dhe të lidhte aleancë me vet Sorosin.

  Pikërisht ashtu bëri Berisha, lidhi aleancë me Sorosin për të mundur Nanon në 2005-ën.

 32. Nqs eshte çete bazhibozukesh atehere nuk ja vlen fare te shkruash gjithe kete artikull e re besh analize si e qysh e beri Luli kete.

 33. Lulzim Basha bëri lëvizje të behtë, dhe rrëzoi nga pushteti Sali Berishën, abuzuesin e dhjetorit të vitit 1990, që, me abuzim kishte pushtuar politikën e djathtë shqiptare. Berisha, pa qenë në lëvizjen e dhjetorit, i mori lëvizjes motivin dhe nuk e la që ajo të bënte aktin kombëtar.

 34. këtu i kujtohen këta trimat që kërcënojnë Lulin, mes të cileve shquan ai që i tha Azemit, “zbrit se erdha sa të marr automatikun”. Nga ana tjetër nuk është I sigurt, nëse Basha do ta vras përfundimisht apo do ta lerë me kaq ndëshkimin ndaj tij. Ndaj sot të dy palët, sot duket sikur qajnë fatin e tyre para bustit të Azemit, pa guxuar ti ngjajnë as jetës, as vdekjes së tij. Por i ngjajnë vetmisë së tj para vdekjes.

 35. “Saliu nën ‘gjykimin’ e Gazit, Gridës, Salianjit: Njëjtë si dikur Mehmetin e gjykonin Pali Miska, Lenka, Simon Stefani… O kohë e mjerueshme që përsëritesh!”

 36. Të paktën që nga viti 2013, Berisha përbën jo shpresë, por një rëndesë politike për PD-në. Prej vitesh, Berisha është një nga politikanët me imazhin më negativ në elektoratin shqiptar. Mjafton numri i votave që mori në Tiranë në zgjedhjet e fundit parlamentare për ta provuar. Futja në listën e zezë të SHBA-ve thjesht e ktheu Berishën në një peshë të papërballueshme për PD-në.

 37. Përse rrëzohen idhujt? Sepse natyra njerëzore është e prirur të fantazojë dhe të fillojë të besojë ato që vetë ka krijuar.

  Demokratët nuk i kanë sot asnjë borxh Sali Berishës. I kanë dhënë atij në 30 vjet gjithçka nga shpirti i tyre. I kanë dhënë besim, admirim, pushtet. Janë rrahur dhe dhunuar për të.

  Janë hequr nga puna, keqtrajtuar dhe terrorizuar. Shumë prej tyre, në këmbim, nuk kanë marrë asgjë. Sepse ata kanë besuar, shpeshherë me naivitet.Shko lepija bythen salihut o loqja e majte e salihut ti o ores12:14

  1. Duhet te marrin patjeter noi lek me droge ose korrupsion ?? qeverisje me e mire, bandat ne burg, levizja pa viza, ekonomia me e mire, akshi , tenderat online etj apo hyrja ne nato, rruga e kombit , elbasanit dhe gjithe rruget e shqiperise, jdhe jo trau i cetit te duken pak ?? as ka pike dyshimi qe ka patur probleme, por ne teresi ka qene qeverisje me e hajrit nga 2005 deri ne 2011…

   pyeti i her votuesit e ps ca kane marre keto 8 vitet e fundit ? kanabis, kokaine, banda, betonizim dhe prishje shpish , vdekje nga termeti nga covidi, njerez te hedhur ne rruge , te vjedhur te rrahur te abuzuar, cmimet ne kupe te qiellit dhe bashen opozitar.

   mos ja qaj hallin sales, halli eshte i joni, sepse vend pa opozite eshte karta bianka per ramen. e pe ca ndodhi 2 vjet me murrizin ? rama bej ligje, murrizi voto. e keshtu me rradhe me vendime qeverie, me vendime parlamenti me anetare gjykatash kushtetutes qe etohen tek noteret e lanes, me kerperatattata yy tyryry…..

   Dhe keshtu do jete dhe me opoziten e bashes> Beteja ka filluar tha basha ne 25 prill, por pati vetem nje krisme dhe viktime saliun 😀 , sepse fajin e ka saliu sic ka thne i madhi edi rama

   nuk e ka fajin basha qe djeg mandatet smerr pjes ne zgjedhje lokale, humbet 25 prillin nuk ka faj sepse e ka shitur pd tek rama, dhe po ashtu nuk e ka fajin rama qe qeveris e abuzon, qe blen opoziten por por fajin e ka saliu sot e tere diten!!!

   Shans per te heq bashen dhe per te vene dike me te zote

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu