• |
ide | kryesore

Gjykata Speciale: Kjo është shtëpia ku Salih Mustafa kreu krime ndaj shqiptarëve

-Instant, Lajme, Të fundit

Në Gjykatën Speciale ka nisut sot gjykimi ndaj Salih Mustafës, i akuzuar për krime lufte. Prokurori i çështjes, Cezary Mihailzcuk ka treguar fotografitë e qendrës së Zllashit (e pretenduar), ku sipas tij aty janë keqtrajtuar, torturuar e vrarë shqiptarë.

Ishte prokurori i specializuar Jack Smith, i ciliu tha se viktimat për të cilat akuzohet Salih Mustafa ishin shqiptarë.


“Viktimat e Mustafës janë shqiptarë të Kosovës. Nuk ishin armiq të Kosovës, nuk ishin spiunë”, tha ai.

Smithi gjithashtu në fjalën e tij hyrëse ka lavdëruar Kosovën dhe popullin e saj për krijimin e Gjykatës Speciale dhe mbështetjen e këtij institucioni.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu