• |
ide | kryesore

Inter, kundër Real duhet një marsh tjetër: Sensi e Bastoni, ja përfundimi i testeve

-Instant, Sport

Shpërdorues përpara dhe i paqëndrueshëm prapa, me një Handanovic më të pasigurt se kurrë: ky është Interi që doli nga Marassi. Një pikë që nënkupton lënien e kreut të renditjes pas 19 javësh radhazi mes kampionatit të fundit dhe dy ndeshjeve të para të këtij sezoni. Asnjë alarm tek zikaltrit, siç tha Simone Inzaghi në fund të ndeshjes, vetëm një frenim ndaj një kundërshtari të fortë menjëherë pas pauzës për ekipet kombëtare që kthyen lojtarët tek trajneri në minutën e fundit. Por shqetësimi ka lidhje me gjendjen fizike të Stefano Sensit, që po vuan dëmtimin e panumërt. Lojtari iu nënshtrua këtë mëngjes rezonancës magnetike në Institutin Klinik Humanitas në Rozzano pas një traume në gjurin e tij të djathtë: ekzaminimi – siç raportohet nga Inter – nxori në pah “një ndrydhje të ligamentit kolateral medial. Lojtari do të rivlerësohet gjatë javës tjetër “.


“Unë jam mirë, djema, nuk kam asgjë”, kishte shkruar Sensi pasi u largua herët nga grumbullimi i kombëtares italiane dhe humbi ndeshjen e fundit kundër Lituanisë për shkak të një shqetësimi muskular në pulpë. Inzaghi e hodhi në fushë në vend të Calhanoglu në minutën e 23 të pjesës së dytë dhe mesfushori zikaltër është dëmtuar përsëri pas një përplasje me Yoshidan. Asnjë këputje, thonë ekzaminimet, dhe të paktën një muaj pushim.


Mbetet në dyshim për Real Madrid, kundërshtari i të mërkurës në San Siro në debutimin e Interit në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, Alessandro Bastoni, edhe pse lajmet që vijnë janë pozitive: “Vlerësime negative klinike-instrumentale”, thuhet në deklaratën e klubit zikaltër. Inzaghi shpreson, edhe pse mbrojtësi mund të qendrojë akoma pushim për të shmangur rreziqet, pas tendosjes së muskujve në kofshën e majtë. Nga ana tjetër, Dimarco do të jetë përsëri titullar nga minuta e parë, ndërsa në sulm, tundimi për teknikun është dyshja Lautaro-Correa së bashku që nga fillimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu