• |
ide | kryesore

Përjashtimi i Berishës, vendim i fortë por akt i dobët

-Instant, 1, 2, Ide

Lulzim Basha po përpiqet ta kapërcejë ngjarjen më të rëndë në partinë e tij sikur s’ka ndodhur asgjë. Përveç atyre 10 minutave të pararegjistruara ku njoftoi përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD, ai ka heshtur dhe nuk ka sjellë para demokratëve asnjë alternativë si do të përballen ata me një nga krizat e brendshme më të mëdha, që tashmë sapo ka nisur zyrtarisht.
Mungesa e një argumentimi serioz për largimin e Sali Berishës dhe heshtja përballë akuzave të rënda të këtij të fundit, është një rast unikal që i ka vënë në siklet edhe propagandistët e Ramës që (pas vitieve të tëra talljeje) tani u duhet të lartësojnë aktin e Lulit, por edhe vetë drejtuesit e PD që nuk dinë si të mbrojnë e justifikojnë vendimin e shefit të tyre.
Dhe në fakt nuk është e lehtë që të argumentosh një vendim për të cilin nuk je dakort dhe as i bindur, por gjithsesi e merr. Si mund të shpjegosh se Sali Berisha është shtylla kurrizore dhe lavdia e Partisë Demokratike, por për të nuk ka vend brenda saj. A mund ta kuptojnë demokratët logjikën se berishizmi mbetet filozofia e partisë së tyre, por krijuesi i saj duhet përjashtuar. Cila qe arsyeja që këtë herë kërkesa e SHBA duhej pranuar pa kushte, pavarësisht bindjes se vendimi kundër zotit Berisha ishte i padrejtë dhe i pamerituar…


Lexo me tej:


Versioni konspirativ/ A ka qene Basha pjesë e planit për eleminimin e Berishës

Të gjitha këto paqartësi burojnë nga fakti se vendimi i Lulzim Bashës, ndonëse ishte i fortë nuk qe burrëror. Kryetari i PD e zvarriti për tre muaj një vendim që do të duhej ta kishte marrë që ditën e parë kur mbërriti dekreti i sekretarit Blinken që shpallte non grata Sali Berishën. Ose do ta largonte Berishën nga grupi i PD ose do të solidarizohej me të. Basha e zyrtarizoi aktin e tij disa orë para skadimit të ultimatumit, duke eleminuar çdo mundësi për një debat normal brenda një force politike, për përplasje mendimesh dhe rrymash, në fund të fundit për të shtruar çështjen themelore: A duhet të ndahet PD e sotme nga Berisha dhe berishizmi. Sepse në fakt kjo është tema për të cilën Basha dhe drejtuesit e tjerë të PD duhet të vendosin sot.
Mungesa e kurajos për t’u përballur me këtë temë të fortë, e bëri vendimin e përjashtimit të Berishës jo vetëm një akt të dobët, por edhe një peshë të rëndë që u ka mbyllur gojën dhe u ka ulur kokën atyre që kanë marrë përsipër të drejtojnë opozitën. E miratojnë ata këtë vendim si një e mirë për Berishën dhe familjen e tij? Si një sakrifikim në emër të raporteve me SHBA, që nga ana e tyre e kanë sakrifikuar PD sa herë i është dashur Edi Ramës? Apo besojnë se shkëputja nga Berisha është një akt i duhur politik dhe kanë një projekt të ri për PD e viteve të ardhshme?

Vëzhgim/ A e dobëson apo e forcon PD-në “përçarja” e Sali Berishës

Sot PD duket më në udhëkryq se përpara se Lulzim Basha të merrte vendimin për përjashtimin e Sali Berishës. Pikërisht sepse nuk mori një vendim, por shpalli një njoftim pa qenë i bindur në ato që lexonte. Më shumë se një akt politik, vendimi i 9 shtatorit u duk si një defekt teknik, që mund të rifillojë së shpejti, siç tha vetë Basha pas “sqarimit” të çështjes në rrugë gjyqësore. Pra edhe përjashtohet Berisha por edhe pranohet, edhe me Amerikën por edhe kundër dekreteve të saj, disantacim nga lideri historik por edhe venerim i berishizmit. Këto janë produktet e një vendimi që nuk merret hapur, në ballafaqim me forumet e PD dhe me vetë Berishën në mënyrë që rezultati të jetë i vërtetë, serioz dhe për rrjedhojë i pranueshëm nga cilido.

Detajet e tre takimeve të ditëve të fundit/ Si e gënjeu hap pas hapi Basha, Berishën

Partia Demokratike sot duket më e dëmtuar nga mënyra se si u mor vendimi se sa nga vendimi vetë. Prandaj Lulzim Basha ka një mundësi që fushatën kundër tij që nisi Sali Berisha mos ta kalojë si një “defekt teknik”, por të provojë të përballet me të. PD ka patur nevojë me kohë për një përplasje serioze brenda saj dhe tani njeriu që e themeloi atë, (dhe që e la të degradojë për hir të së vërtetës), e ka lëshuar sfidën. Nëse edhe këtë ngjarje që po ndodh, Basha do të tentojë tentojë të kalojë si mbrëmjen e 9 shtatorit, atëherë vërtetë që ka ardhur ora që PD t’i vihet dryni.

©Lapsi.al

23 Comments

 1. YMER GELBAZA I FRUSTRUAR PER NJE PI…PO JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT CARLO BOLES BOLINO DHE KOL SALLAKU SKYPE-s thotë:

  ZOTI SHKULLAKU JU KUJTOHET KUR EDI RAMA E AKUZOJ BABAIN E TIJ SE PO PA PALLON GRUAN DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN ,DHE ME E FORT ESHTE SE ZAGARI I MJERUAR YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN HAHA ,PASTAJ EDI RAMA I KA PAGUAR CA CUNA PROBLEMATIK DHE E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN NE KOKE DHE KOQE

  1. Boo, nuk po duron dot GËLBAZA. Ti japë dikush 200 lekë të vjetra se gjynah.
   Byrek me gjizë nuk ka më. Po të paktën, me 200 lekë gjizë shtyn drekën.
   Eh mor GËLBAZË, ditë të zeza kanë për të parë sytë. Ty dhe NAMUTIT…

 2. “vetem nje urdher presim”.

  “Presim prej teje që ta na thërrasësh jo te Partia Demokratike, se dihet kush është tani kryetar i PD, po para Kryeministrisë që ta rrëzojmë Edi Ramën.

  Nëse nuk rrëzohet paqësisht, jemi gati që t’i përgjigjemi thirrjes që i ke bërë gjyshit dhe babait tim, o burra të kapim armët!Shpellkare po ju therrasin per lufte per te mbrojtur bythen salibanit salih qe të vazhdoni tja lepini bythen ketij Qeni të ngordhur

  1. booo boooo ka dale pazari sheshit , bashes po i vijne ne ndihme ekipi i fuges ne internet.

   po mbroni edin dhe kelliren apo bashen e keni bonus

   me mire te shkrihen si grupe parlamentare ne grupin e rampjelljes

 3. Po ku jane themeluesit e PD_se?
  Saliu i rrahu,i vrau,i shkaterroi plotesisht……
  Basha erdhi per te mbuluar krimet e Berishajve por nuk mund te behet terrorist.
  PD-ja mund te shpallet organizate terroriste???

 4. YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT TE CEPI I KOSHAVA TE PLEHRAVE-POLICIA DUHET TI LIDHE ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  YMER GELBAZA IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL SALLAKU SKYPE DHE FRROK CUPIT

 5. Une e lashe leximin qe te paragrafi pare.
  “…ka vënë në siklet edhe propagandistët e Ramës që tani u duhet të lartësojnë aktin e Lulit…”

  Luli e tha vete qe amerikanet e vune me shpatulla per muri. Ne thelb vendimi nuk qe i Lulit po i amerikaneve.
  Per ca vendimesh e aktesh flet Shkullaku?
  Po sikur amerikanet ti thone Lulit qe perjashto kte e ate? A eshte partia e demokrateve, apo e Lulit dhe amerikaneve?
  Po sikur amrikanet tkene dosje per Lulin dhe ky ben cfare i thone per te shpetu bycen e vet?

 6. Basha mund te krahasaohet ( krahasim i tepruar) me Mihal Gorbaçovin qe shpalli fundin e komunizmit. E sot rusia nga nje shtet i kalbur eshte kthyer vitalitetit. PD fale ketij vendimi te Bashes per te rrezuar Berishen e me te berishizmin si nje fryme primitive, e mbushur me roterike nacionaliste e mendesi komuniste, i krijon mundesine PD qe te çlirohet nga e “keqja” Berisha e ti rikthehet vlerave qytetare e emancipuse te shoqerise.Uroj qe ne PD mos te ndalet debati per demokratizimin e saj me frymen e lirise e qytetarise.

 7. E verteta eshte qe pa u shkeputur nga berishizmi (se Berisha vet eshte vec nje plak i rrjedhur qe ka hallin e kalamajve) PD nuk do vije kurre ne pushtet pasi shumica derrmuese e shqiptareve kane alergji e tmerr prej tij. Fakti eshte qe kryeministri dhe qeveria me e keqe dhe me e korruptuar e 30 viteve, me nr rekord te skandaleve, i fitoi zgjedhjet e fundit vetem me nje fjali: Po votuat PD do ju kthehen Berisha e Meta. Pa kuptuar, pranuar dhe distancuar nga gabimet e qeverise2009-1013 PD nuk rikthehet kurre ne pushtet. Ndoshta bashke me Berishen e Meten duhet te ike edhe vete Basha e te vije nje brez krejt i ri e i paperlyer me ate qeveri dhe kjo duhet bere sa nuk eshte vone se boll kohe ka kaluar. Nese do ishte terhequr Berisha me 2017, sot PD do kish fituar zgjedhjet e vetme. Vetem pas kesaj i vjen rradha Rames. Deri atehere, ta gezoni sulltan surrelin

  1. nuk vjen me berisha kryetar i PD as kryeminister , rri i qete

   nuk ka ambicje personale Berisha. e ka mbyllur ciklin. Tani ka misionin e fundit per te pastruar PD nga opozita e Rames.

   berishen e kane kercenuar historikisht dhe po historikisht i kane ngrene mu… nuk pine uje kercenimet tek berisha.

   shans i arte per nje kryetar te ri, do behet kryeminister qe ne madatin e pare

 8. Paralajmërimi i dytë i Bashës, përsëri në fjalën e tij në mbledhjen përjashtuese, ishte se kjo që ndodh ishte në të mirë të Berishës dhe… kujtoni… të familjes së tij. Këtu është thelbi. Basha ka bërë divorcin jo vetëm me Berishën, por edhe me familjen që e solli në politikë. Dhe se, do apo nuk do Berisha, nga sjellja e tij, varet edhe fati i familjes së tij. Ishte goditje prej skuthi politik, por e goditur nën brez, ku Berisha nuk mban më. Sa herë që atij i është përmendur familja e tij dhe bëmat e saj, ai vetë është egërsuar deri në shpërfytyrim.

 9. sala ishte ne pune te vet, me qytetarin dixhital , ne opozite , pa ambicje politike pervecse te beje opozite. te besh opozite eshte gjeja me normale kur je ne opozite Pyetja eshte pse duhet te nderhyje ambasada ,kupto rama, per te ngacmuar berishen me perjashtim nga grupi?

  ca interesi ka ? kujt i duhet denigrimi i berishes ?

  alibite per dosje sekrete , i shoi vete mabasadorje kur tha qe ska pike infiormacioni te tille ,
  alibite per marredhenie te mire me ameriken kjur ti djeg mandate, hedh molotov smerr pjes ne zgjedhje lokale etj po ashtu jane infantile
  Keto jane alibi idiote , si per amerikanet , per presioni per marredheniet etj

  pra ca interesi ka , kush preket nga opozita e berishes ?

  preket Rama drejtperdrejt sepse po behet opozite
  preket Luli sepse duket qarte qe sben opozite Luli

  njerezit nuk jane debila te besojne perrallat dhe alibite per amerikanet kur 2 veta qe preken jane Rama dhe Luli, njeri per deshtimet e qeverise dhe tjetri per deshtimet e opozites

  keshtu qe eshte ne interesin e te dyve

  po ti vesh dhe garniture me ca tendera per kunatin e bashes, endri hasen, nusen e alibeajt, noi perfitimi per gaz bardhin, post apo dorovitje per rrushin gjekmarkaj ,etj fabula ska nevoje per komente

  shkullako nuk ka vendime te forta te njerezve te kapur rob

  Basha eshte problemi i PD . Duhet te hape rrugen per nje kryeatar tjeter. Berisha ka shume levizje qe mund te beje qe basha te jape doreheqjen ose te hiqet.
  Per PD eshte mire qe Basha te largohet vete.

  PD nuk fiton me Bashen (dhe kta mrrokllat qe e shesin direkt)

  nuk mund te kete opozite te kapur ROB. Rama kerkon te uzurpoje opoziten me Bashen

  ky eshte rreziku i vertete. jo perrallat me ambasaden per berishen , etj alibi idiote infantile

 10. Ishte njoni (jo ndonji atlet i madh) qe u fuste ne gara vrapi me nje qen te ngordhur lidhur ne kembe.

  Vraponte e ankohej pse nuk bente gjithe stadiumi tifozllik per te ! Ca tifoze te flakte, ne fakt i kishte, po keta nuk merrej vesh a ishin me te a me qenin ! Keta te flaktet madje dhe ulerinin qe kusuri i stadiumit duhej te ishte i blere, se nuk kish si shjegohej ndryshe qe nuk ishin me ket te qenit !

  Me ne fund, erdhi arbitri, ne e detyroi spordhistin gjynafqar qe t’a zgjidhi qenin. Tifozat u nxefen dhe me shume ! Jo per gje po tani nuk dinin me te ulerinsin per qenin apo per spordhistin ?!! Padyshim qe zgjidhja me e mire ishte te shanin arbitrin !

  E ne ket mes, garat vazhdonte t’i fitonte nji topall (i gjate), qe aspironte mbetej ne histori si atleti me i mire i te gjitha koherave

 11. Lexova dje nje anal-ize ne paçavuren e qenqeverise me Emrin romantik “panorama” e lidhur me qeverine hajdute e tradhetare te Shqiperise, qe per fat te “keq”( fondatori ii saje na ka lene shendene dhe shpresoj te ndodhet parajse, se edhe atjeka korruppsion) te nje anal -isti i paturp, kur anal-izen e kish titulluar “Lamtumire plakuMere” duke harruar qe ky anal-ist eshte vete plak; Eshte fjala per nje Ham -ham Jupe: Ky medje shuall dhe i pa cipe, qe turperon thinjat e tija ( ka me shume se plaku Mere) thote nje genjeshter te pa turp; Qe Basha u be me ne fund burre dhe e perjashtoi Berishen nga partia ; gje qe nuk eshte aspak e vertete( eshte perjashtuar nga grupi palamentar dhe pa te drejte, nejse Qe dikush te behet burre apo jo, ky plehre peretndon se duhet te kete opinionin e tij qe te quhet i tille! Ky palo gazetuc nuk ka asgje qe shkon me profesionin e tij kur i sherben regjimit, ky murtaje qe perhap te paverteta i sherben krye hajdutit te qeverise hajdute e tradhetare! “Shumica e gazetareve , thoshte Trump jane genjeshtar dhe apatriote per te mos thene tradhetare” nje i ketille eshte ky i imoral qe thote genjeshtra! Te me fale Lapsi qe po bej kete koment ketu, por perveç ketij portali asnje tjeter nuk i publikon komentet e lexuesve; pra jane te shitur dhe parate i paguajne shqiptaret per ti bere propagande vathes se hajduteve! Rrspekt Lapsi!

 12. për Shqipërinë e Sali Berishën që në vitet e qeverisjes së tij ka pasur një sjellje “mistrece” e deri “gangstere” me popullin e vet në radhë të parë dhe me aleatët në fund të herës.

  Bëhet fjalë për fillesat e Sali Berishës në krye të shtetit shqiptar, kur ende mbante pardesynë e bardhë të lëvizjes së dhjetorit dhe kostumin e qepur në kohën kur udhëtonte në Francë për të bërë analizat e gjakut dhe të jashtëqitjes së ish diktatorit komunist Enver Hoxha.

 13. Paskan dale bashfugshpumat me mbrojt bashem

  Moto eshte fajin e ka saliu

  humbi opozita por fajin e ka saliu

  Hajde diarre mendore hajde

  Ju ka shit basha me kuc e me mac.

  Pd pa bashen fiton.

  Ju bashfugçarë rrini në rradhë të lëpini bolet e ramës

  Mos harroni, rradha për lepirje ecën më shpejt nga ps.

  Keni kohë për lëpirje deri ne 2025 më pas as në rradhë nuk do jeni o bashshqymat e fuges

 14. Sali Berisha, besoj, është mjeku që ka më shumë fotografi me “bllokmenët”, me Hysni Kapon, me Simon Stefanin, me familjarë të E. Hoxhës dhe tani bërtet kundër tyre! Atëhere, përse e kriminalizoi Sali Berisha skenarin, kur ata që do të linin pushtetin, së pari, nuk ishin kundër ndryshimit të sistemit dhe, së dyti, ata vetë e vendosën në krye të asaj partie? Ja, përse dyshohet për Berishën! Ai përherë provokonte dyshimin. Ky njeri, mbartës i aq shumë veseve, i pabesë, pa ide e parime, shpifës etj., shkatërroi gjithçka: ekonominë, ushtrinë, arsimin, Akademinë e Shkencave, drejtësinë, territorin etj.Mbaje me shkume o shpellkar deri kur salih salibani të kthehet

 15. dita e keqe për Sali Berishën erdhi, duke ndarë Lulzim Bashën prej tij. Operacioni amerikan ishte shumë i thjeshtë. SHBA kuptoi se turbullirat në PD, refuzimet e PD për qëndrimet amerikane, djegia e mandateve dhe bojkotimi i zgjedhjeve, ishin pikërisht manovra të Sali Berishës për të mbajtur nën kontroll PD për interesa të tij, duke përdorur Lulzim Bashën si figurant. Atëherë ata ndërhynë pikërisht tek ky detaj, duke ndarë Sali Berishën nga Lulzim Basha, dhe duke e ndëshkuar atë familjarisht.

 16. Atje do të shkëlqejnë oratorët e vijës së zjarrit. Ata do t’iu bëjnë thirrje demokratëve që t’iu bashkohen në këtë aventurë. Nën presionin e thirrjeve “allahu akbar!..” do të kërkojnë dorëheqjen e Lulzim Bashës “për të shptuar” PD!… Do të vijë dita kur me durimin e sosur të ndërmarrin akte dhune.

 17. Pse as njeri, as tjetri nuk zbulojne permbajtjen e dosjes per demokratet qe ata te gjykojne vete mbi te?!

  Pse nuk u japin mundesine demokrateve qe te krahasojne permbajtjen e dosjes me ate qe ata kane degjuar, lexuar, dine dhe perjetuar vete si bashkudhetar te doktorit?!

  Keshtu eshte me mire per te gjithe, se zbulohet shpejt e verteta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu