• |
ide | kryesore

Ajax, debutim ëndërrash për Haller: është pokeristi i 16° në Champions

-Instant, Sport

Një mbrëmje ëndrrash, një debutim i paharrueshëm. Sebastien Haller luajti ndeshjen e tij të parë të Ligës së Kampionëve me Ajaxin kundër Sportingut të Lisbonës dhe bëri historinë menjëherë: askush nuk kishte shënuar kurrë dy gola në 8 minutat e para të turneut.


Një dygolësh në 9 minuta, pastaj dy gola të tjerë midis 51 ‘dhe 63’: në debutimin e tij në Ligën e Kampionëve, sulmuesi i Bregut të Fildishtë i lindur në ’94, tashmë, i është bashkuar klubit të “lojtarëve të pokerit” të kompeticionit. Një klub shumë i vogël, në realitet, që përfshin vetëm 18 lojtarë, ata janë ata …


Van Basten (Milan-Goteborg 4-0 1992)
Simone Inzaghi (Lazio-Marseille 5-1 2000)
Dado Prso (Monaco-Deportivo La Coruna 8-3 2003)
Van Nistelrooy (Manchester United-Sparta Praga 4-1 2004)
Shevchenko (Fenerbahce-Milan 0-4 2005)
Messi (Barcellona-Arsenal 4-1 2010 e Barcellona-Bayer Leverkusen 7-1 2012)
Bafetimbi Gomis (Dinamo Zagreb-Lyon 1-7 2011)
Mario Gomez (Bayern Munchen-Basel 7-0 2012)
Lewandowski (Borussia Dortmund-Real Madrid 4-1 2013 e Crvena Zvezda-Bayern Munchen 0-6 2019)
Ibrahimovic (Anderlecht-Psg 0-5 2013)
Luiz Adriano (Bate Borisov-Shakhtar Donetsk 0-7 2014)
Cristiano Ronaldo (Real Madrid-Malmoe 8-0 2015)
Gnabry (Tottenham-Bayern Munchen 2-7 2019)
Ilicic (Valencia-Atalanta 3-4 2020)
Giroud (Siviglia-Chelsea 0-4 2020)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu