• |
ide | kryesore

De Laurentiis, propozimi-shock prej 10 miliardë euro: “Futbollin e rrezikon… telefoni”

-Instant, Sport

Idea Super League që për momentin u duk se u rrëzua është vetëm fillimi. Tani po dalin të reja, si ajo që Aurelio De Laurentiis propozon: një kampionat evropian për klube, që do të jetë i aftë të gjenerojë të ardhura prej 10 miliardë euro dhe që, ndryshe nga projekti Super League, bazohet në merita. “Sistemi nuk funksionon më”, shpjegoi presidenti i Napolit në një intervistë për “Daily Mail”, “Champions dhe Europa League nuk krijojnë të ardhura të mjaftueshme për klubet, për të justifikuar pjesëmarrjen. Për të qenë konkurrues, duhet të kesh më shumë lojtarë të nivelit të lartë. Kjo do të thotë që ju duhet të shpenzoni më shumë, por shpërblimet financiare të kompeticioneve europiane nuk e justifikojnë këtë, “vazhdoi ai. “Kjo është arsyeja pse klubet duhet të flasin me njëri-tjetrin për të krijuar një turne më modern që është fitimprurës për të gjithë pjesëmarrësit.”


Propozimi i De Laurentiis është “të zvogëlojë numrin e ndeshjeve, duke zvogëluar madhësinë e divizioneve më të mira në të gjithë Evropën. Përveç kësaj, të krijojmë një kampionat evropian me një sistem hyrjeje demokratik, bazuar në atë që ekipet arrijnë në garat e tyre kombëtare. Kam ekzaminuar – shtoi ai – një projekt të gatshëm për të sjellë 10 miliardë euro në futbollin evropian. Por duhet vullnet dhe pavarësi totale”.


“Nëse ne nuk ndryshojmë rregullat e lojës dhe e bëjmë atë një shfaqje më të mirë, të rinjtë do të na braktisin dhe futbolli nuk do të jetë më pjesa qendrore e jetës sonë”, paralajmëroi pronari i napolitanëve. “Njerëzit midis tetë dhe 25 vjeç kanë ndaluar së shikuari futboll, ata preferojnë të luajnë me telefona inteligjentë. Unë nuk po them se zakoni i ndjekjes së futbollit drejtpërdrejt në një stadium do të vdesë, por tani ne kemi “stadiumin virtual”, që mund të tërheqë miliarda njerëz për të luajtur kundër njëri-tjetrit. Kush e di nëse do të jemi në gjendje t’i kthejmë në rrugën e sportit më të madh dhe më me ndikim në botë? “, përfundoi De Laurentiis.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu