• |
ide | kryesore

Albin Kurti i përgjigjet Ramës për ‘Ballkanin e Hapur: Teori konspiracioni? Nuk e di se për çfarë e keni fjalën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ka përfunduar takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kancelares gjermane, Angela Merkel. Kurti në një konferencë për media pas këtij takimi, theksoi që u konfirmua se procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE. Kurti iu përgjigj edhe deklaratave të Edi Ramës për teori konspiracioni në lidhje me planin e këtij të fundit dhe Aleksandër Vuçiçit të njohur me emrin ‘Open Balkan’.


‘Teori konspiracioni? Nuk e di se për çfarë e keni fjalën’, tha Kurti përballë gazetarëve.


‘U konfirmua se Procesi i Berlinit është edhe korniza edhe rruga për integrimin e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Procesi i Berlinit është mjaftueshëm i gjerë dhe gjithashtu mjaftueshëm i thellë, që të mos ketë nevojë për variante tjera alternative’.

‘Në bisedat që pata theksova që nuk duhet të ketë fonde evropiane- pa vlera evropiane, pra fondet e BE-së për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet patjeter që të paraprihen dhe të shoqërohen me vlerat e BE-së’.

Kurti theksoi se Kosova ka disa përparësi.

‘Së parë është stabiliteti në Kosovë. Së dyti, sundimi i ligji, demokratizimi i cili mundëson media të lira dhe të pavarura dhe veprokun kundër autokratëve. Së treti, ballafaqimi me të kaluar, nuk lejon që kriminelet e luftë s as më pak në pushtet.

Së katërti, Reciprocitet i pakicat kombëtare në kundërshtim me nacionalizmi. Paqen stabilitetin dhe integrimin në BE.

Me Serbinë ne zhvillojmë dialog për statusin e marrëdhënieve midis njëra-tjetrit, statusi i Kosovës nuk është i diskutueshëm. Kosova nuk duhet të kthehen në 2008, janë faktorët ndërkombëtare ata që kanë thënë se Kosova të jetë e pavarur.

6 Comments

  1. e degjova disa here ate qe tha Rama , por nuk degjova asnjehere qe Rama te thote se ‘ KOSOVA PO BEN KONSPIRACIONI’ .
   U habita kur degjova ate gazetarin kosovar qe i beri pyetje Kurtit se si do ta komentonte deklaraten e Rames qe ‘ KOSOVA PO KRIJON TEORI KONSPIRACIONI NDAJ BALLKANIT TE HAPUR’ .
   Cfare jane keta gazetare qelbesira qe i deformojne gjerat , genjejne , sajojne dhe manipulojne me pyetjet e tyre.
   Dhe Kurti ju pergjigj shume mire . Nuk di gje per keto teori konspiracioni , Pyeteni Ramen se per cfare behet fjale.
   A do ta pyesi ai GAZEKARI kosovar Ramen per kete gje ? Kam shum qef ta pyesi , qe te shohim si si do ti pervishet Rama.
   Gazetari bythqirash.

  1. Shume e sakte. Per me teper, Rama eshte dhe fodull, dhe i ceket, dhe tinzar dhe aspak atdhetar. Duhet tja kete shkerdhy noj Popovic apo Mugoshe plaken Rames se nuk ka mundesi te jete burri aq robqir qe zihet me cdo lider Kosovar per ate buzpidhin e Serbise dhe serbet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu