• |
ide | kryesore

“L’Evenement” fiton çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Venecia

-Instant, Paparazzi, Slider

“L’Evenement”, ose “Happening”, e Audrey Diwan, një film për abortet ilegale në Francën e viteve 1960, ka fituar çmimin kryesor të Festivalit të Filmit të Venecias, “Luani i Artë”.

Drama u bëri përshtypje shikuesve me portretizimin e një gruaje të re të dëshpëruar për të siguruar një përfundim, në një kohë kur mund të nënkuptonte një dënim me burg ose vdekje, për të vazhduar studimet e saj. “Unë e bëra këtë film me zemërim, me dëshirë, me barkun tim, zorrët, zemrën dhe kokën time”, tha Diwan të shtunën ndërsa pranoi çmimin. “L’Evenement” është filmi i dytë francez që fiton një festival të madh që kur filmi i Julia Ducournau, “Titane”, fitoi Palmën e Artë në Kanë në korrik.


Çmimin e dytë të jurisë apo “Luanin e argjend” e mori Paolo Sorrentino me filmin “E stata la mano di Dio” (The Hand of God). Regjisorja më e mirë u shpall Jane Campion me “The Poëer of the Dog”, ndërkohë çmimi i skenarit më të mirë shkoi për Maggie Gyllenhaal për debutimin me “The Lost Daughter”. Aktorja më e mirë u shpall Penelope Cruz me rolin në filmin “Parallel Mothers” si dhe aktori më i mirë John Arcilla me filmin “On the Job: The Missing 8”.

Festivali u mbyll me “The Last Duel”, një dramë nxitëse me Matt Damon dhe Ben Affleck.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu