• |
ide | kryesore

Merkel sfumon “Ballkanin e hapur”, Rama e shfrytëzon për të sulmuar Prishtinën

-Instant, Kryesore

Angela Merkel e ka thënë troç se asgjë nuk mund ta zëvendësojë apo nuk mund ti mbivendoset porocesit të Berlinit dhe ky pohim i kancelares që zvetnon idenë e Ballkanit të hapur e ka shtyrë kryeministrin Rama të provokojë një sherr të ri me Kosovën në mënyrë që të sfumojë mesazhin e ardhur nga Berlini. E pyetur nha gazetari që bën gjithmonë pyetjet që duhen, Muhamed Veliu, se kush prevalon, procesi i Berlinit apo Ballkani i hapur, Merkel u përgjigj se nuk ka zëvendësuese për nismën e iniciuar prej saj.


Pas këtij qëndrimi, si një nga mbrojtësit e flaktë të Open Balkan, kryeministri ynë u mbrojt duke thenë se ato janë e njëjta gjë, vetëm se nisma e tij dhe Vuçiçit ka për qëllim të përshpejtojë disa marrëveshje për të cilat jo të gjitja shtetet bien dakord. Ajo u bë me qëllim për të mos mbetur peng të vetove theksoi Rama.


Dhe meqë nuancat e qëndrimit të tij ndryshonin nga ato të kancelares ai u mundua të sqarohet. “Kjo nismë është “pjellë e Procesit të Berlinit” tha ai.

Dhe sikur kjo të mos mjaftonte ai provokoi një sherr me Prishtinën për ta servirur atë si ushqim kryesor për mediat. Incidenti nuk u përmblodh vetëm në ndalimin e pyetjeve të gazetarëve kosovarë, por mbi të gjitha në fshikullimin që Rama u përpoq ti bënte Kosovës.

Rama foli për ‘teori konspiracioni’ dhe tha se deklaratat që bëhen për këtë nismë rajonale si “të organizuara nga forca të treta janë dokrra”.

“Kush i vendos këto të dyja kundër njëra-tjetrës, ose e bën me qëllim ose nuk e kupton. Gjëja e rëndësishme është që teoritë e konspiracionit, që nismat rajonale janë të organizuara nga forca të treta apo janë të hedhura këtu nga BE për të na gënjyer që të krijojmë një mikro BE, janë dokrra. Sot është e pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon këtë për veten e vetë por rri dhe bën teori konspiracioni për Open Balkan”, theksoi Rama.

Me sa duket dredhia e Ramës për të sfumuar qëndrimin e Merkelit për Ballkanin e Hapur pëermes provokimit të Kosovës e arriti qëllimin. Menjëherë atij iu përgjigj kryeministri Kurti.

“Ne nuk besojmë që iniciativat rajonale duhet të bëhen pa BE-në brenda. Dallimi mes Procesit të Berlinit dhe Ballkanit të Hapur është që në të dytën nuk e kemi BE-në”, u shpreh kryeministri i Kosovës.

Albin Kurti iu përgjigj edhe kryeministrit Rama i cili tha se ata që janë kundër “Ballkanit të Hapur” besojnë te teoritë e konspiracionit. “Unë nuk e di për çfarë teorie konspiracioni flitet. A e keni pyetur për çfarë teorie konsipracioni flet?!”, tha Kurti.

©LAPSI.AL

15 Comments

 1. YMER GELBAZA DHE FRROK CUPI NE SHENJE RESPEKTI QE KAN PER EDI RAMEN DHE ALEXANDER VUCIC KANE VENDOSUR TJUA FUSIN KARIN NE BYTH TE DY thotë:

  ZONJA MERKEL THOJKE PROCESI I BERLINIT, EDVIN DROGA BALLKANI I HAPUR HAHHAH

  1. Projekti i sorros u denoncua vertet nga berisha

   Faleminderit berishee

   Por ishte merkel që e ndali, ae trump biden e kishin mbyll ate muhabet

   Faleminderit Merkel!

  2. berisha nuk ka fol kot kur ka thene:
   1. Nuk po e thyejme embargon e OKB per ish-jugosllavine.
   2. Kush firmos marreveshjen e Rambujese ben tradhti ndaj kombit.
   3. Paret e shqiptareve jane te pastra, (ku pastaj vershuan shqiptaret per te fut leke ne firma piramidale se do i lante shoku sale, leket Arafatit).
   4. Nuk kam dhene urdher per bombardimin e jugut te shqiperise. (por na doli qe jane ngritur avionit dhe jane ulur ne itali, per te mos zbatuar urdhrin qe sillte lufte civile).
   etj etj etj

 2. Imagjinojeni nje moment sikur GJermania dhe SHBA te ishin pro Ballkanit te hapur, se si do merrte force ky kaposhi psikopat dhe do dilte te sulmonte Kosoven. PSIKOPAT!

  1. Ne fakt ramuti po lobon fort edhe ne shba edhe ne BE per planet e tij. Ka thene vet se Ballkanin e Shqyer ja ka vu mbi tavoline Frances (mbeshtetsja e forte e Vucic).
   Po keshtu ai gangua latinoamerikan qe zevendesoi Blinken , kerkoi Kosoves ti permbahej marrveshjes se 4 Shtatorit vjet, nen Trump dhe pse nenshkruar nga qeveria e palighshme Hoti.
   Pra ket qe the ti po synon ramuti. Po leviz ai ne terren.

 3. Ore po ky gerdalla plak matuf i Surrelit i fare shkoqur babait te tije Kristaq qe me ke qire gruan e ju mbani shprese se do udheheq Albanine, tashi pritet te thote dhe ai qe dikur shiste fiq se Ram pordha me ka shkerdhyer Ajolen biles ja ka futur nje here dhe ne prapanice.

 4. Shyqyr që e tha troç.

  Kazanmedia e ramës nuk pi manipulon dot sot

  e mo karo bollino me orën e bushit në fushkrujë

 5. Gazetar mesoni te shkruani Shqip se po hidhni balte mbi gjakun e Rilindasve. Mbizoteron dhe jo Prevalon dhe jo Inocion por Marr

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu